• Βουλιμία - νευρική ανορεξία
  • Υποβλήθηκε 12/10/2023

Πως να πείσω τον 16 ο χρονο γιό μου που νομίζω πως πάσχει από νευρική ανορεξία να συνεργαστεί με ειδικό;

13 ειδικοί απάντησαν

  • Απευθυνθείτε εσείς για συμβουλευτική με ειδικό ψυχική υγείας.
    Επίσης υπάρχει και ο σύλλογος Επιστρέφω.
    Σας ευχαριστώ

    Χριστοπούλου Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Σύνταγμα

  • Η ανορεξία είναι μια σοβαρή διαταραχή της διατροφής και η συνεργασία με ειδικό είναι ζωτικής σημασίας για την αντιμετώπισή της. Οι έφηβοι μπορεί να δυσκολεύονται να αναγνωρίσουν την ανάγκη βοήθειας ή να συνεργαστούν με ειδικούς, αλλά υπάρχουν κάποια βήματα που μπορείς να ακολουθήσεις για να τον πείσεις:

    1)Συνομιλία: Αρχίστε μια ανοιχτή και αγάπη πλήρης συνομιλία με τον γιο σας. Εξηγήστε του τι παρατηρείτε και πώς σας ανησυχεί η υγεία του.

    2)Κατανόηση: Προσπαθήστε να κατανοήσετε τα συναισθήματά του και να τον βοηθήσετε να αντιληφθεί την ανάγκη για βοήθεια.

    3)Ενημέρωση: Μιλήστε του για την ανορεξία, πώς επηρεάζει το σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Μπορείτε να του πείτε ότι θα κάνει μια συζήτηση η μία κουβέντα με έναν άνθρωπο. Αν δε θέλει καλό είναι να μην τον πιέσετε περαιτέρω δεν έχει κάποιο νοημα

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας. Μπορείτε να κλείσετε η ίδια κάποιο ραντεβού με ψυχολόγο που ειδικεύεται στις διατροφικές διαταραχές εξηγώντας την κατάσταση και δίνοντας πληροφορίες ώστε να σας βοηθήσει για τον τρόπο που θα μιλήσετε στο γιο σας για το θέμα αυτό. Το θέμα δεν είναι τόσο η "πειθώ" σαν έννοια, αλλά η κατανόηση κι η αντίληψη αυτού που συμβαίνει. Ζητήστε υποστήριξη για να στηρίξετε με την σειρά σας τον γιο σας.

    Νικολιδάκη Ελένη

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Θα χρειαστεί άμεσα να αξιολογηθεί από Παθολόγο και καρδιολόγο για μετρήσεις όπως ηλεκτροκαρδιογραφημα, καρδιακοί παλμοί, γενική εξέταση αίματος, Κάλιο, Φώσφορο, Μαγνήσιο, ουρία, τρανσαμινάσες, γλυκόζη, θερμοκρασία, δείκτης μάζας σώματος, αλλαγή βάρους, και ό,τι άλλο σαφώς κρίνουν οι ίδιοι. Ισάξιας σημασίας είναι ο γιος σας να δει οπωσδήποτε Ψυχίατρο αφού πρώτα έχετε επικοινωνήσει μαζί με τον γιατρό για τις συμπεριφορές και την αλλαγή στο βάρος που σας ανησυχούν. Αν ο γιατρός αξιολογήσει πως ο γιος σας βρίσκεται σε ρίσκο θα χρειαστεί θεραπευτική παρέμβαση δυστυχώς παρά τη θέλησή του.

    Θεοδώράκη Δήμητρα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αθήνα

  • Αν το προτείνετε και είναι αρνητικός, απευθυνθείτε εσείς σε ειδικό για συμβουλευτική γονέων ώστε να κατανοήσετε βαθύτερα το πρόβλημα που αντιμετωπίζει ο γιος σας και να εκπαιδευτείτε σε αποτελεσματικούς τρόπους επικοινωνίας και υποστήριξης.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Χαίρετε
    Η νευρική ανορεξία στους άνδρες/αγόρια έχει κάπως πιο παραπλανητική εικόνα από ότι στις γυναίκες/κορίτσια. Αν και δεν υπάρχει ο τυπικός φόβος απέναντι στο φαγητό και τις θερμίδες, χαρακτηριστικός είναι ο φόβος και η αποστροφή της αύξησης του σωματικού λίπους. Για αυτό τον λόγο, ο κίνδυνος για την υγεία είναι μικρότερος για τον ανορεξικό άντρα από ότι για την ανορεξική γυναίκα. Σε κάθε περίπτωση, ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ τη συγκατάθεση του ανορεξικού για να πραγματοποιήσετε μια επίσκεψη διαγνωστικού χαρακτήρα σε κάποιον ψυχολόγο ή ψυχίατρο, εξειδικευμένο στις διατροφικές διαταραχές. Αν θέλετε επικοινωνήστε πρώτα με τον ψυχολόγο ή ψυχίατρο γι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Επικοινωνήστε με ειδικούς όπως ψυχολόγο, κοινωνικό λειτουργό για να σας κατευθύνουν αρχικά και έπειτα η αντιμετώπιση είναι καλό να γίνεται ομαδικά/συνεργατικά με τους παραπάνω και διαιτολόγο.

    Ζιώγα Κωνσταντία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πυλαία

  • Τα παιδιά που ασχολούνται με το βάρος τους συνήθως θέλουν να επισκεφτούν ένα διατροφολόγο γιατί θέλουν να μάθουν περισσότερα, είτε για τις θερμίδες των τροφίμων, είτε για την ορθή διατροφή, οπότε μία τέτοια πρόταση πιθανόν να είχε θετική απάντηση. Παράλληλα, καλό είναι να συμβουλευτείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας και πιο συγκεκριμένα κάποιον που ειδικεύεται στα παιδιά ώστε να μπορέσετε να τον προσεγγίσετε και να τον καθοδηγήσετε.

    Βασιλάκη Παναγιώτα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας συγνώμη για την καθυστέρηση μου διέφυγε το μήνυμα σας. Θα ήθελα να σας πω ότι διατηρώ σοβαρές επιφυλάξεις για το ότι ο γιος σας πάσχει από νευρογενή ανορεξία. Δε μπορώ φυσικά να σας διαβεβαιώσω με τα στοιχεία που μου έχετε παραθέσει αλλά αυτή είναι μια νόσος που αφορά κυρίως κορίτσια-γυναίκες. Είναι πιο πιθανό να έχουμε μια περίπτωση αυξημένου στρες που έχει οδηγήσει σε απώλεια βάρους. Θα ήταν προτιμότερο να επικοινωνήσετε τηλεφωνικά μαζί μου ώστε να μου δώσετε κάποιες παραπάνω πληροφορίες ώστε να μπορέσω να σας βοηθήσω. Το τηλέφωνο μου μπορείτε να το βρείτε στην ιστοσελίδα ή και στο διαδίκτυο.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Ξεκινήστε από διαιτολόγο και μετά πηγαίνετε σε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή με κάποιο πρόσχημα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Θα πρέπει ο ίδιος να καταλάβει από μόνος του ή και μέσα από έναν ουσιαστικό διάλογο μαζί του ότι το τελευταίο διάστημα έχει χάσει αρκετά κιλά και ότι οι διατροφικές του συνήθειες και συμπεριφορές δεν είναι τόσο φυσιολογικές. Είναι λίγο δύσκολο αυτό το εγχείρημα μέχρι το άτομο να το αποφασίσει και να συνηδειτοποιησει ότι όντως υπάρχει κάποια διατροφική διαταραχή. Ίσως πέρα από τη βοήθεια του κλινικού διαιτολόγου θα πρέπει να χρειαστεί και η βοήθεια και η συμβολή και ενός κλινικού ψυχολόγου ή ψυχιάτρου.

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Δεν θέλει πίεση. Αν όντως έχει νευρική ανορεξια είναι ένα δυνατο παιχνίδι εξουσίας αυτό κυριαρχίας και ελεγκτικότητας. Είναι σημαντικό χωρίς πίεση και φωνή να εκφράσετε την ανησυχία σας όπως για παράδειγμα: «ανησυχώ αν η ποσότητα & η ποιότητα φαγητού που καταναλώνεις καλύπτει τις ανάγκες σου τώρα που είσαι στην ανάπτυξη, αλλά εγώ δεν είμαι ειδικός να το κρίνω. Πως θα σου φαινόταν να πάμε σε κάποιον να σε μετρήσει & να αξιολογήσει αν η σίτιση σου είναι η ιδανική για σενα;»

    Θα πρπεοι να είναι δίκη του απόφαση για να συνεργαστεί στη διαδικασία.

    Όλα αυτά βέβαια ισχύουν αν ακόμα το παιδί είναι υγιές.

    ... Διάβασε περισσότερα

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι