• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 13/03/2024

Με λένε μαρίνα. Είμαι 13 ετών, ύψος 165 εκατοστά και ζυγίζω 50 κιλα. Θέλω πολύ να φτάσω στα 44 κιλα παρόλο που ξέρω πως δεν είναι καλό βάρος για εμένα. Για δύο εβδομάδες έτρωγα μόνο μια μικρή ποσότητα για μεσημεριανό και τίποτα άλλο μέσα στην ημέρα. Είχα χάσει 5 κιλα και είχα φτάσει στα 52. Ήξερα πως άμα συνέχιζα έτσι για λίγο ακόμα θα έφτανα στο 'ιδανικο βαρος' για εμένα. Όμως δεν είχα ενέργεια και δεν ήμουν καθόλου χαρούμενη. Ήθελα πολύ να χάσω κιλα. Τώρα έχω φτάσει σε ένα σημείο, να τρωω κανονικά, όμως κάθε τρεις και λίγο, τσεκάρω το σώμα μου στον καθρέπτη και το συγκρίνω με άλλους. Επιπλέον όταν είμαι σε μέρος με ζυγαριά, ζυγιζομαι κάθε 1 ώρα και νιώθω ενοχές που τρώω. Πως να χάσω κιλα και να είμαι χαρουμενη;;

13 ειδικοί απάντησαν

  • Φαίνεται ότι το θέμα που σας απασχολεί είναι πολύ πιο σύνθετο και χρειάζεστε βοήθεια ειδικών.

    Χριστοπούλου Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Σύνταγμα

  • Θα ήταν καλό να μιλήσετε σε κάποιον που εμπιστεύεστε για όσα σας προβληματίζουν και μαζί να βρείτε υποστήριξη, χρειάζεστε βοήθεια ειδικών (διαιτολόγου και ψυχολόγου). Η υγεία σας είναι πολύ σημαντικότερη από τον αριθμό της ζυγαριάς!

    Παρμαξίδου Ευαγγελία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κατερίνη

  • ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΣΟΥ! ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΕΙΔΙΚΟ! ΤΟ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΚΙΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ! ΜΙΛΑ ΣΤΗΝ ΜΑΜΑ ΣΟΥ

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Μοιάζει να είστε στα πρόθυρα διατροφικής διαταραχής μιλήστε με τους γονείς σας να δείτε άμεσα ειδικό ψυχικής υγείας με εξειδίκευση στα διατροφικά , μην το αφήσετε να γίνει ασθένεια και να κινδυνεύσει η ζωή σας , άμεσα παρακαλώ , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Θα εισαι χαρουμενη μονο αν δεν συγκρινεσαι με αλλους και τρως ωστε το σωμα σου να παραμενει υγιες και δραστηριο

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλημέρα Μαρία
    Από άποψη διαιτολογίας και θρέψης, το βάρος που θέτεις ως στόχο (44 κιλά) είναι ΕΝΤΕΛΩΣ εσφαλμένο. Πέρα από άλλα θέματα υγείας προσδοκώ ότι θα διαταράξει τον κύκλο των εμμήνων σου ή θα καθυστερήσει έντονα την εμμηναρχή σου. Επίσης θα έχει επιπτώσεις και στην ανάπτυξή σου (δε θα φτάσεις τα 172 εκατοστά που προβλέπουν οι καμπύλες ανάπτυξης για εσένα) και πιθανόν να εμφανίσεις προβλήματα τριχόπτωσης. Το τραγικότερο όμως είναι ότι έτσι, κατα πάσα πιθανότητα θα ανοίξεις την πόρτα στη Νευρική Ανορεξία.
    Το κατώτατο σωματικό βάρος που θα μπορούσε να θεωρηθεί οριακά φυσιολογικό είναι τα 51 κιλά, ενώ αυτό που εγώ θα σου πρότεινα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Είναι σημαντικό να κατανοήσεις ότι ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός και ότι το ιδανικό βάρος για τον καθένα μας είναι αυτό που τον κάνει και νιώθει ευχάριστα. Η υγιής απώλεια του βάρους απαιτεί ισορροπημένη διατροφή και καθορισμένο πρόγραμμα άσκησης. Η ακραία μείωση της κατανάλωσης της τροφής μπορεί να οδηγήσει σε ανεπαρκή ενέργεια και ανεπιθύμητες επιπτώσεις στην υγεία σου.
    Θα σου συνιστούσα όλες αυτές τις σκέψεις σου να τις συζητήσεις με τους γονείς σου ώστε μαζί να αποφασίσετε τι είναι καλύτερο για σένα.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλημέρα, καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να νιώθετε άνετα με το σώμα σας, ειδικά κατά την εφηβική ηλικία. Ωστόσο, η υγιής απώλεια βάρους γίνεται με ισορροπημένο τρόπο και υπό την επίβλεψη ενός ειδικού. Οι απότομες δίαιτες μπορούν να έχουν αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία και την ψυχολογική ευεξία.
    Σημαντικό είναι να επικεντρωθείτε σε έναν υγιεινό τρόπο ζωής που περιλαμβάνει ισορροπημένη διατροφή και σωματική δραστηριότητα.
    Είναι επίσης σημαντικό να αναγνωρίσετε και να εκτιμήσετε την διαφορετικότητα των σωματότυπων και να μάθετε να αγαπάτε το δικό σας σώμα.
    Συνιστώ να μιλήσετε με τους γονείς σας και να απευθυνθήτε σε έναν ειδικό, όπ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Θα ήταν καλύτερα να πάρεις βοήθεια από ψυχολόγο για να διερευνηθεί η εμμονή σου με τα κιλά και την εικόνα του σώματος Το συνεχές ζύγισμα είναι απαγορευτικό . Δουλέψτε με ψυχολόγο τις πεποιθήσεις σας.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Η εφηβεία είναι μια από τις σημαντικότερες ηλικίες όσον αφορά την ανάπτυξη του ανθρώπου και τις αλλαγές που συμβαίνουν στο σώμα του. Η ξαφνική αλλαγή στην ταχύτητα ανάπτυξης αυτής της περιόδου δημιουργεί ειδικές θρεπτικές ανάγκες για την ανάπτυξη των οστών, των κυττάρων και του εγκεφάλου. Θα πρότεινα να επισκεφθείς με τους γονείς σου κάποιον ειδικό ώστε να σε κατευθύνει κατάλληλα.

    Πορφυριάδη Πανδώρα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Δάφνη

  • Καλησπέρα Μαρίνα. Και να χάσεις τα κιλά με τον τρόπο αυτό πάλι δεν θα καταφέρεις το επιθυμιτό για εσένα αποτέλεσμα. Γιατί από ένα σημείο και μετά θα χάνεις πολύ μεγάλα ποσοστά μυικής μάζας με αποτέλεσμα να μην είσαι ευχαριστημένη ποτέ με το τελικό αποτέλεσμα. Επίσης θα χαλάσει η εικόνα του δέρματος και πιθανά θα εμφανιστούν και ραγάδες σε τόσο χαμηλό βάρος. Για να αποκτήσεις το σώμα που επιθυμείς πρέπει να το πετύχεις μέσω της γυμναστικής. Κάνε γυμναστική και τρώγε υγιεινά. Σταμάτα να ζυγίζεσαι τόσο συχνά και επικεντρώσου σε έναν υγιεινό τρόπο ζωής και άσκησης. Σύντομα θα έχεις πετύχει το σώμα που θες το όποιο μπορεί να το πετύχεις με άνεση γ... Διάβασε περισσότερα

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας, να σας βοηθήσει να φτάσετε σε υγιές σωματικό βάρος ανάλογα με την ηλικία και το ύψος σας. Ένας ειδικός θα σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα με μετρήσεις και θα σας βοηθήσει να υιοθετήσετε υγιεινές διατροφικές συνήθειες εφ όρου ζωής.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Τα κιλά που έχετε είναι ιδανικά -εως και λίγα-. Το θέμα δεν είναι να χάσετε κιλά αλλά να συμφιλιωθείτε με το σώμα σας, γιατί εάν δεν συμβεί αυτό ίσως αντιμετωπίσετε αργότερα άλλα προβλήματα. Μπορείτε να συμβουλευτείτε έναν ψυχολόγο, ο οποίος θα σας κατευθύνει σωστά και θα σας βοηθήσει να αγαπήσετε το σώμα σας.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης