• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 19/12/2023

Καλησπέρα!Έχω ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή.Είχα μια διακοπή κύησης γιατί υπήρχε ένα πρόβλημα με το μωρό.....ενω στην αρχή φοβόμουν να μείνω έγκυος μετά από ένα χρόνο το ξεπέρασα και ήμουν μια χαρά και ήθελα πολύ να κάνω παιδάκι Απλά τώρα τις τελευταίες ημέρες λόγω άγχους δεν ξέρω μου έχει κολλήσει στο μυαλό ότι δεν θέλω να κάνω παιδί.... Τι συμβαίνει φταίει και η διαταραχή για αυτή την σκέψη?

11 ειδικοί απάντησαν

  • Καλή μου πάρε το χρόνο σου και χαλάρωσε. Έχεις περάσει πολλά και έχεις πιέσει πάρα πολύ τον εαυτό σου. Από τον τρόπο που γράφεις διακρίνω το άγχος σου και την αγωνία σου. Αν δεν ηρεμήσεις πως θα μπορέσεις να προσωρήσεις; Δώσε χρόνο στον εαυτό σου και κάνε πράγματα για σένα χωρίς να σκέφτεσαι το μέλλον. Απόλαυσε τη στιγμή , γιατί η ζωή είναι στιγμές. Πήγαινε ένα ταξίδι με αγαπημένα σου πρόσωπα. Ζήσε ! Αν δυσκολεύεσαι να τα διαχειριστείς όλα αυτά, τότε θα ήταν χρήσιμο να κλείσεις μια συνεδρία με κάποιον ειδικό.

    Νικολάκη Σοφία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Life Coach - Σύμβουλος Προσωπικής Ανάπτυξης και Αυτοβελτίωσης

    Πόρτο Ράφτη

  • Όταν αγχωνόμαστε δεν μας επηρεάζει μόνο συναισθηματικά, αλλά επηρεάζεται κ ο τρόπος σκέψης μας, κ οι ίδιες οι σκέψεις μας. Π.χ., το μυαλό μας γίνεται πιο καταστροφικό, αρνητικά προκατειλλημένο, και απαισιόδοξο. Σκεφτόμαστε πολύ πιο γρήγορα το χειρότερο σενάριο. Επηρεάζεται μετά κ η συμπεριφορά μας. Συνήθως αυτό φαίνεται απο την αποφυγή που υιοθετούμε, να μην θελουμε να αντιμετωπίσουμε μια κατασταση, για να αποφύγουμε να νιώσουμε άγχος ή οτιδήποτε άλλο δυσάρεστο.

    Μούσκου Ελένη

    Ψυχολόγος

    Λευκωσία

  • Γεια σας. Αρχικά μπράβο που έχετε καταφέρει μια μικρή προσωπική νίκη (η οποία μπορεί εν τέλει να είναι και μεγάλη). Έπειτα ο ιδεοψυχαναγκασμός, ως αγχώδης διαταραχή, είναι κάτι που με την κατάλληλή συμπεριφορική μέθοδο, δύναται να μαλακώσει. Σχετικά με τις σκέψεις ως προς το κομμάτι της δημιουργίας ή μη, ενός παιδιού, οι σκέψεις είναι λεπτά και πολύπλευρα ζητήματα και πολύ λογικό να αλλάζουν διάθεση, μη λησμονείτε πως αυτές προέρχονται μαζικά, από το οικογενειακό περιβάλλον, από το ΕΛΛΗΝΙΚΟ κοινωνικό περιβάλλον, από το φιλικό περιβάλλον κοκ. Ωστόσο αυτές είναι οι αφορμές, οι αιτίες είναι εσώτερες και δε θα ήταν κακή μια δοκιμή συμβουλευτικής ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • οχι δεν φταίει η διαταραχή γι αυτή τη σκέψη αλλά το αίτιο που προκάλεσε και προκαλεί την ψυχαναγκαστική διαταραχή

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Στην ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή σκέψεις έρχονται και κολλάνε στο μυαλό μας. Πιθανό να είναι ακόμα μια τέτοια σκέψη. Παρόλα αυτά, η γονεικότητα είναι σημαντικό βήμα στη ζωη μας και είναι αναμενομενο να σας αγχώνει μια τέτοια απόφαση. Θα σας πρότεινα να διευρευνήσετε όχι τη σκέψη αλλά την επιθυμία σας για παιδί μέσα σε ένα πλαίσιο ψυχοθεραπείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλημέρα σας. Η διακοπή κύησης μπορεί να είναι πολύ τραυματική για μια γυναίκα. Μετά από αυτή την εμπειρία είναι κατανοητό να φοβάστε να μείνετε πάλι έγκυος. Θα σας βοηθήσει να μιλήσετε σε έναν ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή για να επεξεργαστείτε την απώλεια του μωρού σας και να συζητήσετε για την επιθυμία σας να μείνετε έγκυος.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Αυτά που αναφέρετε σχετίζονται με αγχώδεις καταστάσεις. Θα σας βοηθήσει πολύ η ψυχοθεραπεία

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Δεν φταίει μόνο η σκέψη και η σκέψη ευθύνεται. Χρειάζεται αξιολόγηση και έναρξη ψυχοθεραπείας αυτο είναι απαραιτητο

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Θέλει διερεύνηση με ειδικό ψυχικής υγείας, μίλησε το ότι σε απασχολεί θα βοηθήσει, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Γεια σας. Δυστυχώς χωρίς επίσημη αξιολόγηση στα πλαίσια συνεδρίας , δεν μπορώ να κάνω αλλά ναι πιθανό να επηρεάζει η διαταραχή τις σκέψεις σας πάνω στο θέμα αυτό. Πάντως πολλές νέες μητέρες παίρνανε από τέτοιο στάδιο σκέψεων σχετικά με την μητρότητα . Καλές γιορτές . Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Η ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή, που αναφέρετε, μπορεί να είναι μια πιθανή αιτία για αυτές τις σκέψεις. Η αύξηση του άγχους που αντιμετωπίζετε τελευταία ίσως επηρεάζει την ικανότητά σας να καθορίσετε πραγματικά τις προτεραιότητές σας και τις επιθυμίες σας. Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι είναι φυσιολογικό να έχετε αμφιβολίες και ανησυχίες σε κάποιες περιόδους της ζωής σας. Σας συνιστώ να ζητήσετε την επαγγελματική βοήθεια ενός εξειδικευμένου ψυχολόγου όπου θα σας βοηθήσει να διαχειριστείτε και να αντιμετωπίσετε αυτές τις ανησυχίες και να φτάσετε σε μια απόφαση που είναι η ποιο ωφέλιμη για σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής