• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 28/05/2023

Πως μπορώ να παθω ανορεξία;

11 ειδικοί απάντησαν

  • Η νευρική ανορεξία αποτελεί ψυχική νόσο, η οποία χαρακτηρίζεται συνήθως από αυξημένο φόβο για αύξηση βάρους και διαστρεβλωμένη εικόνα του σώματός του ατόμου, με αποτέλεσμα επίμονη μείωση της ενεργειακής πρόσληψης που οδηγεί σε σημαντικά χαμηλό βάρος. Για την αντιμετώπιση, είναι σημαντική η συνεργασία με διαιτολόγο & ψυχολόγο για εκπαίδευση γύρω από το ζήτημα. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Εχοντας λαθος προτυπα

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • η ανορεξία, είναι ψυχογενής διαταραχή, εάν φοβάστε για κάτι τέτοιο καλό θα ήταν να μιλήσετε με κάποιο ψυχολόγο!

    Παλάτου Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Τρίκαλα

  • Είναι πολλοί οι λόγοι που μπορούν να συμβάλουνσε αυτό το αποτέλεσμα δεν είναι τόσο απλό να το πάθετε!

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Η ψυχογενής ανορεξία είναι μια σοβαρή διατροφική διαταραχή που χαρακτηρίζεται από ένα συνεχόμενο περιορισμό πρόσληψης τροφής, που οδηγεί σε ακραία απώλεια βάρους και σημαντικές επιπτώσεις στην υγεία του ατόμου.
    Αυτά τα άτομα συνήθως έχουν μια διαταραγμένη εικόνα του σώματός τους, όπου αρνούνται να αναγνωρίσουν την πραγματική τους σωματική εμφάνιση. Αυτό οδηγεί σε συνεχή αίσθημα ανυπαρξίας και ανεπαρκείας, με αποτέλεσμα να προσπαθούν συνεχώς να χάσουν βάρος, ακόμη και όταν έχουν ήδη φθάσει σε ανησυχητικά χαμηλά επίπεδα.
    Η προσπάθεια επίτευξης της τέλειας εικόνας του σώματος, η κοινωνική πίεση, η ανασφάλεια και η υψηλή ευαισθησία σε συν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ισαακίδης Ακρίτας - NutriOn

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νεάπολη Θεσσαλονίκης

  • Καλησπέρα σας. Η ανορεξία χαρακτηρίζεται από επίμονη ενασχόληση με το φαγητό και με την εικόνα του σώματος, και συγκεκριμένα από έντονη επιθυμία για διατήρηση πολύ χαμηλού σωματικού βάρους. Τα αίτια της ανορεξίας, ή μάλλον πιο σωστά της ψυχογενούς ανορεξίας, είναι πολλαπλά και καλό θα ήταν εάν πιστεύετε ότι διατρέχετε κίνδυνο να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχολόγο/ψυχίατρο για να σας κάνει διάγνωση.

    Εάν πάλι δεν επιδιώκετε το χαμηλό σωματικό βάρος, αλλά ξαφνικά χάσατε απότομα βάρος και αυτό σας προβληματίζει, τότε καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε κάποιον διαιτολόγο- διατροφολόγο. Θα χαρούμε να σας βοηθήσουμε στο γραφείο μας!

    Καρδάτου Θάλεια & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άλιμος

  • Η ψυχογενής ανορεξία δεν είναι διατροφικό πρόβλημα ούτε ενσυνείδητη επιλογή αλλά ψυχική πάθηση και ως τέτοια χρειάζεται θεραπεία, ταυτοχρονα με ειδικό διαιτολόγο εκπαιδευμένο στις Διατροφικές Διαταραχές. Συνήθως Οι αρνητικές προβλέψεις για το σωμα (γοφοί, ρούχα, πρόσληψη, σεβασμός,, αθλητικά ρούχα κ.α.) οδηγούν σε συστηματική μεροληψία στον τρόπο αντίληψης και σκέψης, υπερεκτίμηση των αντιδράσεων από τους άλλους, εστίαση μόνο στο βάρος και το σχήμα του σωματος, υποτίμηση θετικών ιδιοτήτων – επιτευγμάτων.
    • Αποτέλεσμα είναι να ενθαρρύνονται προκαταλήψεις και η ποικιλία μορφών ακραίου ελέγχου σώματος, και η εμμονή για αδυνάτισμα. Αν αυτος ο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Πέτσιος Δημήτριος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κηφισιά

  • Καλησπέρα σας. Η ψυχογενής ανορεξία είναι κυρίως ψυχική διαταραχή. Εάν υπάρχει από μέρους σας υπερβολική ενασχόληση με το βάρος σας, σε συνδυασμό με αυστηρό περιορισμό της τροφής σας κλπ θα πρέπει να απευθυνθείτε σε ειδικό.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Η ανορεξία είναι μια διατροφική διαταραχή, είναι μια ασθένεια του μυαλού σε αρχικό στάδιο και μετά ασθενεί όλο το σώμα, αδυνατίζουν όλα τα όργανα του σώματος. Αυτή η διατροφική διαταραχή θα πρέπει να αντιμετωπιστεί από μια ομάδα ειδικών πχ κλινικού γιατρού, κλινικού διαιτολόγου και κλινικού ψυχολόγου. Τα άτομα αυτά δεν έχουν την αίσθηση της πραγματικότητας. Περιορίζουν σε καθημερινή βάση την πρόσληψη τροφής, χάνουν πολλά κιλά. Χρησιμοποιούν μεθόδους μη φυσιολογικούς πχ πρόσληψη εμετού ή χρήση καθαρτικών με σκοπό την απώλεια βάρους σε μεγάλο βαθμό. Αυτοκαταστρεφονται καθημερινά χωρίς να το καταλαβαίνουν με τελικό στάδιο ίσως και ο θάνατος σε α... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Η νευρογενής ανορεξία είναι ψυχιατρική νόσος, δεν την παθαίνουμε απλά. Σίγουρα πάντως, η κακή σχέση με το φαγητό, ο φόβος της πάχυνσης και η αποφυγή μεγάλης γκάμας τροφών συνεισφέρουν στην κατεύθυνση αυτή.

    Μίλεσης Γιώργος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας. Παρότι η ακριβής αιτία της ανορεξίας δεν είναι γνωστή, υπάρχουν ορισμένοι παράγοντες που μπορεί να συμβάλλουν στην ανάπτυξή της. Ορισμένοι από αυτούς τους παράγοντες περιλαμβάνουν:

    Προδιαθεσικοί γενετικοί παράγοντες: Η ανορεξία έχει την τάση να εμφανίζεται σε οικογένειες, δείχνοντάς ότι υπάρχει μια γενετική συνιστώσα που επηρεάζει την ευαισθησία σε αυτήν τη διαταραχή.

    Παράγοντες περιβάλλοντος: Κοινωνικές πιέσεις, περιβαλλοντικοί παράγοντες και παιδικές εμπειρίες μπορεί να συμβάλουν στην ανάπτυξη της ανορεξίας. Παραδείγματα περιλαμβάνουν την υπερβολική έμφαση στην εξωτερική εμφάνιση, την πίεση για την επίτευξη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί