• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 28/04/2023

Πως να αντιμετωπίσω την ψυχική κατάθλιψη;

27 ειδικοί απάντησαν

  • Αρχικώς ψυχίατρο για εκτίμηση της σοβαρότητας και έπειτα ψυχοθεραπεία.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι τα καθλιπτικά συμπτώματα αποτελούν κομμάτι της ζωής πολλών ανθρώπων σήμερα και δεν είστε μόνη/ος. Το πρώτο βήμα, το οποίο έχετε ήδη κάνει, είναι να παρατηρήσουμε και να δεχθούμε ότι κάτι μας ενοχλεί και ότι κάτι θα θέλαμε να αλλάξουμε. Μιας και πρόκειται για ένα πρόβλημα που χρειάζεται δουλειά για να βοηθηθείτε και δεν υπάρχει αυτή η μοναδική χρήσιμη συμβουλή με την οποία ξεπερνά κανείς την κατάθλιψη, θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε συνεδρίες με κάποιο ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή, που θα συμβαδίσει μαζί σας και θα προσπαθήσει να σας βοηθήσει να βρείτε με τι συνδέονται αυτά τα συμπτώματα, πώς διατηρούντ... Διάβασε περισσότερα

    Παλάτος Αιμίλιος

    Ψυχολόγος - Συστημικός Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Ο συνδυασμός φαρμακοθεραπείας και ψυχοθεραπείας είναι οι βάσεις της αντιμετώπισης της κατάθλιψης. Απευθυνθείτε σε ψυχολόγο. Καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Χρειάζεται ψυχιατρικη παρακολουθηση

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Γεια σας. Το καλύτερο θα ήταν αρχικά να επισκεφθείτε έναν ψυχίατρο ώστε να κρίνει αν χρειάζεστε κάποια φαρμακευτική αγωγή. Η αγωγή (εφόσον χρειάζεται) σε συνδυασμό με την ψυχοθεραπεία θα μπορούσε να σας βοηθήσει να ξεπεράσετε την κατάθλιψη και να διαχειριστείτε οτιδήποτε σας δυσκολεύει.

    Χριστοπούλου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Ξεκινώντας ψυχοθεραπεία με ψυχολόγο ή ψυχίατρο. Σε κάποιες περιπτώσεις προτείνεται η λήψη φαρμακευτικής αγωγής ταυτόχρονα με την ψυχοθεραπεία.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Η κατάθλιψη είναι μια ψυχική κατάσταση η οποία μπορεί να αντιμετωπιστεί. Η βέλτιστη παρέμβαση που μπορείτε να αναζητήσετε θα μπορούσε να είναι ένας συνδυασμός φαρμακευτικής αγωγής για ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και ψυχοθεραπείας. Η αγωγή έχει σκοπό να καταπραΰνει τα συμπτώματα ώστε να έχετε τις ψυχικές δυνάμεις που απαιτούνται για να μπορέσετε να αναζητήσετε μέσω της ψυχοθεραπείας τα βαθύτερα ψυχικά αιτία που είχαν ως αποτέλεσμα την ψυχική κατάσταση στην οποία βρίσκεστε σήμερα.

    Θεοδωρακόπουλος Κ. Ηλίας

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Παγκράτι

  • Τι εννοείτε ψυχική κατάθλιψη; Η κατάθλιψη εφόσον διαγνωστεί ως κλινική οντότητα είναι σοβαρή ψυχιατρική νόσος που απαιτεί φαρμακευτική αγωγή και ψυχοθεραπεία. Αν νιώθετε συναισθήματα μελαγχολίας ή κάνετε δυσάρεστες σκέψεις τότε θα πρέπει να δείτε ένα Ψυχολόγο- Ψυχοθεραπευτή για να αξιολογηθεί το πρόβλημα που βιώνετε ώστε είτε να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία είτε να σας παραπέμψει σε ψυχίατρο για να σας συνταγογραφήσει την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή (αν χρειάζεται) και να δείτε και το ζήτημα της ψυχοθεραπείας.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Κάθε άνθρωπος περνά την κατάθλιψη διαφορετικά αναλάλογα με τις συνθήκες του. Συνήθεις παράγοντες που βοηθούν είναι η καλή διατροφή, γυμναστική, ισορροπημένος ύπνος, καλές κοινωνικές σχέσεις, στόχοι στη ζωή και πρόγραμμα. Μπορείτε να συμβουλευτείτε ψυχολόγο ή ψυχοθεραπευτή αν χρειάζεστε περαιτέρω βοήθεια.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Καλησπέρα σας.
    Η επίσκεψη σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας θα σας βοηθήσει στη διάγνωση και στον τρόπο αντιμετώπισης.
    Εφόσον δεν έχετε επίσημη διάγνωση, καλό θα ήταν αυτό να το διερευνήσετε μέσω ενός ειδικού.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Πιθανότατα να σας βοηθούσε η δέσμευση στη ψυχοθεραπευτική διαδικασία με έναν θεραπευτή που (θα) εμπιστεύεστε ,ώστε να κατανοήσετε ποιοί είναι οι πιθανοί λόγοι που σας έχουν οδηγήσει σε αυτό το σημείο όπως και ποιες συμπεριφορές δικές σας ενδεχομένως να δαιωνίζουν το <<πρόβλημα>>.
    Απαραίτητο, βέβαια, είναι να γνωρίζουμε το ιστορικό του εκάστοτε ανθρώπου ξεχωριστά. Ιδιαίτερα σε θέματα ψυχικής υγείας δεν μπορούμε και δεν πρέπει να κάνουμε γενικεύσεις.
    Εύχομαι να είστε όλο και καλύτερα...
    Είμαι στη διάθεσή σας.

    Τσοπανάκη Γρηγορία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Καλαμάτα

  • Καλησπέρα σας,

    Δεν μας δίνετε πολλές πληροφορίες για το τι σας συμβαίνει, ωστόσο χρησιμοποιείτε τον όρο "κατάθλιψη".

    Έχετε επισκεφτεί κάποιον ειδικό; Σας έχει δοθεί διάγνωση;

    Σε κάθε περίπτωση, για να χρησιμοποιείτε τον συγκεκριμένο όρο, υποθέτω πως βιώνετε κάποιο δύσκολο ή βαρύ συναίσθημα.

    Υπάρχουν και άλλα ερωτήματα όμως που θα πρέπει να διερευνηθούν προκειμένου να υπάρχει περισσότερο ολοκληρωμένη εικόνα. Για παράδειγμα, μπορείτε να κάνετε τις καθημερινές σας δραστηριότητες και ασχολίες όπως τις κάνατε πάντα (δουλειά, σπουδές, δουλειές σπιτιού, χόμπι κλπ.); Έχουν επηρεαστεί η όρεξη και ο ύπνος
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Ψυχιατρική αγωγή και ψυχοθεραπεία

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Συνθετικός Ψυχοθεραπευτής - Κλινικός Υπνοθεραπευτής

    Αθήνα

  • Ένας τρόπος είναι η επικοινωνία με έναν πιστοποιημένο ειδικό ψυχικής υγείας.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Με ψυχοθεραπευτική συνεδρία με στόχο την αντιμετώπιση της

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας, ένας ψυχοθεραπευτής μπορεί να σας βοηθήσει !
    Μπορείτε να καλέσετε στο ολιστικό κέντρο ψυχοθεραπείας μας και να σας ενημερώσουμε σχετικά !

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας in-between

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Η έναρξη ψυχοθεραπευτικής παρέμβασης θα ήταν πολύ βοηθητική στην αντιμετώπιση τέτοιας ψυχικής διαταραχής.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Καθώς αυτό που ονομάζουμε "κατάθλιψη" διαφέρει από άτομο σε άτομο καθώς και στον βαθμό που αυτό εμφανίζεται, δυστυχώς δεν μπορεί να δοθεί μία σαφής απάντηση στην ερώτησή σας. Η κατάθλιψη αντιμετωπίζεται πολύ αποτελεσματικά μέσω της ψυχοθεραπείας αλλά και της λήψης φαρμακευτικής αγωγής. Θα πρότεινα να απευθυνθείτε άμεσα σε κάποιον ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή ώστε να σας κατατοπίσει σχετικά.

    Η ψυχοθεραπεία θα σας δώσει την ευκαιρία να "ακούσετε" τον εαυτό σας μέσω της κατάθλιψης, να βρείτε τον λόγο που εμφανίζεται και να αναζητήσετε πιθανές λύσεις. Πολύ βοηθητική επίσης στη κατάθλιψη αποδεικνύεται η σωματι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • χρειαζεται να επισκεφτειτε ψυχιατρο για φαρμακευτικη αγωγη και να ξεκινησετε ψυχοθεραπεια

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ ΑΡΧΙΚΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΣΕ ΕΠΟΜΕΝΟ ΧΡΟΝΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΝΑ ΔΙΕΡΕΥΝΗΘΕΙ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΣΑΣ ΑΥΤΟ, ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΕΤΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΑΞΙΖΕΙ

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Με ψυχοθεραπεία

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Γειά σας!

    Όπωςκαταλαβαίνετε, ως επαγγελματίας ψυχολόγος, δεν είναι δυνατόν να παρέχω εξατομικευμένες κλινικές συμβουλές μέσω αυτής της πλατφόρμας!
    Ιδιαίτερα όταν πρόκειται για τόσο γενικές και ασαφείς "ερωτήσεις" και χωρίς να διαθέτω το λεπτομερές ιστορικό σας...

    Θα πρέπει, αν δεν το έχετε κάνει ήδη, να θέσετε αυτο το ερωτήμα σε ένα έμπειρο ψυχολόγο (ίσως χρειαστεί να μιλήσετε και με ψυχίατρο) για να σας βοηθήσει να αναγνωρίσετε και να αντιμετωπίσετε συνδυαστικά και ως εκ τούτου, πιο αποτελεσματικά τα προβλήματα που σας απασχολούν!

    Η γνωσιακή ψυχοθεραπεία είναι η πιο αποτελεσματική θεραπεία για αυτού τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • χρειάζεται ψυχοθεραπεία και ίσως και φαρμακευτική αγωγή

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Η καλύτερη θεραπεία γι την κατάθλιψη είναι ο συνδυασμός φαρμακευτικής αγωγής και ψυχοθεραπείας. Η επίσκεψη σε έναν ψυχίατρο ή/και σε έναν ψυχοθεραπευτή μπορεί να σας βοηθήσει

    Κωστής Νίκος

    Ψυχοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • κλείστε ραντεβού σε έναν ψυχολόγο και ακολουθήστε τη θεραπεία

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή, θα σας ενημερώσει για την φαρμακευτική και ψυχοθεραπευτική αντιμετώπιση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας! Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας και μαζί να βρείτε τον τρόπο για να την αντιμετωπίσετε, είτε ψυχοθεραπευτικά είτε σε συνδυασμό με φαρμακευτική αγωγή. Κατάλληλοι είναι οι ψυχολόγοι ψυχοθεραπευτές και οι ψυχίατροι.

    Αγωγιάτου Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Καλαμαριά