• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 24/11/2023

Καλημερα σας. Πριν 2 χρόνια εμφανισα κρίσεις πανικου και είχα έναν μόνιμο φόβο ότι θα παθω καρδιά. Γενικά είμαι ένα αρκετά αγχωδες άτομο. Πήγα σε καρδιολογος παθολογους πνευμονολογο ενδοκρινολογο και σε 2 κάθε ειδικότητας για να διασταυρωσω αν μου λένε την αλήθεια. Πήγα σε ψυχίατρο μ έδωσε κάτι χάπια ήπια όμως απ, τη δευτερη μερα τα σταμάτησα καθώς μ έφερναν χαλαρά τάση για λιποθυμία π είναι λογικό για τις πρωτες μέρες όμως φοβήθηκα και τα έκοψα. Πήγα σε ψυχολόγο τώρα έκλεισα ένα χρόνο και, κατι μήνες. Είμαι πολυ καλυτερα όμως ανά κάποια διαστήματα επανέρχονται τα ψυχοσωματικά ιδιαίτερα το στομάχι και όσο κ α προσπαθω να μη δίνω σημασια επιμένουν τι άλλο μπορώ να κάνω? Να σημειώσω ότι έχω 3 παιδια κ ο συζυγος λόγω επαγγέλματος λείπει 6και 7 μήνες εξωτερικό πραγμα π σημαίνει ότι δε μπορω να αποφυγω το στρες και, το άγχος καθώς όλα πεφτουν πανω μου

11 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Πέφτουν όλα πάνω σας. Οι κρίσεις πανικού, οι φοβίες, το άγχος, το στρες, η οικογένεια, τα παιδιά. Τα φάρμακα με κάποιο τρόπο φαίνεται να μην αποτέλεσαν λύση για εσάς. Η ψυχοθεραπεία σας έχει βοηθήσει σημαντικά, ωστόσο υπάρχουν κάποια ζητήματα που μοιάζουν να επιστρέφουν και να επιμένουν σε σωματικό επίπεδο. Αναρωτιέστε αν υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσατε να κάνετε.

    Θα επιλέξω να μην τοποθετηθώ στο ερώτημά σας, σεβόμενος την ήδη υπάρχουσα θεραπευτική σχέση. Σας ενθαρρύνω να απευθύνετε όλα αυτές τις σκέψεις που σας ταλαιπωρούν στον/στην ψυχολόγο σας, διότι κάτι μοιάζει να μη σας καλύπτει απόλυτα εκεί. Φαίνεται να υπά
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας. Το άγχος όταν είναι μακροχρόνιο μπορεί να είναι πολύ βασανιστικό και επώδυνο, ενώ η θεραπεία και η αντιμετώπιση του σπάνια έχει καθαρά ανοδική πορεία. Είναι λογικό και αναμενόμενο να υπάρχουν σκαμπανεβάσματα και υποτροπές στα συμπτώματά σας ιδιαίτερα από την στιγμή που δεν βοηθάνε και οι συνθήκεςτης ζωής σας. Χρειάζεται πολύ υπομονή και αφοσίωση στη θεραπεία. Όσο βλέπετε ότι υπάρχει βελτίωση των συμπτωμάτων σας σε βάθος χρόνου, τότε είστε στο σωστό δρόμο.

    Με εκτίμηση,
    Ανδριάννα Γεροντή.

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Κάνετε πολύ καλά που κάνετε ψυχοθεραπεία, αυτό είναι βοηθητικό κι όσο το συνεχίζετε θα σας βοηθά και παραπάνω. Συζητήστε με τον/την θεραπευτή/τρια σας τους προβληματισμούς σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Είναι πολύ σημαντικό ότι σας βοηθάει η ψυχολόγος σας και ότι τα συμπτώματα σας έχουν εξασθενήσει. Θα δείτε ότι όσο συνεχίζεται τη θεραπεία σας θα αισθάνεστε όλο και καλύτερα. Επιπροσθέτως, θα μπορούσε να σας βοηθήσει και η ομαδική ψυχοθεραπεία.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη μπορεί να είναι αυτή η κατάσταση για εσάς. Είναι θετικό που έχετε ήδη αναζητήσει βοήθεια. Η συνεργασία με επαγγελματίες υγείας είναι σημαντική για τη διαχείριση της κατάστασης σας.
    Συνιστώ να συνεχίσετε τη συνεργασία σας με τον ψυχολόγο και να συζητήσετε μαζί του τις επιστρατεύσιμες στρατηγικές για τη διαχείριση του άγχους. Επιπλέον, μπορεί να είναι χρήσιμο να εξετάσετε τη δυνατότητα σταθερής συνεργασίας με τον ψυχίατρο σας για τη φαρμακευτική αγωγή. Είναι σημαντικό να βρείτε ένα ισορροπημένο πρόγραμμα θεραπείας που να βοηθά στη διαχείριση του άγχους και να διατηρεί τη σταθερότητά σας.

    Επίσης, εφόσον αντι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλαντζή Σταυρούλα

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πειραιάς

  • Καλημέρα σας. Ακουγεστε πολύ πιεσμένη. Προσπαθήστε ίσως να βρείτε τρόπους να χαλαρώσετε ακόμα και και με τα παιδιά. Να μοιραστείτε ευθύνες με τον σύζυγο έστω και από απόσταση και να πάρετε βοήθεια είτε για την καθαριότητα του σπιτιού είτε για το διάβασμα των παιδιών. Οτιδήποτε μπορείτε να σκεφτείτε που σας πιέζει πολύ και θα χαλαρώσετε αν φύγει ή μοιραστεί από τις δικές σας πλάτες.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Καλησπέρα. Είναι πολύ σημαντικό που μιλάτε για το πρόβλημα που σας ταλαιπωρεί. Θα σας πρότεινα να ακολουθήσετε μια θεραπεία γνωσιακής συμπεριφοριστικης κατεύθυνσης που είναι η θεραπεία πρώτης εκλογής όσον αφορά στα σωματικά συμπτώματα. Ίσως αυτό σας φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο στη διαχείριση της κατάστασης που βιώνετε.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Χρειάζεστε βοήθεια ψυχοθεραπευτική για να ξεπεράσετε αυτό το άγχος

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, σίγουρα τεχνικές χαλάρωσης μπορούν να μειώσπυν το stress σας όταν χρησιμοποιούνται συστηματικά, ίσως και χρήση κάποιου αγχολυτικού φαρμάκου.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Λυπάμαι που περνάτε δύσκολα . Αν θέλετε σκέφτεστε να αλλάξετε ψυχοθεραπευτή , ελάτε σε επαφή μαζί μου. Όμως θα πρότεινα να το εξαντλήσετε το θέμα με τον ψυχοθεραπευτή σας καθώς κάνετε πολύ καιρό δουλειά μαζί και αυτό μάλλον σημαίνει ότι έχετε αναπτύξει μια καλή ψυχοθεραπευτική σχέση. Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης, MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο είναι να αντιμετωπίζεις όλο αυτό το άγχος και τις φοβίες ενώ αναλαμβάνεις τις ευθύνες σου για τα παιδιά σου και την οικογένειά σου. Είναι κατανοητό πώς η ανησυχία μπορεί να επανέλθει, ειδικά σε περιόδους αυξημένου στρες.

    Μια πρώτη προσέγγιση είναι να συνεχίσεις τη ψυχολογική σου υποστήριξη και να εξερευνήσετε μαζί με τον ψυχολόγο σου πιθανές στρατηγικές για να διαχειριστείς τα ψυχοσωματικά συμπτώματά σου. Επίσης, το να εξετάσεις ξανά τη συνεργασία με έναν ψυχίατρο μπορεί να βοηθήσει στο να βρεις ένα φάρμακο που είναι πιο κατάλληλο για σένα, όπως μια διαφορετική δόση ή ένα άλλο είδος φαρμάκου που να μην προκαλ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια