• Δίαιτα και διατροφή
  • Υποβλήθηκε 17/01/2024

Είμαι 50 ετών,170 ύψος,80 κιλά. Εμμηνόπαυση. Προσπάθησα με διαιτολόγο να κάνω κάτι,αλλά με το ζόρι έχασα 4 κιλά σε 4 μήνες. Κουράστηκα,τα παράτησα. Δουλεύω σε σούπερ μάρκετ,4 ώρες ορθοστασία. Προσπαθώ να περπατάω λίγο. Το φαγητό όμως είναι η παρέα και η παρηγοριά μου. Βοήθεια σας παρακαλώ

15 ειδικοί απάντησαν

  • ΑΣΚΗΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ.Αν δεν συντρέχουν άλλοι λόγοι υγείας , μην φοβάστε ότι δεν θα μειωθεί το βάρος σας. Δουλέψτε παράλληλα με έναν ψυχοθεραπευτή το πως αντισταθμίζετε τα αρνητικά συναισθηματα της ημέρας σας , γιατί αν χρησιμοποιείτε το φαγητό , κατά το πλειστον , για να ρυθμίσετε συναισθήματα, μπορεί να αποβεί επικίνδυνο για την υγεία σας.

    Φίλιππα Μαρίλια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας,
    Η εμμηνόπαυση δεν επηρεάζει την απώλεια βάρους, αρκεί να ρυθμιστεί η όρεξη επιτυχώς. Στη μη απώλεια μπορεί να παίξουν πολλά πράγματα ρόλο. Απλά αυτό θέλει διερεύνηση, τόσο διατροφικής όσο και ιατρικής φύσεως. Μην απογοητεύεστε και μην τα παρατάτε.

    Με εκτίμηση,
    Τσακίρογλου Ελένη
    Κλινική Διαιτολόγος-Διατροφολόγος.

    Τσακίρογλου Ελένη

    Κλινική Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Ένα συχνό λάθος που κάνουν αρκετοί διαιτώμενοι κατά την προσπάθεια απώλειας βάρους είναι η εφαρμογή ενός αυστηρού προγράμματος διατροφής, το οποίο δεν περιλαμβάνει τροφές που τους αρέσουν, αλλά είναι περιορισμένο σε ποσότητες τροφίμων και με έλλειψη ποικιλίας γευμάτων.

    Ένα τέτοιο πρόγραμμα είναι σχεδόν πάντα βέβαιο ότι θα αποτύχει, καθώς είναι αδύνατο να διατηρηθεί σε βάθος χρόνου και το χειρότερο είναι πως εάν δε φέρει και τα προσδοκώμενα αποτελέσματα, ο διαιτώμενος θα εγκαταλείψει άμεσα την προσπάθεια, καθώς κουράζεται και νιώθει απογοητευμένος.

    Ένας επαγγελματίας διαιτολόγος-διατροφολόγος, εκτός από την παροχή ενός εξατ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαδοπούλου Κυριακή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αθήνα

  • Η πρότασή μου είναι να βρείτε έναν επαγγελμάτια υγείας διαιτολόγο ώστε να δημιουργηθεί μια θεραπευτική σχέση με συνεδρίες για να λάβετε βοήθεια και καθοδήγηση εξατομικευμένα.
    Σας ευχαριστώ

    Χριστοπούλου Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Σύνταγμα

  • Ειδική θεραπεία διατροφής για την εμμηνόπαυση και θεραπεία μεταβολισμού με ειδική διατροφή. Έλεγχο μεταβολισμού με το ειδικό μηχάνημά μας και ανάλυση σύστασης σώματος

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Διαιτολόγος - Παιδοδιατροφολόγος

    Αθήνα

  • οι ορμονικές αλλαγές που συμβαίνουν στο σώμα σας είναι τεράστιες! όταν οι ορμόνες απορρυθμίζονται το πρώτο που επηρεάζεται είναι ο μεταβολισμός. υπομονή και επιμονή χρειάζεται!

    Παλάτου Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Τρίκαλα

  • Χαίρετε!

    Δυστυχώς θα πρέπει να αλλάξετε παρέες και παρηγορικές συμπεριφορές. Αν για παράδειγμα το αγχολυτικό σας είναι να καταναλώνετε 1 μεγάλο σακούλι πατατάκια (ή οποιοδήποτε άλλο υπερθερμιδογόνο τρόφιμο) μπροστά στην τηλεόραση τα βράδια, δυστυχώς δε θα προκόψετε συνεχίζοντας σε αυτόν το δρόμο.

    Αν μπαίνετε τακτικά στον φαύλο κύκλο της υπερκατανάλωσης τροφής και της συναισθηματικής πείνας, θα πρέπει να επισκευθείτε διαιτολόγο ή και ψυχολόγο που εξειδικεύονται σε διατροφικές διαταραχές.
    Αν η συμπεριφορά σας απέναντι στο φαγητό είναι φυσιολογική, κάντε τη προσπάθεια σας με έναν τρόπο θα σας ικανοποιεί σε διαφορετικό επίπε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Κατανοώ ότι η απώλεια βάρους μπορεί να είναι πρόκληση, ιδίως μετά την εμμηνόπαυση, και η καθημερινή ζωή με εργασία σε σούπερ μάρκετ μπορεί να είναι φυσικά κουραστική. Είναι ενθαρρυντικό ότι έχετε ήδη κάνει κάποιες προσπάθειες για τη βελτίωση της υγείας σας.

    Παρόλο που η απώλεια βάρους είναι μια σημαντική στόχευση, είναι επίσης σημαντικό να επικεντρωθείτε σε έναν υγιεινό τρόπο ζωής γενικά. Αναφέρατε ότι το φαγητό είναι η παρέα και παρηγοριά σας, και αυτό είναι σημαντικό. Εδώ είναι μερικές συμβουλές που μπορείτε να λάβετε υπόψη:

    1. Υγιεινή Διατροφή:
    Δοκιμάστε να επιλέγετε τρόφιμα υψηλής θρεπτικής αξίας, όπως φρούτα, λαχαν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Όταν κάνουμε μια προσπάθεια απώλειας βάρους και ακολουθούμε ένα διαιτολόγιο αυτό δε σημαίνει ότι δε θα μπορέσουμε να απολαύσουμε ξανά το φαγητό μας. Με λίγα λόγια θα μπορούσαμε να φτιάξουμε ένα διαιτολόγιο με φαγητά που σας αρέσουν. Αυτό που έχει περισσότερη σημασία είναι ο τρόπος που θα τα μαγειρεύετε (π.χ. χρησιμοποιώντας λιγότερο λάδι) και να μετράτε την ποσότητα. Δυστυχώς το περπάτημα είναι πολύ σημαντικό στην απώλεια βάρους. Και όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο. Ωστόσο, καλύτερα να περπατάτε λίγο, παρά καθόλου. Είμαι στη διάθεσή σας να σχεδιάσουμε ένα διαιτολόγιο που δε θα σας κουράζει αλλά θα σας κρατάει χορτάτη και ευχαρ... Διάβασε περισσότερα

    Πρελορέντζου Τζώρτζια Nutriscience

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας, λόγω της εμμηνόπαυσης υπάρχει μια πτώση του μεταβολισμού. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός απώλειας βάρους σας θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερος. Συχνά μπορεί να τύχει η φιλοσοφία κάποιου πολύ καλού κατά τα άλλα συναδέλφου να μη ταιριάζει με το δικό μας οργανισμό. Μην απογοητεύεστε, δοκιμάστε με κάποιον άλλο συνάδελφο, τα κιλά που θέλετε είναι πραγματικά λίγα, θα είναι κάτι σχετικά εύκολο για έναν διαιτολόγο με εμπειρία να σας βοηθήσει.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Κατά τη διάρκεια της εμμηνόπαυσης η απώλεια βάρους μπορεί να είναι λίγο πιο χρονοβόρα διασικασία. Παρόλα αυτά σε όλα τα στάδια της ζωής ο βασικός στόχος είναι η βελτίωση της σχέσης σας με το φαγητό. Ίσως να σας βοηθούσε να δουλέψετε αυτή τη σχέση συνδυαστικά και με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας. Η απώλεια των 4 κιλών είναι μία αρκετά πετυχημένη προσπάθεια με βάση τις ελάχιστες πληροφορίες που αναφέρατε σχετικά με το ιστορικό σας.

    Γκίνη Αφροδίτη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Δοκιμάστε να κάνετε τρία γεύματα την ημέρα χωρίς να τσιμπολογάτε ενδιάμεσα.

    Οικονόμου Πέπη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βόλος

  • Καλησπέρα σας. Θα σας πρότεινα να επισκεφθείτε έναν ακόμα διαιτολόγο αλλά με την προϋπόθεση να του εξηγήσετε τα παράπονα και τις δυσκολίες σας. Το περπάτημα 3-4 φορές την εβδομάδα έξτρα από την δουλειά σας, θα βοηθούσε και το σώμα σας και την ψυχολογία σας !

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει σε αυτό πιο επαγγελματικά με μετρήσεις και με ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας. Στη φάση της εμμηνόπαυσης που βρίσκεστε θα πρέπει να προσέχετε ακόμη περισσότερο τη διατροφή σας όσον αφορά την ποιότητα και την ποσότητα των φαγητών που θα επιλέξετε μέσα στην ημέρα σας. Ένας ειδικός θα σας συμβουλεύσει κατάλληλα για το καλύτερο αποτέλεσμα με ένα πρόγραμμα διατροφής που θα ενεργοποιήσει πολύ περισσότερο το μεταβολισμό σας. Η άσκηση μέσα στην ημέρα είναι σημαντική να υπάρχει από ένα απλό περπάτημα έως κάτι πιο συγκεκριμένο πχ γυμναστήριο ή pilates ή πισίνα ή ότι άλλο εσάς ... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Είστε τώρα σε μία σχετικά δύσκολη φάση. Τα 4 κιλά σε 4 μήνες σίγουρα δεν είναι πολλά αλλά εάν σκεφτείτε ότι θα μπορούσατε αντί να χάσετε να πάρετε κ άλλα κιλά είναι σημαντικά έστω και εάν είναι λίγα. Εάν βλέπετε το φαγητό ως παρηγοριά, δυσκολεύετε εσείς τα πράγματα για το εαυτό σας. Θα έλεγα εάν πραγματικά το επιθυμείτε να ξανά προσπαθήσετε και να μην τα παρατάτε καθώς δεν υπάρχουν μαγικές λύσεις. Να είστε καλά.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα