• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 12/02/2024

Αρχικα Είμαι 26 χρόνων με 2 παιδάκια το ένα 5 χρόνων το άλλο 2 μηνών... στην πρώτη μου κόρη διαγνωστικά με επιλοχία κατάθλιψη.. δεν είχα διάθεση να κάνω τπτ Ε με τα πολλά και τα λίγα το ξεπέρασα μόνη μου χωρίς φαρμακευτική αγωγή... τώρα στην δεύτερη μου κόρη εδώ και 2 εβδομάδες με έχει πιάσει μια έντονη ζαλαδα φοβάμαι μήπως ξανά περάσω πάλι τα ίδια... κάνοντας εξετάσεις να αποκλείουμε κάθε αίτιο παθολογικο και όντως δεν είναι τίποτα.. πήγα και σε ορλ πάλι όλα καθαρά... δεν ξέρω τι να κάνω με έχει κουράσει η όλη κατάσταση θέλω να κάνω πράγματα και δεν με αφήνει η ζάλη και το άγχος στο να μην πάθω κάτι

11 ειδικοί απάντησαν

  • Θα ήταν χρήσιμο να επισκευτείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας, κατά προτίμηση εξειδικευμένο στην περιγεννητική ψυχιατρική (ψυχολόγο/ ψυχίατρο) καθώς η περίοδος της λοχείας που διανύει μια γυναίκα είναι ιδιαίτερα ευαίσθητη, πόσο μάλλον όταν καλείται να είναι "δυνατή" για να ανταπεξέλθει στις ανάγκες του νεογνού. Προτιμάται η ψυχοθεραπευτική παρέμβαση, αλλά εαν κριθεί απαραίτητο, μπορεί να συμφωνηθεί και η ληψη φαρμακευτικής αγωγής προσαρμοσμένη στο πρόγραμμα του θηλασμού (εάν υπάρχει).

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Μπορείτε να δοκιμάσετε με την βοήθεια ενός θεραπευτή αυτήν την φορά. Θα σας βοηθούσε να ξεπεράσετε το άγχος και να μπορείτε να ερμηνεύσετε πότε οι ζαλάδες είναι ψυχοσωματικό σύμπτωμα ή όχι. Επίσης, θα μάθετε τρόπους καταπολέμησης του άγχους

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Άρα δεν το ξεπεράσατε την πρώτη φορά απλώς βρήκατε τρόπο να το κρύψετε ναι ?? , μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας για όλους τους φόβους και τις ανασφάλειες σας βρείτε μαζί απαντήσεις και χαλαρώστε να απολαύσετε τα παιδάκια και την ζωή σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας, φαίνεται ότι ο φόβος μήπως επανέλθει η επιλόχειος κατάθλιψη, το άγχος και ο ίλιγγος επηρεάζουν έντονα τη καθημερινή σας λειτουργικότητα. Επομένως, εκτός από τη πιθανότητα οργανικής αιτιολογίας που έχετε αποκλείσει όπως αναφέρετε, καλό θα ήταν να επισκεφτείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για να σας βοηθήσει περαιτέρω στη διαχείριση των συμτωμάτων που βιώνετε καθώς και κάποιον ψυχίατρο για να συζητήσετε τη πιθανή λήψη φαρμακευτικής αγωγής. Συνήθως, η ψυχοθεραπεία σε συνδυασμό με τη φαρμακευτική αγωγή έχουν καλύτερα αποτελέσματα από ότι το καθένα μεμονωμένα.

    Σκούπρα Μαρία Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Γνωσιακή Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεύτρια

    Ηλιούπολη

  • Μάλλον θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για θεραπευτική καθοδήγηση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Θα πρότεινα να συνεργαστείτε με ειδικό ψυχικής υγείας, η ανατροφή τόσο μικρών παιδιών είναι ευλογία αλλά ταυτόχρονα πολύ απαιτητική και κουραστική. Χρειάζεται να έχετε το χρόνο και το χώρο να αποφορτίζεστε από τα άγχη σας, δεδομένου και του ιστορικού σας με την επιλόχια.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Είναι σημαντικό να λάβετε ψυχοθεραπευτική υποστήριξη σε αυτήν την μεταβατική φάση της ζωής σας.

    Κουκουρίκη Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Θα μπορουσατε να επισκεφθειτε τον ψυχιατρο που ειχατε για να μιλησετε μαζι του...και θα σας βοηθουσε να δουλεψετε ψυχοθεραπευτικα ωστε να επεξεργαστειτε οσα σας συμβαινουν, να μιλησετε για εσας, να φροντισετε τον εαυτο σας.. αγχωνεστε μηπως παθετε κατι ομως μηπως παραβλεπετε οτι εχετε αναλαβει πολλες ευθυνες, κουραζεστε πολυ και χρειαζεστε φροντιδα ..δωστε την στον εαυτο σας...

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα. Είναι όντως καλύτερα αρχικά να αποκλειστεί οτιδήποτε παθολογικό. Η επίσκεψη σε Ψυχοθεραπευτή θα ανακούφιζε αρκετά την αγωνία σάς κ θα μείωνε τα ψυχοσωματικά σας.

    Σακελλαρίου Μαίρη

    Συνθετική Ψυχοθεραπεία, Συμβουλευτική και Εποπτεία

    Γλυφάδα

  • Νομιζω οτι εχει ερθει η ωρα να επισκευτείτε εναν ψυχοθεραπευτή ψυχολογο για να σας βοηθήσει.

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι η επιλόχεια κατάθλιψη είναι μια αντιμετωπίσιμη διαταραχή διάθεσης και πολλά άτομα καταφέρνουν και ξεπερνούν αυτήν την κατάσταση. Είναι ενθαρρυντικό που καταφέρατε να την αντιμετωπίσετε στην πρώτης σας κόρης και να την ξεπεράσετε.
    Όσον αφορά την έντονη ζάλη που νιώθετε και εφόσον έχουν αποκλειστεί τα παθολογικά αίτια, όπως αναφέρετε, με τις εξετάσεις που κάνατε, σε αυτήν την περίπτωση, είναι πιθανό να οφείλεται σε άγχος ή άλλες ψυχολογικές παραμέτρους.
    Θα σας συνιστούσα να επισκεφθείτε έναν ψυχολόγο - ψυχοθεραπευτή για να εξετάσει την κατάστασή σας και να σας παράσχει την κατάλληλη ψυχοθεραπεία ή στήριξη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής