• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 12/04/2024

Είμαι 39 χρόνων. Μετά από κάποιο γεγονός που συνέβη είμαι συνέχεια με πολύ άγχος και κρίσεις πανικού.το βράδυ δυσκολεύομαι να κοιμηθώ εξαιτίας αυτού του γεγονότος. Την τελευταία εβδομάδα έχω έντονη συχνοουρια κατά τη διάρκεια της ημέρας αλλά και την νύχτα χωρίς κάποιο άλλο συμπτωμα.μπορει να οφείλεται στο γεγονός που με έχει αγχώσει?φοβάμαι πολύ.

9 ειδικοί απάντησαν

  • Το άγχος και οι κρίσεις πανικού μπορούν πράγματι να προκαλέσουν σωματικές αντιδράσεις. Η έλλειψη ύπνου επίσης μπορεί να επιδεινώσει την κατάστασή σας και να αυξήσει το άγχος. Είναι σημαντικό να αντιμετωπίσετε την κατάσταση αυτή. Θα ήταν καλή ιδέα να μιλήσετε με έναν ειδικό ψυχικής υγείας, όπως έναν ψυχολόγο. Mπορoύμε να σας βοηθήσουμε να αντιμετωπίσετε το άγχος και τις κρίσεις πανικού. Υπάρχουν διάφορες τεχνικές χαλάρωσης για το άγχος. Επιπλέον, η ψυχοθεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει να βρείτε τρόπους για να βελτιώσετε την ποιότητα του ύπνου σας, όπως η δημιουργία μιας ρουτίνας ύπνου, η αποφυγή της κατανάλωσης καφεΐνης ή αλκοόλ πριν από τον ύπ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Φυσικα και μπορει να οφειλονται οσα περιγραφετε σε ενα στρεσογονο γεγονος που και εσεις αναγνωριζετε οτι σας ανησυχησε πολυ. Εαν καποιο σωματικο συμπτωμα μας προκαλει ανησυχια πρωτα απευθυνομαστε ατον γιατρο μας και εφοσον εκεινος μας διαβεβαιωσει οτι δεν υπαρχει παθολογικο προβλημα, καλο θα ειναι να μιλησουμε σε ψυχολογο η ψυχιατρο. Η ψυχοθεραπεια μπορει να σας βοηθησει να διαχειριστειτε τις σκεψεις και τα συναισθηματα που σας προκαλεσε το δυσαρεστο γεγονος.

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας. Αν δεν υπάρχει κάποιο άλλο σύμπτωμα που να υποδεικνύει πως μπορεί να είναι κάτι παθολογικό, τότε ναι, μπορεί να είναι μια σωματική έκφραση του άγχους σας. Ο φόβος που αισθάνεστε είναι απόλυτα κατανοητός!

    Λογκάκη Σοφία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Φαίνεται ότι διανύεις μια τόσο δύσκολη φάση. Είναι απολύτως φυσιολογικό να επηρεάζονται και οι σωματικές μας λειτουργίες όταν βιώνουμε αυξημένο στρες ή άγχος. Αν αισθάνεσαι ότι είναι πολύ να το διαχειριστείς μόνος/μόνη σου, μπορεί να βοηθούσε η συζήτηση με κάποιον ειδικό που να σε καθοδηγήσει και να σου προσφέρει στήριξη. Σε περίπτωση που αποφασίσεις να προχωρήσεις σε κάτι τέτοιο, είναι ένα βήμα που μπορεί να σε βοηθήσει να αισθανθείς καλύτερα.

  • Το άγχος μπορεί να ευθύνεται και για τη συχνουρία, μιλήστε με ψυχίατρο να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Το άγχος και οι κρίσεις πανικού μπορούν να προκαλέσουν διάφορα συμπτώματα, συμπεριλαμβανομένης της δυσκοιμισίας και της συχνοουρίας. Αυτά τα συμπτώματα μπορούν να είναι αποτέλεσμα της υπερβολικής ενεργοποίησης του σώματος και του μυαλού σε απάντηση στο άγχος. Είναι σημαντικό αρχικά να σας εξετάσει καποιος γιατρός για να αποκλεισθεί οτιδήποτε παθολογικό και κατόπιν να αναζητήσετε βοήθεια από έναν ειδικό στην ψυχική υγεία για να σας βοηθήσει να διαχειριστείτε την κατάσταση και να ανακαλύψετε τρόπους αντιμετώπισης του άγχους και της ανησυχίας.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας, το κύριο θέμα που σας απασχολεί είναι οι κρίσεις πανικού και το άγχος. Με συνεδρίες ψυχοθεραπείας θα βοηθηθείτε να απαλλαγείτε από τα συμπτωματα

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Φαίνεται ότι βιώνετε μια έντονη περίοδο στη ζωή σας που σας έχει οδηγήσει σε αυξημένα επίπεδα άγχους και κρίσεις πανικού. Τα γεγονότα που βιώνουμε μπορούν πράγματι να επηρεάσουν την ψυχική μας υγεία και να μας προκαλέσουν συμπτώματα όπως αυτά που αντιμετωπίζετε. Η δυσκολία στον ύπνο και οι κρίσεις πανικού είναι αποτελέσματα του στρες και της αγωνίας που φέρνει το άγχος.
    Η συχνουρία που αναφέρετε μπορεί να συνδέεται με τα επίπεδα άγχους σας, αλλά είναι επίσης σημαντικό να συμβουλευτείτε έναν ιατρό για να αποκλειστούν άλλες πιθανές αιτίες.
    Η ψυχολογική υποστήριξη σε συνδυασμό με ιατρικές συμβουλές μπορεί να σας προσφέρει την πιο ολοκλη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • To καταλαβαίνω ότι νιώθετε κυριευμένοι από το άγχος και τις κρίσεις πανικού που έχετε βιώσει. Γεγονότα που πυροδοτούν τόσο έντονες συναισθηματικές αντιδράσεις μπορεί πράγματι να εκδηλωθούν με σωματικά συμπτώματα όπως αυξημένη ούρηση. Το σώμα μας συχνά ανταποκρίνεται στο στρες με απροσδόκητους τρόπους και το ουροποιητικό σύστημα μπορεί να είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο στις ορμόνες του στρες.

    Αν και είναι σημαντικό να διερευνήσετε τη πιθανή σύνδεση μεταξύ της συναισθηματικής σας κατάστασης και των σωματικών σας συμπτωμάτων, είναι επίσης σημαντικό να αποκλείσετε τυχόν άλλες πιθανές ιατρικές αιτίες για την αυξημένη ούρηση. Η διαβούλευση με έ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Δημητράκου Αλεξάνδρα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Κορωπί