• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 24/03/2024

Καλησπέρα! Εδώ και μια εβδομάδα έχω διάρροιες και έντονο στομαχόπονο, κάνω δίαιτα με ρύζι για 2 μερες δεν ενεργούμαι, ξανά τρώω μικρή ποσότητα από κάτι που περιέχει γαλακτοκομικό, και έχω έντονους πόνους στην κοιλιά και ήπια διάρροια. Αυτό έχει γίνει 2 φορές μέσα στην εβδομάδα. Πήγα στο νοσοκομείο έκανα, εξετάσεις αίματος,υπέρηχο και ακτινογραφία θώρακος δεν έδειξαν κάτι μου είπαν ότι είναι ιογενής γαστρεντερίτιδα. Μπορεί να χρειάζεται να κάνω κάποια άλλη εξέταση; Επίσης μπορείς να είμαι lactose intolerant? Σας ευχαριστώ

7 ειδικοί απάντησαν

  • Πιστεύω ότι γίνατε δυσανεξικός στη λακτόζη λόγω του νοροϊού που σας προσέβαλε. Φυσικα αυτό θα περάσει αμέσως μετά τη γαστρεντερίτιδα. Γενικά επι διάρροιας αποφύγετε κάθε είδος γαλακτοκομικού. Τα αυξημένα λιπαρά τους, θα προδιαθέσουν για εντονότερες διάρροιες. Κυρίως όμως, επι διαρροιας, το εντερικό επιθήλιο πάσχει. Συνήθως υπάρχει αποδιαμόρφωση των ψυκτροειδών παρυφών των εντερικών μικρολάχνων. Αυτό σημαίνει ότι και τα ένζυμα που εδράζουν εκεί (λακτάση, σακχαράση και μαλτάση) που απαιτούνται για την διάσπαση της λακτόζης και άλλων δισακχαριτών, δε θα λειτουργήσουν σωστά. Συνεπώς η λακτόζη δε θα διασπαστεί για να απορροφηθεί από τον οργανισμό ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Καλησπέρα σας, δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω στην ερώτηση σας, από τη στιγμή που πήγατε σε νοσοκομείο και οι γιατροί σας διέγνωσαν γαστρεντερίτιδα δώστε λίγο χρόνο στον οργανισμό σας να αναρρώσει κι αν έπειτα τα συμπτώματα συνεχίσουν αναζητήστε ιατρική συμβουλή ξανά. Αν είχατε δυσανεξία στην λακτόζη θα την είχατε και παλαιότερα, δεν θα ξεκινούσε ξαφνικά με διάρροιες και πόνο στο στομάχι.

    Παρμαξίδου Ευαγγελία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κατερίνη

  • Γεια σας! Θα πρέπει να απευθυνθείτε σε γαστρεντερολόγο για να κάνετε πιο εξειδικευμένες εξετάσεις και για να σας βοηθήσει να καταπολεμήσετε τις διάρροιες μέσω φαρμακευτικής αγωγής και συμπληρωμάτων.

    Κυριακοπούλου Δήμητρα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άργος

  • Καλησπέρα σας, καλό είναι σε αυτή την ερώτηση να απαντήσει κάποιος γαστρεντερολόγος, είναι πιο ειδικός. Ενδεχομένως να χρειάζεται να κάνετε κάποια γαστροσκόπηση. Υπάρχει ειδική εξέταση για να δείτε εάν έχετε δυσανοχή στη λακτόζη.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας, η οξύτητα των συμπτωμάτων σας δείχνει ότι μιλάμε για κάποια γαστρεντερίτιδα. Πράγμα που σημαίνει ότι τα συμπτώματα τις επόμενες μέρες θα υποχωρήσουν. Αν τυχόν επιμείνουν τότε μπορείτε να απέχετε από την κατανάλωση λακτόζης και γλουτένης ώστε να δείτε μήπως τότε τα συμπτώματα υποχωρήσουν (Πιθανότατα δεν θα το χρειαστείτε αυτό καθότι σε αυτές τις περιπτώσεις τα συμπτώματα δεν ξεκινάνε τόσο ξαφνικά και με τέτοια ένταση)

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Σίγουρα το να φάτε κάτι γαλακτοκομικό στην φάση γαστρεντερίτιδας δεν είναι σωστό - πήγατε γυρεύοντας.
    Lactose intolerant είναι η πλειοψηφία των Ελλήνων και των μεσογειακών λαών.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Για την ιογενή γαστρεντερίτιδα καλό θα είναι να έχετε μια επαρκής ενυδάτωση και να καταναλώνετε τροφές χαμηλές σε φυτικές ίνες, ειδικά σε φάσεις διάρροιας. Ενας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει σε αυτό, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας. Εάν πιστεύετε ότι έχετε δυσανεξία στη λακτόζη μπορείτε να καταναλώνετε γαλακτοκομικά προϊόντα φυτικής προέλευσης όπου είναι και πιο ανεκτά και για το έντερο σας.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι