• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 24/01/2024

Καλησπέρα! Έχω φοβία για μια συγκεκριμένη ασθένεια. Την έχω από παλιά. Η τελευταία φορά ήταν πριν 5 χρόνια. Τωρα πάλι μια γριπη που πέρασα ριν ενα μηνα και κάποια φλεγμονή στη μυτη μου έχει μείνει διάβασα συο ίντερνετ γι αυτό και ανέφερε ότι πρέπει να αποκλειστει και η ασθένεια για την οποία φοβάμαι. Έτσι στάθηκε ως αφορμή να αγχωθω πάλι μη τυχόν και έχω κάτι τέτοιο. Έκανα εξετάσεις σε 3 διαγνωστικα ιδιωτικα και στο νοσοκομείο. Ήταν αρνητικό. Αλλα κάνω διαφορες σκέψεις όπως μπορεί να μην έδειξαν, να μην φάνηκε κάτι και τετοια με αποτέλεσμα να μην έχω ξεαγχωθει.

10 ειδικοί απάντησαν

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας να διερευνηθεί τι άλλο σας απασχολεί γιατί συνήθως όταν φοβόμαστε τον θάνατο είναι γιατί δεν ζούμε την κάθε μέρα μας όπως έχουμε ανάγκη να την ζήσουμε , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που περιγράφετε ακούγεται πολύ στρεσογόνο και κουραστικό. Μιλάτε για φοβία για μία συγκεκριμένη ασθένεια, την οποία προτιμάτε να μην κατονομάσετε - αυτό εμένα μου δείχνει πόσο πραγματικά τη φοβάστε. Την έχετε από παλιά, ωστόσο μοιάζει - σε ψυχολογικό επίπεδο - να υπάρχει ακόμα, να είναι ακόμα ενεργή, ειδικότερα με αφορμή τη πρόσφατη γρίπη. Και επιμένει. Το άγχος και η φοβία για αυτήν, επιμένουν. Για κάποιο λόγο οι αρνητικές εξετάσεις δεν σας καθυσηχάζουν. Σα να λέτε, "δεν μπορεί, κάτι θα έχει πάει λάθος στις ίδιες τις εξετάσεις, κάτι δεν έγινε σωστά". Σα να μην εμπιστεύεστε το αποτέλεσμα.

    Θα σας ενθάρρυ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα. Αυτά που περιγράφετε δείχνουν ότι έχετε αναπτύξει ειδική φοβία που αφορά την συγκεκριμένη ασθένεια που σας ανησυχεί. Αυτή η κατάσταση σχετίζεται με τις διαταραχές άγχους και χρειάζεται να αξιολογηθεί από ψυχίατρο, ο οποίος θα κρίνει αν χρειάζεστε φαρμακευτική αγωγή, αν και συνήθως στις ειδικές φοβίες η καλύτερη προσέγγιση είναι η ψυχοθεραπεία.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Παρολο που η περιγραφη σας δεν δινει αρκετες λεπτομερειες για την ασθενεια που φοβαστε , ομως δειχνει την ψυχολογικη σας κατασταση, δηλαδη την αγωνια για την υγεια σας και το βαρος που εχετε πολυ καιρο τωρα....θα ηταν πολυ βοηθητικο να απευθυνθειτε σε καποιον ψυχολογο, για να συζητησετε τις αγωνιες σας και να διερευνησετε την αιτια του αγχους σας..

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καταλαβαίνω ότι η φοβία για μια συγκεκριμένη ασθένεια μπορεί να είναι πολύ δυσάρεστη και να προκαλεί έντονη άγχος. Είναι θετικό που έχετε ήδη κάνει εξετάσεις και οι αποτελέσματα ήταν αρνητικά. Το γεγονός αυτό είναι καλό σημάδι και πρέπει να προσπαθήσετε να εμπιστευτείτε τα αποτελέσματα αυτά. Η ανησυχία μπορεί να παίξει πολύ μεγάλο ρόλο στην ψυχολογική μας κατάσταση, και μερικές φορές μπορεί να δημιουργήσει φαντάσματα που δεν υπάρχουν πραγματικά. Είναι σημαντικό να αντιμετωπίσετε αυτήν την ανησυχία με θετικό τρόπο.
    Μια ιδέα είναι να μιλήσετε με έναν ειδικό ψυχολόγο ή ψυχίατρο που μπορεί να σας βοηθήσει να διαχειριστείτε το άγχος και να αν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Καλημέρα σας ενδεχομένως η συγκεκριμένη φοβία να επέρχεται από αυξημένο άγχος που προκαλεί πρόβλημα στην καθημερινότητά σας και σχετίζεται έντονα με αρνητικες σκέψεις και πεποιθήσεις που μπορεί να έχετε δημιουργήσει σχετικά με τον τρόπο που βλέπετε τα πράγματα αυτή τη στιγμή. Η έναρξη ψυχοθεραπείας θα ήταν αρκετά βοηθητική στην άμεση αντιμετώπιση του προβλήματος σας με σκοπό να αντιμετωπιστούν και να αναδομηθούν οι αρνητικες σκέψεις και το έντονο άγχος που ενδέχεται να βιώνετε.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Αυτό είναι σύμπτωμα άγχους και θα σας βοηθήσει η ψυχπθεραπεία σε αυτό

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, είναι πιθανόν οι σκέψεις σας να είναι ιδεοληπτικού χαρακτήρα, και να χρειαστείτε ειδική ψυχοθεραπευτική και φαρμακευτική παρέμβαση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα!
    Είναι κοινό φαινόμενο για πολλούς ανθρώπους να ανησυχούν για την υγεία τους, ιδίως όταν έχουν περάσει προσφάτως από κάποια άλλη ασθένεια ή πρόβλημα υγείας. Οι εξετάσεις που πραγματοποιήσατε σε διαγνωστικά κέντρα και στο νοσοκομείο ήταν αρνητικές, πράγμα που θα πρέπει να σας βοηθήσει να αισθανθείτε ανακουφισμένος.
    Είναι σημαντικό να θυμάστε πως οι επαγγελματίες υγείας είναι εκπαιδευμένοι να διαγνώσουν και να αντιμετωπίζουν ασθένειες, και αν κάτι δεν φάνηκε στις εξετάσεις, είναι πιθανόν να μην υπάρχει λόγος για ανησυχία.
    Εάν οι σκέψεις που κάνετε συνεχίζουν να επηρεάζουν αρνητικά την ποιότητα ζωής σας, θα ήταν σκόπιμο ν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Γεια σας! Η αλήθεια είναι πως μετά την πανδημία και τη συνεχή και άμεση αναφορά του θανάτου εδώ και 2 χρόνια, μπορεί από μόνο του να αποτελέσει τραύμα και συνεχή φόβο για τη φθορά του φυσικού μας σώματος. Έτσι μπορεί να "φουντώνει" και τις εσωτερικές αρνητικές σκέψεις γι' αυτό. Παρόλα αυτά σας διαβεβαιώ πως υπάρχουν εναλλακτικές και λύσεις σχετικά με αυτό και λέγεται ψυχική ευελιξία. Αυτό επιτυγχάνεται μέσα από την "εργασία" με και για την ψυχή. Είμαι στη διάθεσή σας για κάτι τέτοιο είτε ενημερωτικά, είτε θεραπευτικά. Σας ευχαριστώ!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι