• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 23/02/2024

Γεια σας είμαι κοπέλα 18 χρόνων 1.79 ύψος ήμουν 74 κιλά μου έλεγαν από μικρή για τα κιλά μου τέλος πάντων εμένα δε μου άρεσα λέω θα αρχίσω γυμναστήριο τώρα είμαι 66.9 κιλά φοβάμαι να παίρνω βάρος γιατί τα παίρνω και στη κοιλιά επίσης μου λένε όλοι πρόσεχε μη τα ξανά βάλεις επίσης νιώθω τύψεις όταν τρώω και αν πάρω ένα κιλό ήρθε η καταστροφή ζυγίζομαι συνέχεια νιώθω χοντρή και κοιτάζω το σώμα μου συνέχεια τι να κάνω δε αντέχω άλλο.

9 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας η εικόνα που έχουμε για το σώμα μας, πολλές φορές δεν είναι η σωστή, όπως και η σχέση μας με το φαγητό. Όταν αυτό ξεφεύγει κατά πολύ από τα όρια, τότε θα πρέπει να επισκεφθούμε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για να μας βοηθήσει.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Ακούγεται κάπως σαν να βλέπεις το σώμα σου μέσα από τα μάτια των άλλων, μέσα από τα σχόλια που σου κάνουν οι άλλοι! Κάπως σαν τα νούμερα της ζυγαριάς να είναι καθοριστικά..

    Μήπως κάποια στιγμή οφείλουμε στον εαυτό μας να σταματήσουμε να ακούμε τις φωνές των άλλων;
    Μήπως να αναρωτηθούμε που νιώθουμε εμείς καλά; Όχι μόνο σε ποιο βάρος, αλλά ποιες δραστηριότητες μας δίνουν χαρά; Ποια τρόφιμα μας αρέσουν και μας χορταίνουν;
    Ποιόν πρέπει να ακούμε; Και τέλος με ποιανού τα μάτια κοιταζόμαστε στον καθρέφτη;

    Χαμορούσου Παναγιώτα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Χαίρετε
    Η συμπεριφορά που περιγράφετε ενέχει στοιχεία διατροφικής διαταραχής, απλά είναι σε πρώιμο στάδιο ή/και δεν διαθέτω αρκετά δεδομένα για να σας απαντήσω με καθοριστικότερο τρόπο. Ο ακραίος τρόπος σκέψης παραπέμπει σε κάτι τέτοιο (βλέπω τα πράγματα άσπρα ή μαύρα, τρώω ή δεν τρώω, αίσθηση καταστροφής μετά από ένα ικανοποιητικό γεύμα, έντονος φόβος για την εικόνα του σώματος και το βάρος). Η ύπαρξη υπερφαγικών επεισοδίων είναι αρκετά καθοριστική για την ύπαρξη διατροφικής διαταραχής.
    Μπορώ να σας πω με βεβαιότητα ότι η δίατες, η υπερβολική γυμναστική και οι συνεχείς ζυγίσεις δεν είναι η λύση στον φόβο που σας διακατέχει. Θα σας πρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Καλησπέρα! Είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι η υγιής απώλεια βάρους είναι μια μακροπρόθεσμη διαδικασία και ότι η σωστή διατροφή και άσκηση είναι σημαντικές. Ωστόσο, είναι επίσης σημαντικό να μην επικεντρώνεσαι μόνο στο βάρος σου, αλλά να προσπαθήσεις να αναπτύξεις μια θετική σχέση με το σώμα σου.

    Σε ό,τι αφορά τη φοβία σου να παίρνεις ξανά βάρος και την ανησυχία σου για τον έλεγχο του βάρους, μια καλή ιδέα θα ήταν να συζητήσεις αυτά τα συναισθήματα με έναν ειδικό ψυχολόγο ή με έναν διαιτολόγο. Ένας ειδικός μπορεί να σε βοηθήσει να αντιμετωπίσεις τις ανησυχίες σου και να αναπτύξεις μια υγιή και θετική σχέση με το φαγητό και το σώμα σου.<
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Θα σε συμβούλευα σοβαρά να πάρεις βοήθεια άμεσα για να μην εδρεωθει η σκέψη Αυτή . Το τραύμα των άλλων έχει καθρεφτιστεί πολύ δυνατά πάνω σου. Να δουλέψεις σε βάθος την αυτό εικόνα σου με τη βοήθεια ειδικού για να χτίσεις δυνατή σχέση με τον εαυτό σου, το σώμα σου & το φαγητό. Μη διστάσεις να επικοινωνήσεις για health coaching!

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Kαλησπέρα σας. Θα σας πρότεινα μια συνεδρία με διαιτολόγο για να αξιολογήσει αρχικά το βάρος σας..και ιδανικά να δουλέψετε μαζί την σχέση σας με τις τύψεις και το βάρος σας. Σε κάθε περίπτωση, το βάρος μου φαίνεται χαμηλό προς φυσιολογικό, επομένως δεν χρειάζεται λόγος ανησυχίας προς αυτό !

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Είσαι μια χαρά κοπελάρα...Και πριν και τώρα...Η προσωπικότητά μας δεν είναι τα κιλά μας...Και όσο αγχώνεσαι είναι χειρότερα...Σίγουρα διατρέφεσαι αρκετά καλά για να έχεις αυτά τα κιλά...Η υγιεινή διατροφή είναι τρόπος ζωής...Η κάθε είδους γυμναστική βοηθάει στη διατήρηση ενός φυσιολογικού βάρους.

    Οικονόμου Πέπη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βόλος

  • Επικοινώνησε με έναν ψυχολόγο κι εναν διαιτολόγο που θα σε καθοδηγήσουν και θα σου εξηγήσουν τι ειναι καλό για σένα. Οι γνώμες των τρίτων να τις πετάς στο καλάθι των αχρήστων!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλό θα είναι να επισκεφθείτε έναν κλινικό διαιτολόγο ώστε να σας βοηθήσει, να διατηρήσετε τα κιλά σας με σωστή και ισορροπημένη διατροφή, με επαγγελματική παρακολούθηση μέσω μετρήσεων όπου χρειάζεται. Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας. Θα σας βοηθήσει να υιοθετήσετε υγιεινές διατροφικές συνήθειες εφ όρου ζωής.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι