• Γαστρεντερίτιδα
  • Υποβλήθηκε 16/03/2023

με πονάει το στομάχι μου ανάμεσα στα γεύματα και ενα αίσθημα πληρότητας ότι έχω χορτάσει. έχω τρομερές καούρες ειδικά το βράδυ όταν ξαπλώνω . έχω ένα βάρος στο στήθος π χτυπάει μέχρι και πίσω στην πλάτη . Τι να κάνω? (λέτε να οφείλεται σε άγχος η καρδιά?η διατροφή?)) <<24χρονων>>>

24 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειάζεστε γαστρεντερολόγο, αυτός θα σας βοηθήσει!

    Παλάτου Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Τρίκαλα

  • Για να γνωρίζουμε αν είναι πρόβλημα με την καρδιά θα πρέπει να κάνουμε εξετάσεις. Μετά από τι είδους γεύματα παρουσιάζονται τέτοιου είδους συμπτώματα; Γνωρίζουμε αν έχουμε οισοφαγική παλινδρόμηση;

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Αν τρώτε τακτικά έξω θα μπορούσε να σχετίζεται με αυτό
    Αν θέλετε μπορούμε να το δούμε αναλυτικά από Κοντά κ να βρούμε τον κατάλληλο τρόπο αντιμετώπισης

    Κακουλίδη Όλγα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέος Κόσμος

  • Θα πρέπει να αποκλείσουμε οποιαδήποτε παθολογία, γι'αυτό καλό θα ήταν καλό να κάνετε μία γαστροσκόπηση, αφού πρώτα συμβουλευτείτε και επισκεφτείτε κάποιον γαστρεντερολόγο.

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Αθήνα

  • Υποψιάζομαι ΓΟΠ

    Μιλήστε με γαστρεντερολόγο

    Μανώλης Μανωλαράκης

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • Είναι πιθανό να υπάρχει αυξημένη πίεση στο διάφραγμα ή/ και αυξημένη παραγωγή γαστρίνης που να σας δημιουργεί αυτά τα συμπτώματα. Επισκεφτείτε πρώτα έναν γαστρεντερολόγο να σας εξετάσει και έπειτα καλό θα ήταν να επισκεφτείτε κάποιον διαιτολόγο για να ρυθμίσετε τη διατροφή σύμφωνα και με το εύρημα του ιατρού. Μέχρι τότε φροντίστε να μην καταναλώνετε πολύ μεγάλα γεύματα, όπως επίσης και να μην ξαπλώνετε αμέσως μετά.

    Καρδάτου Θάλεια & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • Είναι πολύ πιθανό να έχετε γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση. Απευθυνθείτε σε γαστρεντερολογο και σε κλινικό διαιτολόγο

    Κλειάσιος Παναγιώτης - Nutriedition

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ιλίσια

  • Χαιρετε
    Όπως φαίνεται, απάντησα πρώτα το δεύτερο σκέλος του μηνύματος σας!
    Δε νομίζω ότι είναι ψυχολογικό, αν και η κακή ψυχική διάθεση δε βοηθά διόλου την καλή λειτουργία του γαστρεντερικού συστήματος.
    Μου δίδεται η εικόνα ΓαστροΟισοφαγικής Παλινδρόμησης που συνυπάρχει με διαφραγματοκοίλη και σας προκαλεί όλη αυτή την αναστάτωση από νεαρή και όλας ηλικία. Πιστεύω ότι θα πρέπει να το
    διαρευνήσετε διεξοδικά με τη βοήθεια ενός καλού γαστρεντερολόγου. Καλή επιτυχία!

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Είναι πιθανό να έχετε γαστρίτιδα. Θα μπορούσατε να επισκεφθείτε γαστρεντερολογο και να ακολουθήσετε διατροφή για ΓΟΠ μέχρι τα συμπτώματα να παρουσιάσουν ύφεση

    Δημάκου Γεωργία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Καλλιθέα

  • Μπορεί να έχετε πρόβλημα με το στομάχι ή οισοφαγητιδα,ίσως πρέπει να πάτε σε γαστρεντερολόγος

    Αγγελοπούλου Τζένη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πειραιάς

  • Φροντίστε να μην τρώτε μεγάλα γεύματα και μετά να ξαπλώνετε. πιθανώς ο πόνος να είναι από παλινδρόμηση. Συμβουλευτείτε κάποιον ειδικό για τα κλινικά συμπτώματα σας, κι έναν διαιτολόγο για την διατροφή σας!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Έχετε εμφανέστατη ένδειξη για εκτίμηση γαστρεντερολόγου, ο οποίος θα σας κατευθύνει σε περαιτέρω ενέργειες, εφόσον τις κρίνει απαραίτητες, μετά από ενδελεχή κλινική εξέταση και σωστή λήψη ιστορικού (όιχ δηλαδή "επίσκεψη" των 10-15 λεπτών...).

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας κατά πάσα πιθανότητα πάσχετε από γαστροοισοφαγική παλινδρόμιση που είανι μια κατάσταση κατά την οποία τα όξινα υγρά του στομάχου ανεβαίνουν και δημιουργούν ένα αίσθημα καύσου. Αυτό συνήθως οφείλετε σε αυξημένος βάρος και άγχος. Επίσης η κακή διατροφή επιδεινώνει τα συμπτώματα. Σας συμβουλεύω να πάρετε μια διάγνωση από παθολόγο ότι όντως είναι αυτό και κατόπιν να απευθυνθείτε σε έναν διαιτολόγο ώστε να βοηθηθείτε δια μέσου της διατροφής

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Θα ήταν καλό να απευθυνθείτε άμεσα σε έναν γαστρεντερολόγο αρχικά για να σας κατευθύνει.

    Μόσχου Λαμπρινή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άρτα

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε συνήθως αφορούν «Γαστροοισοφαγική Παλινδρόμηση». Οι περισσότεροι ασθενείς περιγράφουν ένα έντονο καυστικό πόνο πίσω από το στέρνο, αυτό που αναφέρετε σαν «καούρα». Αλλά και άλλα όπως η παλίνδρομη κίνηση του περιχόμενου του στομάχου προς τον οισοφάγο, κυρίως κατά την κατάκλιση.
    Χρειάζεται αλλαγή στο διατροφολόγιο σας καθώς υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να προσέχετε ή και να αποφύγετε τελείως. Καθώς και η παρακολούθηση σας απο γαστρεντερολόγο για να σας συστήσει τη λήψη φαρμακευτικής αγωγής αν χρειάζεται.

    Κριτσίνη Όλγα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Χαλάνδρι

  • Οι διαφορές διαταραχές του στομάχου μπορεί να οφείλονται σε πολλά αιτία πχ σε χρόνιο άγχος και στρες, σε κάποιο ιατρικό πρόβλημα καθώς και στην κακή διατροφή. Όσον αφορά τη διατροφή σας, ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει περαιτέρω στο να μειωθούν αλλά και να αποφευχθούν μελλοντικά τυχόν ενοχλήσεις ή καούρες η φουσκώματα στο στομάχι σας. Σαν γενικές οδηγίες θα σας βοηθούσαν να έχετε μικρά και συχνά γεύματα, να μην τρώτε πολύ αργά το βράδυ, να μειώσετε την κατανάλωση πολύ λιπαρών και τηγανητών τροφών, όπως και να περιορίσετε τα πολύ όξινα, πικάντικα φαγητά καθώς και να αποφεύγετε όσο γίνεται την κατανάλωση καφέ, αλκοόλ και αναψυκτικών. ... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Τα συμπτώματα αυτά συνδέονται συχνά με Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε έναν γαστρεντερολόγο και μετά να λάβετε ένα διαιτολόγιο κατάλληλο με τη διάγνωση σας. Αρχικά περιοριστε τους καφέδες, τη σοκολατα, το αλκοόλ, τηγανητά & λιπαρά γεύματα καθώς και τα μεγάλα και υδαρη γεύματα πριν την νυχτερινή κατάκλιση.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Μήπως καταναλώνετε αρκετά μπαχαρικά τα γεύματα σας ειναι πλούσια σε λιπαρα και σας πέφτουν βαριά για αυτο έχετε το αίσθημα της πληρότητας Κ τις καούρες ; Τρωτε γρήγορα /βουλιμικά; Όποτε δεν διασπώνται οι τροφές ; Οι ποσοτητεσ Μήπως ειναι αρκετά μεγάλες ; Ξαπλώνετε κατευθείαν μετά το βραδινό σας γεύμα; Σίγουρα το άγχος θα έπαιζε το ρόλο του εγώ πιστεύω ότι εχει να κανει με τα γεύματα που καταναλώνετε

    Βερυκοκάκη Έλενα - Healthy Life

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας,
    Με βάση την περιγραφή σας, ο πόνος και οι καούρες θα μπορούσαν να οφείλονται σε γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. Η γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση είναι το φαινόμενο κατά το οποίο ο μυϊκός δακτύλιος που διαχωρίζει τον οισοφάγο από το στομάχι δε κλείνει σωστά με αποτέλεσμα μέρος των υγρών του στομάχου να περνούν στον οισοφάγο και να σας προκαλείται πόνος ή καούρα. Η καούρα μεγιστοποιείται όταν ξαπλώνετε μετά από το γεύμα. Τα συγκεκριμένα συμπτώματα θα μπορούσαν να μειωθούν σημαντικά αν ακολουθούσατε μια συγκεκριμένη διατροφή με την οποία θα περιορίζαμε την οξύτητα των υγρών του στομάχου. Παραμένω στη διάθεσή σας.

    Πρελορέντζου Τζώρτζια Nutriscience

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας, τα συμπτώματα που περιγράφετε αντιμετωπίζονται με αλλαγές στις διατροφικές συνήθειες. Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε έναν διαιτολόγο - διατροφολόγο για να δείτε μαζί τις διατροφικές σας συνήθειες και να σας κατευθύνει. Επίσης, μπορείτε να σκεφτείτε και το ενδεχόμενο επίσκεψης σε γαστρεντερολόγο για να έχετε πλήρη εικόνα και την ακριβή διάγνωση.

    Δρ Καραμπόλα Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας, πιθανότατα έχετε ενεργή γαστρίτιδα που δίνει γαστροοισοφαγικές παλινδρομήσεις. Θα πρέπει να σας δει άμεσα γαστρεντερολόγος και μετά να απευθυνθείτε σε κλινικό διαιτολόγο για να ρυθμίσετε και τη διατροφή σας.

    Μίλεσης Γιώργος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας,
    Θα σας πρότεινα να απευθυνθείτε σε καρδιολόγο και γαστρεντερολόγο ώστε να ελέγξουν πιθανούς κλινικούς παράγοντες που μπορεί να οδηγήσουν στα συμπτώματα που έχετε και αφού λάβετε τη διάγνωσή τους να απευθυνθείτε σε διαιτολόγο-διατροφολόγο ώστε να σας κατευθύνει να διορθώσετε διατροφικές συνήθειες που ίσως δε σας βοηθάνε.

    Γκίνη Αφροδίτη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε έναν γαστρεντερολόγο. Μπορεί να είναι πολλά πράγματα, μοιάζει με γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση. Μπορεί να είναι απλά στρές. Χρειάζεται διερεύνυση όπως και να έχει.

    Γιαννιτσοπούλου Κάλλια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νίκαια

  • Καλησπέρα σας. Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε κάποιον γαστρεντερολόγο. Ενδεχομένως να έχετε γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα