• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 18/10/2023

Έχω αρχίσει εδώ και ενάμιση μήνα μια αυστηρή δίαιτα γιατί θέλω να χασω κιλά. Την τελευταία βδομάδα μετα το φαγητό έχω τάση για εμετο και καούρα… φταίει η δίαιτα που συμβαίνει αυτο;;;

22 ειδικοί απάντησαν

  • Πολύ πιθανόν να υπάρχει κάποια ευαισθησία πού με την κατανάλωση κάποιων τροφίμων να πυροδοτεί τα συμπτώματα.
    Μπορούμε να σας βοηθήσουμε με σίγουρα αποτελέσματα στην απώλεια βάρους αλλά κυρίως στην εξάλειψη των συμπτωμάτων.
    Σάς ευχαριστούμε πολύ για την ερώτηση πού μας υποβάλατε.
    Παραμένουμε στη διάθεσή σας για ότι χρειαστείτε.

    Βάσση Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • θα πρέπει να διερευνησετε μαζί με τον διατροφολόγο σας την διατροφή σας ούτως ώστε να αποφευχθουν οι καούρες και οι παλινδρομήσεις.

    Φίλιππα Μαρίλια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Οι αυστηρές δίαιτες μπορούν να προκαλέσουν διάφορα προβλήματα υγείας, και η τάση για εμετό και καούρα μετά από το φαγητό μπορεί να είναι ένα από αυτά. Είναι δυνατόν ότι η αυστηρή δίαιτα που ακολουθείς να προκαλεί στρες ή να προκαλεί διαταραχές στο πεπτικό σου σύστημα.

    Η απώλεια βάρους πρέπει να γίνεται με υγιείς τρόπους και χωρίς να θέτεις σε κίνδυνο την υγεία σου. Η απότομη μείωση των θερμίδων ή η αποκλειστική κατανάλωση μερικών τροφών μπορεί να οδηγήσει σε διαταραχές στο μεταβολισμό, ελλείψεις θρεπτικών ουσιών και προβλήματα με το πεπτικό σύστημα.

    Σε περιπτώσεις όπως αυτή που περιγράφεις, είναι σημαντικό να σταματήσεις τη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλό θα ήταν να υπάρχει πρώτα μια εξέταση από ειδικό ιατρό Π.χ γαστρεντερολόγο σχετικά με τα συμπτώματα σας από το πεπτικό ώστε ν’αποκλεισθεί ύπαρξη κάποιου παθολογικού θέματος.Τώρα σχετικά με την αυστηρή δίαιτα χωρίς να γνωρίζει ένας διαιτολόγος το ιστορικό σας και τις διατροφικές επιλογές σας στα πλαίσια αυτής της προσπάθειας είναι αυθαίρετο να βγάζει συμπεράσματα.Είναι απαραίτητη η εξατομικευμένη διατροφική προσέγγιση!

    Πολίτη Ερασμία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πατήσια

  • Πολύ πιθανό να οφείλεται στην αυστήρη δίαιτα. Οι ακραίες δίαιτες μπορεί να είναι επικίνδυνες για την υγεία μας, δεν καταφεύγουμε σε τέτοιες μεθόδους. Ζητάμε την βοήθεια ειδικού.

    Ζιώγα Κωνσταντία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πυλαία

  • Η ναυτία και το αίσθημα καύσου που νιώθετε πιθανότατα να οφείλονται στα μεγάλα διαστήματα νηστείας που συνήθως προκύπτουν όταν ακολουθούμε μια πολύ αυστηρή δίαιτα. Ακολούθως, μπορεί να οφείλονται και σε μη ισορροπημένη σύσταση της διατροφής που ακολουθείτε. Από την άλλη πλευρά, ένα πιο ισορροπημένο πρόγραμμα διατροφής θα σας βοηθούσε να χάσετε βάρος προοδευτικά και σταθερά, εξασφαλίζοντας ότι αυτό το βάρος είναι λίπος και όχι μυϊκή μάζα (πράγμα που όταν συμβαίνει είναι αρνητικό για το μεταβολισμό σας) καθώς και να περιορίσετε ανεπιθύμητα συμπτώματα όπως ναυτία, καούρα ή γαστρεντερολογικά προβλήματα. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι θα μάθετε ν... Διάβασε περισσότερα

    Πρελορέντζου Τζώρτζια Nutriscience

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας, οι αυστηρές δίαιτες δεν συστήνονται από τους Διαιτολογους - Διατροφολόγους έχουν αποτέλεσμα να χάνουμε απότομα κιλά και μετά να τα ξανά παιρνουμε δίπλα γιατί δεν μπορούμε για μια ζωή να στερούμαστε. Κολλάει τον μεταβολισμό και στο μέλλον δεν είναι εύκολη η απώλεια. Η σωστή καθοδήγηση από έναν ειδικό με εξατομικευμένο πρόγραμμα διατροφής θα σας βοηθήσει στην απώλεια και διατήρηση του βάρους σας

    Μακαρατζή Βίκυ

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορυδαλλός

  • Θα μπορούσε να είναι από νεύρωση έως και γαστρίτιδα. Πιστεύω ότι θα πρέπει να δείτε το θέμα αυτό με γαστρεντερολόγο.

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Συνηθως η καούρα προέρχεται απο παλλίνδρομή φαγητών μπορει να είναι ο τρόπος που το καταναλώνετε η είδος του φαγητού ..Με εκτίμηση

    Παπαδοπούλου Αναστασία

    Κλινική - Μοριακή Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελληνικό

  • Είναι πιθανόν τι εννοούμε αυστηρή δίαιτα; Η διατροφή χρειάζεται να έχει τις απαραίτητες θερμίδες για τις ανάγκες του οργανισμού μας

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Η αυστηρή δίαιτα φταίει, απαγορεύονται οι αυστηρες διαιτες, προκαλούν πολλα προβληματα υγειας.

    Δαργκίνης Σωτήριος (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Αν δεν είχατε κάποιο άλλο σύμπτωμα πριν ξεκινήσετε τη δίαιτα αυτή και η μόνη αλλαγή που έχετε κάνει τον τελευταίο 1μιση μήνα είναι η δίαιτα, τότε υπάρχει ισχυρή πιθανότητα να είναι από την δίαιτα. Οι αυστηρές δίαιτες που αποκλείουν μεγάλες ομάδες τροφίμων συνήθως έχουν μικρές έως μεγάλες παρενέργειες.
    Θα σας συμβούλευα να επισκευθείτε το γιατρό σας για αιματολογικές εξετάσεις (αν το κρίνει ο γιατρός σας) και στη συνέχεια να συνεργαστείτε με έναν επαγγελματία διαιτολόγο για να επιτύχετε το αποτέλεσμα που θέλετε.

    Χαρίτου Δήμητρα (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Χαλάνδρι

  • Όταν λέτε αυστηρή δίαιτα τι ακριβώς τρώτε??
    Καούρες μπορείτε να έχετε ανάλογα στο τι φαγητά επιλέγετε π.χ αν τρώτε πολλά πικάντικα και καυτερά ίσως η καούρα να προέρχεται από αυτά τα φαγητά! Καλό θα ήταν να συμβουλεύετε 1 διαιτολόγο πριν την έναρξη κάποιας δίαιτας!!

    Μίχα Πανωραία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Καλησπέρα σας αυτή είναι μια σπάνια παρενέργεια που θα μπορούσε να προκαλέσει μια δίαιτα. Ο φυσιολογικός ρυθμός απώλειας βάρους είναι 1 κιλό την εβδομάδα κατά μέσο όρο. Αν έχετε ξεφύγει κατά πολύ από αυτή τη σύσταση τότε ναι πιθανά θα μπορούσε να κάνει την εμφάνιση της μια τέτοια παρενέργεια.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Δεν είναι ξεκάθαρο τι εννοείτε με τον όρο αυστηρή δίαιτα: α) αποκλεισμός ομάδων τροφίμων, β) σημαντική μείωση των θερμίδων που λαμβάνετε ημερησίως. Σε οποιαδήποτε περίπτωση, δεν γίνεται σωστή απώλεια βάρους-λίπους και ταλαιπωρείτε τον οργανισμό σας.

    Βασιλάκη Παναγιώτα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Πολύ αυστηρές δίαιτες ή πολύ στερητικές διατροφές ή μονοφαγικες δεν θα έχουν τα προσδοκώμενα αποτελέσματα όσον αφορά την απώλεια του βάρους σας. Μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή με τη βοήθεια ενός κλινικού διαιτολόγου θα σας αποφέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα χωρίς περαιτέρω επιβάρυνση της υγείας σας. Η αργή και σταθερή απώλεια βάρους είναι ο πιο σωστός τρόπος όσον αφορά στο αδυνάτισμα. Ο κλινικός διαιτολόγος θα σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με κατάλληλες μετρήσεις και θα σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας. Η τάση για εμετό ή η καούρα πιθανών να οφείλεται σε ακραία και επικίνδυνα... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Δύσκολο να γίνει κάποια εκτίμηση από τα αυτά που μας λέτε. Το μόνο σίγουρο είναι πως η συμβουλή από έναν διαιτολόγο που θα εξετάσει την διατροφή σας είναι απαραίτητη μετά την εμφάνιση συμπτωμάτων μπορεί και γιατρού αν χειροτερέψουν. Επίσης θα σας συμβούλευα να διακόψετε την αυστηρή διατροφή.

    Έκτωρ Καππάτος-Κουτρούμπας

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλησπέρα σας. Δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι αν όντως η καούρα και η τάση για εμετό είναι αποτέλεσμα της αυστηρής δίαιτας. Με σιγουριά όμως μπορώ να σας πω ότι, μια αυστηρή δίαιτα ποτέ δεν φέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα και σίγουρα θέτε σε κίνδυνο την υγεία σας.

    Ζαχαρού Βέρα - Nutrithink

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πειραιάς

  • Γεια σας,

    ενδεχομένως μπορεί αλλα αν δεν γνωρίζουμε το συνολικό προφιλ και τις συνήθειές σας δεν μπορούμε να γνωρίζουμε και τετοιου είδους ερωτήσεις προφανως δεν μπορούν να δοθούν με ένα μήνυμα απο το ιντερνετ.

    Ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός και ίσως η κάθε αυστηρή δίαιτα μπορεί να μην ταιριάζει στον καθέναν.

    Παραμένουμε στη διάθεσή σας.

    Με εκτίμηση,
    η ομάδα του www.nutripass.gr

    Nutripass - Αντωνίου Γιάννης & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Eίναι πιθανό! είναι καλό να επισκεφτείτε κλινικό διατροφολόγο!

    Κλειάσιος Παναγιώτης - Nutriedition

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ιλίσια

  • Μήπως έχετε γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση; Εάν όχι, μήπως μένετε πολλές ώρες νηστική κ έχετε κόψει εντελώς τους υδατάνθρακες;

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Αν η δίαιτα σας είναι πολύ αυστηρη ασφλαώς μπορεί να εχετε διαταράξει κάτι στη γαστρεντερική οδό. Φατε υγιεινά και ανα τακτά χρονικά διαστήματα για 10-15 μέρες και δειτε αν επανερχεται η φυσιολογία του στομάχου σας. Αν όχι καλό θα ηταν να δίετε κάποιον γαστρεντερολόγο για αρχή.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι