• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 21/06/2023

Γειά σας....Είμαι συνέχεια μέσα στο αγχος και συνεχώς νιώθω το στομάχι μου και την κοιλιά μου φουσκωμένα, επίσης μια μπουκιά να φάω πριζομαι...Μπορεί να προκαλούνται από το άγχος, αυτά;;;Ευχαριστώ.

17 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας, φυσικά! Στομάχι και έντερο είναι ο δεύτερος «εγκέφαλος» μας. Ό, τι νιώθουμε συχνά επηρεάζει αυτά τα δυο.

    Παπαδοπούλου Λιασή Δανάη

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • σιγουρα το αγχος παιζει ρολο και επηρεαζει και το σω,α. θα ηταν καλο να δειτε τι ειναι αυτο που σας προκαλει αυτο το αγχος και να το εμβαθυνετε για να μπορειτε να το διαχειριστειτε στο μελλον. το σωμα παντα προειδοποιει.

    Σαμπά Ναταλί

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Το άγχος όπως και οι περισσότερες ψυχολογικές δυσκολίες, έχουν επιπτώσεις στο σώμα μας. Το στομάχι είναι από τα πιο ευαίσθητα όργανα και σκεφτείτε γενικά τι "δε μπορείτε να χωνέψετε" από αυτά που σας αγχώνουν.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • Αγαπητέ αναγνώστη, Καλησπέρα,
    Το σωστό για μία διάγνωση είναι να περάσουμε πρώτα από έναν γιατρό και να κάνουμε τον απαραίτητο έλεγχο.
    Αν ο γιατρός σου σε βρει Εντάξει, τότε θα χρειαστεί να επισκεφτείς έναν ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να δουλέψεις, το ψυχολογικό κομμάτι από το οποίο προκαλούνται οι περισσότερες παθήσεις.

    Φιλικά Ανδριάννα Γεροντή,
    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ
    Ανασυνδυασμένη - Εκλεκτική Συμβουλευτική

    Θα χαρώ να φανώ χρήσιμη.. Όμως μέχρι τότε, άκουσε κάτι που μπορεί να σου αρέσει..

    https://vm.tiktok.com/ZGJCpvRq8/

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • https://www.youtube.com/watch?v=vz4dqoaOxxo&t=583s

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Καλησπέρα σας. Μάλιστα. Αυτό μπορεί να αποτελεί μια ψυχοσωματική εκδήλωση του άγχους. Το άγχος που βιώνετε μπορεί να αντιμετωπιστεί με ατομική εργασία και να διδαχθείτε εργαλεία και τεχνικές με τη βοήθεια ενός ειδικού ψυχικής υγείας που θα σας βοηθήσουν πολύ να απελευθερωθείτε από όλο αυτό.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Ναι θα μπορούσαν, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας,

    Περιγράφετε συμπτώματα που πράγματι μπορεί να προκύψουν από το άγχος. Ωστόσο, έχετε απευθυνθεί πρώτα σε κάποιον γαστρεντερολόγο ώστε να διερευνηθούν πιθανά παθολογικά αίτια;

    Σε κάθε περίπτωση, οι εντερικές και στομαχικές ενοχλήσεις ανέκαθεν συνδέονταν με το άγχος και ακόμα και να υπάρχει παθολογικός παράγοντας (όπως π.χ. το ευερέθιστο έντερο), τα συμπτώματα φαίνεται να επηρεάζονται σε μεγάλο βαθμό από ψυχολογικούς παράγοντες.

    Αναφέρετε και εσείς πως βιώνετε αρκετό άγχος. Όταν το άγχος σωματοποιείται είναι ένα μήνυμα που μας στέλνει το σώμα μας πως κάτι πρέπει να προσέξουμε και να φροντίσουμε.
    <
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας είναι πιθανόν τέτοια συμπτωματολογία να προκαλέσει και το άγχος. Σε κάθε περίπτωση όμως αρχικα θα ήταν σημαντικό να συμβουλευτείτε τον προσωπικό σας γιατρό ώστε να αποκλειστεί κάποια σωματική αιτια που μπορεί να τα προκαλεί.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Πριν αποδωσουμε στο άγχος τα σωματικά συμπτώματα είναι απαραίτητο να αποκλείσουμε βιολογικό παράγοντα. Επισκεφτήτε αν δεν το έχετε ήδη κάνει έναν γιατρό για τα συμπτώματα σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Ομολογώ ότι ακούγεται δύσκολο αυτό που περιγράφετε. Ρωτάτε αν όλα αυτά μπορούν να προκληθούν από το άγχος. Φαίνεται να κάνετε ήδη από μόνη/ος σας αυτόν τον συσχετισμό, και αυτό έχει την αξία του. Η απάντηση είναι ναι. Το άγχος μπορεί να εκδηλώνεται με ποικίλους τρόπους σε σωματικό επίπεδο.

    Παράλληλα, ένας γαστρεντερολόγος θα μπορούσε να σας βοηθήσει για το πρήξιμο που αναφέρετε, προκειμένου να βελτιώσετε τη πέψη σας και να αποτρέψετε περαιτέρω επιπτώσεις στη σωματική σας υγεία. Υπάρχουν πολλά σχετικά σκευάσματα που μπορείτε να πάρετε, ακόμα και φυτικά.

    Θεωρώ όμως ότι όλα αυτά τα σωματικά συμπτώματα θα φθίνου
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Ναι, υπάρχει η πιθανότητα, αν ο γιατρός σας έχει πει ότι δεν υπαρχει οργανική αιτία για όλα αυτά, τότε σκεφτόμαστε το άγχος, γιατί και το άγχος μπορεί να προκαλέσει τέτοια συμπτώματα σε ορισμένους ανθρώπους. Καλύτερα να το συζητήσετε με τον γιατρό σας, και, εφόσον αποκλειστεί ο οργανικός παράγοντας, με έναν ειδικό, ψυχοθεραπευτή

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Ναι

    Γκιουζέλης Ιωάννης

    Ψυχίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Γειά σας!

    Εφ όσον "Είμαι συνέχεια μέσα στο αγχος.." εννοείτε ότι κατι πρέπει να κάνετε γι"αυτό!
    Κατά τα άλλα επιβάλλεται να κανεται τις δέουσες Ιατρικές εξετάσεις
    και μετά απευθυνθείτε σε ένα ψυχολόγο ειδικευμένο στην Γνωσιακή- συμπεριφορική ψυχοθεραπεία και ιδιαίτερα στα ψυχοσωματικά συμπτώματα...
    Δείτε εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τα ψυχοσωματικά:
    https://www.gnothisafton.gr/psichosomatikes-pathisis/

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας ναι μπορούν και συνήθως προκαλούνται , και ονομάζονται ψυχοσωματικά συμπτώματα

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • μπορεί

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Υπάρχει τέτοιο ενδεχόμενο, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός