• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 28/02/2024

Καλησπερα, είμαι 20 ετών και παρατηρώ υψηλή τη μεγάλη μου πίεση και αυξημένους καρδιακούς παλμούς. Πρόσφατα έκανα καρδιολογικό έλεγχο με Triplex και δεν βρέθηκε κάτι επιλήψιμο. Επίσης έχω κάνει γενικές εξετάσεις αίματος 3 φορές τους τελευταίους μήνες και οι τιμές είναι παντού φυσιολογικές. Υπάρχει περίπτωση να σχετίζεται με το στρες;

17 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι υπάρχει , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Φυσικά! Όταν η παθολογία εξαφανίζεται κρύβεται πίσω η ψυχολογία!

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη που δείχνετε με το μοίρασμα του προβληματισμού σας. Φαίνεται να είναι πραγματικό δύσκολο αυτό που περιγράφετε. Απαντώντας στο ερώτημά σας, εφόσον έχετε αποκλείσει μέσα από πλήθος εξετάσεων, τον ιατρικό - οργανικό παράγοντα, ίσως είναι χρήσιμο να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας, καθώς πράγματι μπορεί πολλά από αυτά που αισθάνεστε να οφείλονται στο στρες. Από εκεί και πέρα, ο ειδικός με τις γνώσεις του και την εμπειρία του θα σας βοηθήσει. Μέχρι τότε μείνετε ασφαλής και να προσέχετε.

    ΑnimaPsyche - Αγγελική Μήτρου

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Γουδή

  • Καταρχάς, είναι ενθαρρυντικό που οι καρδιολογικές εξετάσεις που έκανες δεν έδειξαν κάποιο επιλήψιμο πρόβλημα. Όσον αφορά την υψηλή πίεση και τους αυξημένους καρδιακούς παλμούς που παρατηρείς, ναι, είναι πιθανό να σχετίζονται με το στρες. Το στρες μπορεί να έχει σημαντική επίδραση στο αναπτυξιακό σύστημα, συμπεριλαμβανομένου του καρδιαγγειακού συστήματος. Κατά την περίοδο του στρες, ο οργανισμός αντιδρά με αύξηση της αρτηριακής πίεσης και του καρδιακού παλμού, μεταξύ άλλων φυσιολογικών αλλαγών. Αυτές οι αντιδράσεις είναι μέρος του σύστηματος "πάλης ή πτώσης" του οργανισμού, το οποίο ενεργοποιείται κατά τη διαδικασία του στρες.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Ναι, υψηλή πίεση και αυξημένοι καρδιακοί παλμοί μπορεί να σχετίζονται με το στρες και την άγχωση. Το στρες μπορεί να επηρεάσει το νευρικό σύστημα και να προκαλέσει αυξημένη καρδιακή συχνότητα και αυξημένη αρτηριακή πίεση.

    Το γεγονός ότι έχεις υποβληθεί σε καρδιολογικό έλεγχο και οι εξετάσεις δεν έδειξαν κάτι ανησυχητικό είναι καλό. Αυτό σημαίνει ότι η καρδιά σου είναι πιθανότατα υγιής. Ωστόσο, το στρες μπορεί να επηρεάσει το σώμα σε πολλούς τρόπους, συμπεριλαμβανομένων των καρδιακών λειτουργιών.

    Για να μειώσεις το στρες και την άγχωση, μπορείς να δοκιμάσεις μεθόδους όπως η άσκηση, η χαλάρωση, η μείωση των πηγών στρες στην κα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας! Το άγχος είναι μια σωματική και νοητική αντίδραση σε μια πραγματική ή φανταστική απειλή. Το σώμα ανταποκρίνεται στο άγχος απελευθερώνοντας ορμόνες που αυξάνουν τον ρυθμό της καρδιάς, της αναπνοής και αιματώνουν τους μυς ώστε να είναι έτοιμοι να αντιμετωπίσουν την απειλή.Οι ορμόνες του στρες επηρεάζουν το αναπνευστικό και καρδιαγγειακό σύστημα. Κατά τη διάρκεια της αντίδρασης στο στρες, η αναπνοή επιταχύνεται, προκειμένου να αυξηθεί το οξυγόνο στο αίμα. Εφόσον έχετε ολοκληρώσει κλινικό έλεγχο και δεν υπάρχουν παθολογικά ευρήματα τότε είναι πιθανό να είναι εκδήλωση του stress.

    Μπονίκου Ειρήνη

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Κουκάκι

  • Μπορεί να είσαστε πολύ αγχωμένη, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Είναι βέβαιο ότι σχετίζεται με το στρες. Θα ήταν καλό να συμβουλευτείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας προκειμένου να δείτε τους λόγους που πυροδοτούν αυτά τα σωματικά συμπτώματα. Θα είναι χαρά μας να σας φανούμε χρήσιμοι σε αυτή τη διερεύνηση.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας,

    Είναι όντως πιθανό να έχετε ταχυπαλμία και αυξημένη πίεση λόγω άγχους, ειδικά από τη στιγμή που κάνατε τις απαραίτητες εξετάσεις και αποκλείσατε την πιθανότητα να είναι κάτι παθολογικό. Θα σας πρότεινα να αναζητήσετε κάποιον ειδικό να συζητήσετε μαζί του για αυτό που σας απασχολεί και πιο συγκεκριμένα, τι είναι αυτό (ή αυτά) που σας δημιουργούν στρες. Θα σας βοηθούσε να καταλάβετε καλύτερα τι σας απασχολεί, καθώς και πως μπορείτε να το διαχειριστείτε αυτό. Αυτό που περιγράφετε είναι κάτι πολύ συνηθισμένο και απασχολεί μεγάλη μερίδα ανθρώπων, η καθημερινότητα δεν είναι εύκολη και δεν είναι ντροπή ούτε κάποια προσωπική σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα

  • Γειά σας, από τη στιγμή που παθολογικά είστε καλά μπορούμε να πούμε ότι σχετίζεται με το στρες. Προσπαθείστε να ρίξετε ρυθμούς, να δείτε τι είναι αυτό που τόσο σας αγχώνει και πως θα μπορούσατε να το επιλύσετε. Ασκηθείτε καθημερινά, ελάτε σε επαφή με την φύση, φροντίστε να έχετε μια καλή διατροφή και καλό ύπνο. Μιλήστε για όσα σας απασχολούν με τους κοντινούς σας ανθρώπους. Αν δείτε το άγχος να συνεχίζεται και να δυσκολεύεστε να το διαχειριτείτε καλό θα ήταν να συνεργαστείτε με ειδικό ψυχικής υγείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Αδιαμφισβήτητα υπάρχει σχέση ανάμεσα στο άγχος και σε σωματικά συμπτώματα όπως αυτά που περιγράφεται. Εφόσον έχετε κάνει καρδιολογικό έλεγχο και όλες τις αναγκαίες εξετάσεις και αντιμετωπίζεται έντονο στρες, θα σας βοηθούσε πολύ να μιλήσετε για το άγχος σας και τους παράγοντες που συμβάλλουν σε αυτό με μία ψυχοθεραπεύτρια.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καλημέρα σας, το στρες μπορεί να επηρεάσει το αναπνευστικό σας, τον παλμό και την πίεση του αίματος. Είναι σημαντικό να ερευνήσετε τις τεχνικές διαχείρισης του στρες, όπως η αναπνοή, η άσκηση, η χαλάρωση και η ψυχοθεραπεία, για να βοηθήσετε στην αντιμετώπιση αυτών των συμπτωμάτων. Επιπλέον, συζητήστε με έναν ειδικό για περαιτέρω αξιολόγηση και συμβουλές.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Ναι το πιθανότερο στη δική σου ηλικία χωρίς κάτι το παθολογικο από τον καρδιολογικο ελεγχο να ευθύνεται το στρες

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Είναι πιθανόν, αν έχει αποκλειστεί ο ιατρικός παράγοντας. Το άγχος προκαλεί αντιδράσεςι στο σώμα, σωματοποιείται. Έχετε σκεφτεί την ψυχοθεραπεία; Θα σας βοηθήσει

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Από τα αποτελέσματα των εξετάσεων σας είναι ξεκάθαρο πως δεν πάσχετε από κάτι παθολογικό. Αντίθετα, αυτό φαίνεται να έχει ψυχογενή αιτία και μάλιστα σχετική με στρες και παρατεταμένο άγχος. Η ψυχοθεραπεία μέσω ατομικών συνεδριών μπορεί να σας παρέχει σημαντική ανακούφιση και μόνιμη λύση.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Ναι το πιο πιθανό είναι αυτό. Όμως, υπάρχει και μια μικρή πιθανότητα το φυσιολογικό της πίεσης σας να είναι αυτό εάν δεν είναι υπερβολικά υψηλή.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Γεια σας,

    Ακούγεται σαν να έχετε λάβει προληπτικά μέτρα για την αντιμετώπιση της υγείας σας, κάτι που είναι αξιέπαινο. Ενώ είναι καθησυχαστικό το γεγονός ότι οι καρδιολογικές και γενικές εξετάσεις αίματος έδωσαν φυσιολογικά αποτελέσματα, είναι κατανοητό να αναρωτιέστε για την υποκείμενη αιτία των συμπτωμάτων σας.

    Δεδομένης της ηλικίας σας και της απουσίας σημαντικών ευρημάτων από τις ιατρικές σας εξετάσεις, το άγχος θα μπορούσε πράγματι να είναι ένας παράγοντας που συμβάλλει στην υψηλή αρτηριακή σας πίεση και τον αυξημένο καρδιακό ρυθμό. Το άγχος μπορεί να εκδηλωθεί με διάφορα σωματικά συμπτώματα, συμπεριλαμβανομένων και αυ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια