• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 07/04/2024

Καλησπέρα, πως εξηγείται τώρα που αλλάζει ο καιρός και φτιάχνει, και συγκεκριμένα αυτό τον μήνα, να παθαίνω ήπια κρίση πανικού, ενώ άλλες εποχές να μην παθαίνω; Το ίδιο μου συνέβη και πέρσι και προπερσι...

9 ειδικοί απάντησαν

  • Μήπως τέτοια εποχή είχε γίνει κάτι παλιότερα που σας είχε στεναχωρήσει πολύ κάτι ένα πολύ κακό γεγονός και η εποχή σας το θυμίζει είναι μία εξήγηση αυτό αλλιώς θέλει διερεύνηση δεν μπορώ να απαντήσω έτσι ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα! Είναι συνηθισμένο να συνδέουμε τις αλλαγές στον καιρό με την επιδείνωση ή την εμφάνιση συμπτωμάτων κρίσεων πανικού. Πολλοί άνθρωποι αντιλαμβάνονται ότι τα συμπτώματα τους επιδεινώνονται κατά τη διάρκεια των εποχιακών αλλαγών, όπως την αλλαγή από τον χειμώνα στην άνοιξη ή το φθινόπωρο.

    Εάν αισθάνεσαι ότι οι αλλαγές στον καιρό επηρεάζουν το άγχος σου και προκαλούν κρίσεις πανικού, είναι σημαντικό να συζητήσεις αυτές τις εμπειρίες με έναν ειδικό ψυχικής υγείας, όπως έναν ψυχολόγο. Οι επαγγελματίες αυτοί μπορούν να σε βοηθήσουν να κατανοήσεις και να διαχειριστείς το άγχος σου και να αναπτύξεις στρατηγικές για τη διαχείρισή του
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Η σχέση μεταξύ της αλλαγής του καιρού και των κρίσεων πανικού μπορεί να είναι πολύπλοκη και να διαφέρει από άτομο σε άτομο. Ωστόσο, υπάρχουν μερικοί παράγοντες που μπορούν να επηρεάζουν όπως οι σωματικές αλλαγές, οι συναισθηματικές αντιδράσεις και συνηθισμένα πρότυπα συμπεριφοράς. Αυτά είναι μερικά πιθανά σενάρια. Ωστόσο, η σχέση μεταξύ της αλλαγής του καιρού και των κρίσεων πανικού είναι πολύ προσωπική και μπορεί να διαφέρει από άτομο σε άτομο. Εάν αυτά τα συμπτώματα σας προκαλούν ανησυχία ή δυσκολία, είναι σημαντικό να συζητήσετε με έναν ψυχολόγο.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Πολλοί δεν το γνωρίζουν και έχετε απόλυτο δίκιο που ρωτάτε. Υπάρχει και το εποχικό άγχος, όπως και η εποχική κατάθλιψη. Κάτι έχει συνδεθεί στο μυαλό σας με αυτήν την εποχή υποσυνείδητα. Καλό θα ήταν να σκεφτείτε τι μπορεί να σας έχει συμβεί.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Γεια σας,

    Το φαινόμενο που περιγράφετε είναι αρκετά συνηθισμένο και μπορεί να αντικατοπτρίζει ένα σύνθετο συνδυασμό παραγόντων που επηρεάζουν την ψυχοσυναισθηματική σας κατάσταση. Από ψυχαναλυτική σκοπιά, η αύξηση των κρίσεων πανικού κατά την αλλαγή του καιρού μπορεί να συνδέεται με διάφορους ψυχολογικούς μηχανισμούς και αναγκές που ενεργοποιούνται σε αυτές τις περιόδους.

    Ένας πιθανός λόγος είναι η ψυχοσωματική αντίδραση στις αλλαγές του περιβάλλοντος, όπως η αύξηση του άγχους και της ανησυχίας κατά την εμφάνιση απρόβλεπτων καιρικών συνθηκών. Σε αυτές τις περιπτώσεις, το άγχος μπορεί να λειτουργήσει ως ένας μηχανισμός προστα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Η επίδραση των καιρικών συνθηκών στην ψυχική υγεία είναι μια πολύ σύνθετη και διαφορετική για κάθε άτομο. Μερικοί άνθρωποι μπορεί να αντιδρούν σε αλλαγές στον καιρό λόγω βιολογικών παραγόντων όπως η επίδραση του φωτός και των ρυθμών ύπνου, ενώ άλλοι μπορεί να αντιδρούν λόγω ψυχολογικών παραγόντων όπως ο στρες και οι ανασφάλειες. Επίσης, η προηγούμενη εμπειρία κρίσεων πανικού μπορεί να δημιουργήσει μια ευαισθησία στον περιβάλλοντα κίνδυνο. Είναι σημαντικό να εξετάσετε τους παράγοντες που επηρεάζουν την αντίδρασή σας και να συζητήσετε με έναν ειδικό στην ψυχική υγεία για να βρείτε τρόπους διαχείρισης της κατάστασης.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Μπορεί να παρουσιάζετε εποχικά αγχώδεις εκδηλώσεις, μιλήστε με ψυχίατρο.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα,
    Καλησπέρα, αρχικά είναι σημαντικό να αναγνωρίσουμε ότι οι εποχιακές αλλαγές μπορούν να έχουν σημαντική επίδραση στην ψυχολογία και την καθημερινότητα των ανθρώπων. Η ξαφνική αλλαγή του καιρού, καθώς επίσης και οι μεταβολές στη φωτεινότητα και στη διάρκεια της ημέρας, μπορούν να επηρεάσουν την διάθεση και το αίσθημα της ευεξίας μας.
    Εσείς αναφέρετε πως αντιμετωπίζετε ήπιες κρίσεις πανικού με την έλευση της καλοκαιρινής περιόδου, κάτι που μπορεί να οφείλεται στις εν λόγω εποχιακές αλλαγές.
    Υπάρχουν διάφοροι βιολογικοί και ψυχολογικοί μηχανισμοί που μπορεί να εξηγήσουν αυτό το φαινόμενο. Αρχικά, η αύξηση στις περιόδους ηλ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας,

    Είναι πολύ πιθανό να υπάρχει κάποια εξήγηση ( ή πολλές εξηγήσεις) για αυτό που περιγράφετε. Συχνά, οι κρίσεις πανικού μπορούν να έχουν πολλές διαφορετικές αιτίες και δεν είναι εύκολο να εντοπιστούν. Καταλαβαίνω την ανάγκη σας να εξηγήσετε αυτό που σας συμβαίνει, άμα υπάρχει μία αιτιολόγηση τότε παύει να είναι κάτι άγνωστο και είναι πιο εύκολο να το διαχειριστείτε. Παρόλα αυτά, ίσως να σας βοηθούσε περισσότερο να σκεφτείτε ποια βήματα μπορείτε να κάνετε στο κοντινό μέλλον ή ακόμα και τώρα, ώστε να μπείτε στο δρόμο να αντιμετωπίσετε τις κρίσεις πανικού. Θα σας πρότεινα να το συζητήσετε με κάποιον ειδικό ώστε να σας βοηθή
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα