• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 19/11/2023

Έχω πολύ άγχος με τα μαθήματα λόγο πανελλαδικών και δεν ξέρω τι να κάνω. Το θέμα είναι ότι έχει επιπτώσεις και στην αποδοτικότητα μου

13 ειδικοί απάντησαν

  • Θα ήταν χρήσιμο να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας ψυχολόγο/ψυχίατρο για αξιολόγηση και διαχείριση του άγχους.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας! Αρχικά, καλή επιτυχία για την προσπάθειά σας, με ότι κι αν συνεπάγεται αυτό. Πολλές φορές χάνεται η εμπιστοσύνη στον εαυτό και υπακούμε στις πολλές εξωτερικές πληροφορίες των άλλων, ωστόσο το κύριο κέντρο του εαυτού σας είστε εσείς. Με άλλα λόγια, η εστίαση στην ατομική σας προσπάθεια, πιθανόν να βοηθούσε στην οργάνωση ενός καλού προγράμματος και στη διαχείριση επαρκούς διαβάσματος, κάνοντας παράλληλα ανακουφιστικά διαλείμματα, με ότι εσείς επιθυμείτε.

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Διαβάστε και κάντε το καλύτερο που μπορείτε ανεξάρτητα απο το αποτέλεσμα , βγάλτε το αποτέλεσμα που θέλετε απο την εξίσωση ! Κάντε απλώς το καλύτερο που μπορείτε ! Αφιερώστε χρόνο και για πράγματα που σας δίνουν χαρα !οχι μόνο διάβασμα , βρείτε την χρυσή ισορροπία και όλα θα πάνε καλά και να μην πάνε δεν τελειώνουν οι επιλογές που εχετε ! , ευχαριστω

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Ψυχραιμία! Η περίοδος των πανελλήνιων εξετάσεων είναι σίγουρα μια αγχωτική εμπειρία για όλη την οικογένεια αλλά πιο πολύ για το παιδί που νιώθει πως αυτή η διαδικασία θα κρίνει το μέλλον του. Οι γονείς, θα πρέπει να αποφορτίσουν τα παιδιά τους από το βαρύ φορτίο των δικών τους προσδοκιών, θα πρέπει να αφουγκραστούν τις πραγματικές ανάγκες τους με αγάπη και αποδοχή έτσι ώστε τα παιδιά να νιώσουν ασφάλεια και σιγουριά!
    Παρακάτω υπάρχουν κάποιες πρακτικές συμβουλές:
    1. Συμφιλιώσου με το άγχος σου .
    2. Πες όχι στο εξαντλητικό διάβασμα. Η οργανωμένη και μεθοδική μελέτη είναι η καλύτερη λύση.
    3. Απέφυγε την σύγκριση γνώσεων με συμμα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Βαλκανιώτη Ελισάβετ

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Βόλος

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να αντιμετωπίζεις άγχος λόγω των πανελλαδικών εξετάσεων, ιδίως όταν επηρεάζει την αποδοτικότητά σου. Είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι είναι φυσιολογικό να νιώθεις έτσι, αλλά υπάρχουν κάποια πράγματα που μπορείς να κάνεις για να αντιμετωπίσεις το άγχος.

    Δημιούργησε έναν ρεαλιστικό πρόγραμμα μελέτης, δίνοντας προτεραιότητα στα θέματα που νιώθεις ότι χρειάζεσαι περισσότερη βοήθεια. Ο καλός προγραμματισμός μπορεί να βοηθήσει στη μείωση του άγχους.

    Επίσης, η φυσική δραστηριότητα μπορεί να βοηθήσει στην αντιμετώπιση του άγχους.Να προσέχεις τη διατροφή σου, καθώς η υγιεινή διατροφή συχνά σχετί
    ... Διάβασε περισσότερα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας,
    Οι πανελλήνιες είναι μια στρεσογόνα περίοδος που επηρεάζει πολλούς μαθητές. Σε κάποιες περιπτώσεις το άγχος είναι τόσο έντονο που επηρεάζει την απόδοση και προκαλεί αναβλητικότητα, αίσθημα κόπωσης, δυσκολία στη συγκέντρωση κτλ. Αν βλέπετε ότι έχετε δοκιμάσει τρόπους επίλυσης, αλλά οι σκέψεις συνεχίζουν να σας κατακλύζουν ίσως η επίσκεψη σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας βοηθούσε. Ενδεδειγμένη για τις διαταραχές άγχους είναι η Γνωστική Συμπεριφορική Θεραπεία.

    Γκουντώνη Άννα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Όλοι οι μαθητές έχουν άγχος αυτή την περίοδο. Η ψυχοθεραπευτική υποστήριξη θα σας βοηθήσει στη διαχείριση του άγχους σας.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καταλαβαίνω ότι οι Πανελλαδικές είναι μια περίοδος που μπορεί να προκαλέσει πολλή αγωνία και άγχος και είναι πολύ ανθρώπινο να συμβαίνει αυτό και να επηρεάζεται και η απόδοσή σου. Το άγχος είναι ένας εξαιρετικά χρήσιμος μηχανισμός, γιατί μας κινητοποιεί να προσπαθούμε, να βελτιωνόμαστε και να εξελισσόμαστε για να αποφύγουμε πιθανές δυσάρεστες καταστάσεις. Ωστόσο, όταν το επίπεδο του άγχους ξεπερνάει το όριο που εμείς μπορούμε να αντέξουμε, τότε μπορεί να γίνει αρκετά δυσάρεστο και να μας ζορίζει.

    Ορισμένες πρακτικές συμβουλές που μπορεί να σε βοηθήσουν:

    Οργάνωση και Προγραμματισμός: Δημιούργησε ένα πρόγραμμα μελέτης που να τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλαντζή Σταυρούλα

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πειραιάς

  • Καλημέρα. Θα βοηθούσε να λάβετε βοήθεια από ένα ειδικό ψυχικής υγείας για να διαχειριστείτε το άγχος σας γιατί όσο πλησιάζει ο καιρός ίσως να κορυφώνεται. Η γνώμη μου είναι να ζητήσετε άμεσα βοήθεια και στήριξη από το οικογενειακό περιβάλλον.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Καλησπέρα σας. Καταλαβαίνω ότι σας έχει καταλάβει το άγχος λόγω της προσπάθειας σας για τις πανελλαδικές, είναι πολύ λογικο. Ομως αν επηρεάζει στην απόδοση ίσως θα χρειαζόταν, γι αυτό το διάστημα, να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό, ώστε να διαχειριστείτε τις επιπτώσεις του στην καθημερινότητα σας.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας καθοδηγήσει ψυχοθςραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα. Λυπάμαι πολύ για αυτό. Το άγχος για τις πανελλαδικές είναι αρκετά συχνό. Θα πρότεινα να ξεκινήσεις συνεδρίες ψυχοθεραπείας, προτιμότερα γνωσιακής-συμπεριφορικής προσέγγισης. Αναζήτησε σχετική εκπαίδευση στα προφίλ συναδέλφων εδώ στο doctoranytime. Είναι απαραίτητο να έχεις και συγκατάθεση γονέα/κηδεμόνα. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Η περίοδος των πανελληνίων είναι μια πολύ αγχωτική περίοδος, ιδιαίτεερα αν ένα παιδί νιώθει ότι θα έχει επιπτώσεις σε όλο το μέλλον του. Χρειάζεται η μελέτη και χρειάζεται επίσης και χρόνος για χαλάρωση και ευχαρίστηση, για να μπορεί να επιστρέφει κανείς με αποδοτικό τρόπο στα βιβλία του. Να αποδίδει δηλαδή. Αν το άγχος είναι πολύ ίσως χρειάζεται και να μιλήσετε με κάποιον ειδικό γι αυτό.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός