• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 26/03/2024

Καλησπέρα,έχω 5 μήνες διαταραχές άγχους και αυτό που θα σας πω πρώτη φορά το παθαινω.Ειναι σχεδόν 4 εβδομάδες τώρα που με έχει πιάσει ένας πόνος στην καρδιά που χτυπάει πίσω στην πλάτη και σφίξιμο,δυσπνοια,πόνος στα αυτια, (έρχεται κ φεύγει),ημικρανίες,κάψιμο στο στήθος,σφίξιμο στο σαγόνι (το έχω παρατηρήσει όταν αγχώνομαι ή γενικά όταν νιώθω ένα άσχημο συναίσθημα ορισμένες φορές όμως και χωρίς λόγο),γνκα νιώθω σαν κάτι να με πνίγει και στον λαιμό.Πηγα νοσοκομείο προχθές έκανα καρδιογραφημα,αιματολογικες εξετάσεις και ακτινογραφία του θωρακα μου είπαν ότι δεν βλέπουν κάτι οξύ και πως οι εξετάσεις μου βγήκαν καλές,τους είπα ότι ανησυχώ ακόμα και μου είπαν για να σιγουρευτώ να πάω σε εξωτερικό καρδιολόγο και να μου βαλουν ένα μηχάνημα για 24ωρες για τις ταχυπαλμιες που έχω.Ολοι μου λένε ότι είναι άγχος και πως πρέπει να μιλήσω σε ψυχολόγο εγώ όμως το υπεραναλυω και φοβάμαι μήπως πάθω κάτι,μερικοί λένε έμφραγμα και ανακοπή κλπ και με φοβίζουν ακόμα περισσότερο και ρωτώ εγω τώρα,υπάρχει περίπτωση να συμβαίνουν από άγχος (να σημειωθεί όταν άρχισαν άρχισαν τα συμπτώματα το άγχος μ έγινε πολύ πιο έντονο σε σημείο εξαντλητικό).Εύχομαι να είναι το άγχος γτ παρόλο π έκανα γενικές εξετάσεις κ με ενημέρωσαν ότι φαίνονται όλα καλά εγώ ακόμα νιώθω κουρασμένη και συνέχεια φοβάμαι μέσα στην μέρα μ (αυτα που σας είπα όταν δν τα σκέφτομαι δν ειναι έντονα πάντα αλλά μόλις σκεφτώ έστω λίγο κάτι από αυτά με πιάνουν πάλι)

10 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα η διαταραχή άγχους είναι κάτι πολύ σοβαρό, ιδιαίτερα με βάση τα συμπτώματα που αναφέρετε, και δεν πρέπει να το αντιμετωπίζετε επιπόλαια. Η μόνη σωστή κίνηση είναι να πάτε σε ψυχίατρο ώστε να λάβετε την σωστή φαρμακευτική αγωγή και αν μπορείτε να ξεκινήσετε και ψυχοθεραπεία.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Είναι κατανοητό πώς οι φυσικές αντιδράσεις που βιώνετε μπορούν να προκαλέσουν μεγάλη ανησυχία και αγχώδη διάθεση. Τα συμπτώματα που περιγράφετε είναι συχνά συνδεδεμένα με το άγχος και την ανησυχία. Οι συμβουλές που λάβατε από τους ιατρούς σχετικά με την επαναληπτική αξιολόγηση της καρδιακής σας λειτουργίας είναι σημαντικές για την αποκλειστική αντιμετώπιση οποιασδήποτε καρδιακής παθολογίας. Είναι επίσης σημαντικό να συνεχίσετε να εξετάζετε το άγχος και τη δυσανεξία στην καρδιακή λειτουργία. Η σύσταση για συνεδρίες με έναν ψυχολόγο είναι επίσης πολύτιμη. Ο ψυχολόγος μπορεί να σας βοηθήσει να αναγνωρίσετε και να κατανοήσετε τις π... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας,
    Οι αρνητικες σκέψεις που κάνετε έχει ως αποτέλεσμα να νιώθετε το συναισθημα και τα σωματικά συμπτώματα όπως τα περιγράφετε παραπάνω. Θα σας συμβουλευα να επισκεφθείτε κάποιον ειδικο ψυχικής υγείας.

    Μπάρλα Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Γλυφάδα

  • Ψυχοσωματικα συμπτώματα λέγονται αυτά. Το σώμα μας κάπως μας εκφράζει το άγχος μας. Η διαδικασία της θεραπείας θα βοηθούσε να πάρετε μια ανακούφιση και να εντοπίσετε την πηγή του άγχους

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλημέρα σας,

    Από ψυχαναλυτική άποψη, η εμπειρία σας αντανακλά μια σύνθετη αλληλεπίδραση μεταξύ ψυχολογικών και σωματικών εκδηλώσεων του άγχους. Τα σωματικά συμπτώματα που περιγράφετε, όπως ο πόνος στην καρδιά, το σφίξιμο, η δύσπνοια, οι ημικρανίες και το κάψιμο στο στήθος, συχνά συνδέονται με αυξημένα επίπεδα στρες και άγχους. Αυτές οι σωματικές αισθήσεις μπορεί να είναι συμβολικές αναπαραστάσεις της υποκείμενης συναισθηματικής δυσφορίας, που εκδηλώνονται ως σωματικά συμπτώματα.

    Ο φόβος και η ενασχόληση με πιθανά καταστροφικά γεγονότα, όπως οι καρδιακές προσβολές ή η καρδιακή ανακοπή, υποδεικνύουν επίσης βαθιά ριζωμένα άγχη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Η γνώμη μου είναι να επισκεφθείτε έναν καρδιολόγο και να προχωρήσετε στην καταγραφή των συμπτωμάτων σας. Ωστόσο, είναι γεγονός ότι το άγχος επηρεάζει το πνευμονογαστρικό νεύρο. Θα είναι καλό έτσι κι αλλιώς να μιλήσετε με έναν ειδικό ψυχικής υγείας. Στη διάθεσή σας!

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε είναι συχνά συνδεδεμένα με τη διαταραχή άγχους. Είναι σύνηθες φαινόμενο να αντιλαμβάνεστε τέτοιου είδους συμπτώματα και να ανησυχείτε ότι μπορεί να είναι κάτι σοβαρό. Είναι σημαντικό να πάρετε τη συμβουλή ενός ειδικού, όπως ενός ψυχολόγου και ενός εξειδικευμένου ιατρού για την καρδιά για να εξεταστείτε περαιτέρω και να αποκλείσετε οποιοδήποτε πρόβλημα υγείας. Με την κατάλληλη υποστήριξη και θεραπεία, μπορείτε να μάθετε πώς να διαχειρίζεστε το άγχος και να βελτιώσετε την καθημερινότητά σας.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο να σας δώσει θεραπευτικές συμβουλές για να μην υποφέρετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα,
    Φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε μια δύσκολη περίοδο λόγω των οργανικών συμπτωμάτων που βιώνετε εδώ και πέντε μήνες. Οι σωματικές αντιδράσεις που περιγράφετε, όπως ο πόνος στην καρδιά, το σφίξιμο, η δύσπνοια και οι ημικρανίες, είναι συχνά συμπτώματα της άγχους.
    Είναι θετικό που έχετε κάνει ήδη εξετάσεις για την καρδιά σας και τα αποτελέσματα ήταν καλά, καθώς αυτό εξαιρεί τυχόν σοβαρά προβλήματα υγείας. Όμως η συνεχής ανησυχία και ο φόβος που νιώθετε μπορεί να ενισχύουν τα συμπτώματα σας.
    Είναι σύνηθες να υπεραναλύουμε τα πάντα όταν αγχωνόμαστε. Η αναζήτηση βοήθειας από έναν ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή μπορεί να είναι ένα βήμα π
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Μοιάζει με αγχωδη διαταραχή συχνά συνοδεύεται με ταχυκαρδίες που χρειάζονται ρύθμιση με χαπακι , δεν παθαίνετε ανακοπή ή έμφραγμα σίγουρα, όμως μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας μπείτε σε θεραπεία υπάρχουν λύσεις καθώς και καρδιολόγο για τις ταχυκαρδίες, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος