• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 04/04/2024

ΚΑΝΩ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΘΕΣ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΜΙΑ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΗ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ

6 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας! Πολλές φορές κατά τη θεραπεία-ασχέτως της διάρκειας και των ετών, αναδύονται συναισθήματα και καταστάσεις που δεν είναι και τόσο άνετες, ζορίζουν γιατί μας φέρνουν σε μια κρίση. Η κρίση εκκινεί την αλλαγή. Μπορείτε να επανεξετάσετε και τα άτομα με τα οποία συνεργάζεστε στη θεραπεία. Σε κάποιες απλές κινήσεις, βρίσκεται η διαφορά. Καλή συνέχεια και στη διάθεσή σας.

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Κατά τη διάρκεια των 10 χρόνων που κάνετε ψυχοθεραπεία, έχετε αναπτύξει μια σταθερότητα στη ζωή σας που τώρα νιώθετε ότι διαταράχτηκε. Είναι σημαντικό να εξετάσετε πιο προσεχτικά αυτά τα συναισθήματα και τις σκέψεις που την προκάλεσαν
    Μπορεί να υπάρχουν εσωτερικοί παράγοντες που προκαλούν αυτήν την αναστάτωση και είναι σημαντικό να τους εξερευνήσετε.
    Προτείνω μαζί με τον ψυχολόγο σας να εξερευνήσετε και να κατανοήσετε αυτά τα νέα συναισθήματα που προέκυψαν.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλημέρα σας.
    Ακούγεται αρκετά τρομακτικό. Από τη στιγμή που κάνετε ήδη ψυχοθεραπεία μπορείτε να το αναφέρετε στον/ην θεραπευτής σας με σκοπό να το διερευνήσετε.
    Με εκτίμηση.

    Κωνσταντινίδης Δημήτριος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Κοζάνη

  • Θα ήταν καλό να το συζητήσετε με τον ψυχοθεραπευτή σας και να διερευνήσετε τον φόβο αυτόν (τη συχνότητά του, τις αιτίες του, τρόπους διαχείρισης κλπ.)

    Φωτιάδου Κυριακή

    Ψυχολόγος

    Νέα Ιωνία

  • Η αναστάτωση και η αίσθηση φόβου που αισθανθήκατε μετά από τόσα χρόνια ψυχοθεραπείας είναι μια φυσιολογική αντίδραση, και μπορεί να σχετίζεται με την επεξεργασία βαθιά καταπιεσμένων συναισθημάτων ή θεμάτων. Είναι σημαντικό να συνεχίσετε να εξερευνάτε αυτά τα συναισθήματα με τον ψυχοθεραπευτή σας. Η αυτοσυνειδησία και η βούληση να αντιμετωπίζετε τις δυσκολίες είναι επίσης σημαντικές δεξιότητες που μπορούν να αναπτυχθούν μέσα από τη θεραπεία και την προσωπική ανάπτυξη. Είναι μια συνεχής διαδικασία, αλλά είναι εφικτή με την υποστήριξη και την προσπάθειά σας.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Μιλήστε με τον ψυχοθεραπευτή σας κι αν χρειαστεί ζητήστε συμβουλή από ψυχίατρο.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός