• Βουλιμία - νευρική ανορεξία
  • Υποβλήθηκε 04/12/2023

Εχω νευρικη βουλιμια τι να κανω?

9 ειδικοί απάντησαν

  • Καθώς η βουλιμία είναι μία διαταραχή η οποία προέρχεται κυρίως από ψυχολογικά αίτια και καταλήγει να επηρεάζει τη διατροφή και την υγεία του ατόμου, είναι ιδιαίτερα χρήσιμη η συνεργασία με τους ανάλογους ειδικούς.
    Ο Διαιτολόγος αρχικά θα σχεδιάσει ένα πρόγραμμα διατροφής κατάλληλο για τις ανάγκες του ατόμου, το οποίο θα το βοηθήσει να αποκτήσει υγιεινές διατροφικές συνήθειες και να μην αισθάνεται πείνα και στερήσεις. Το άτομο που πάσχει από βουλιμία είναι σημαντικό να τρώει τακτικά και σωστά. Να μην περιορίζεται η πρόσληψη τροφής, και ο στόχος να είναι ένα χορτάτο σώμα και μυαλό από θρεπτικά συστατικά, έτσι ώστε ναι περιοριστούν οι εκκαθα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Χρειάζεστε θεραπεία διεπιστημονική δηλ. παρακολούθηση από ψυχοθεραπευτή, εξειδικευμένο διαιτολόγο και σωματικό γιατρό.
    Σας ευχαριστώ

    Χριστοπούλου Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Σύνταγμα

  • Για την αντιμετώπιση χρειάζεται βοήθεια από ειδικό τόσο στο κομμάτι της διατροφής όσο και στην ψυχολογία!

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Να επισκεφθείτε αρχικά ένα γιατρό για να σας συνταγογραφήσει εξετάσεις και στη συνέχεια ένα διαιτολόγο και ένα ψυχολόγο που εξειδικεύονται σε διατροφικές διαταραχές.

    Βλασερού Ολυμπία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ηλιούπολη

  • Χαίρετε και χρόνια σας πολλά! Με συγχωρείτε για την καθυστέρηση στην απάντηση - μεταξύ υποχρεώσεων και ετοιμασιών, το ερώτημα σας διέφυγε εντελώς από την προσοχή μου.
    Θα χρειαστείτε οπωσδήποτε και πρώτα από όλα, τη βοήθεια ψυχολόγου εκπαιδευμένου στις διατροφικές διαταραχές. Η θεραπεία σας θα έρθει μέσω της ψυχοθεραπείας. Στη προσπάθεια αυτή σημαντικός είναι και ο ρόλος του διαιτολόγου, ο οποίος επίσης θα πρέπει να έχει εξειδίκευση στις διατροφικές διαταραχές. Εαν τα οικονομικά σας το επιτρέπουν, επιλέξτε συνδυασμό των δύο, είναι το καλύτερο που μπορείτε να επιδιώξετε. Η διατροφική αγωγή συμπληρώνει, σταθεροποιει και βοηθά σημαντικά τη ψυ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Χρειάζεστε ψυχοθεραπεία πρέπει να απευθυνθείτε σε ειδικό.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Η νευρική βουλιμία είναι μια διατροφική διαταραχή που χρειάζεται μια πολύπλευρη προσέγγιση και συνεργασία διατροφολόγου - ψυχολόγου. Χρειάζεται να έχουμε ένα πλήρες ιστορικό για να διαπιστωθούν τα αίτια της διατροφικής διαταραχής αλλά και να σχεδιάσουμε ένα πλάνο διαχείρισης ώστε να μειωθούν και να σταματήσουν οι αντιρροπιστικές μέθοδοι, να εξισορροπηθεί το διατροφικό σας μοτίβο και να νιώσετε ότι κερδίζετε τον έλεγχο της διατροφής σας.

    Αυγεράκη Ευαγγελία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • Μπορείς να κλείσεις ραντεβού με διαιτολόγο κ να κάνεις συνεδρίες και με ψυχολόγο για να μπορέσεις να βοηθηθείς σωστά !

    Μαμέκα Ηλιάνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Λάρισα

  • Τα μικρά και συχνά γεύματα θα σας βοηθήσουν ώστε να ελέγχετε καλύτερα το φαγητό σας και την όρεξη σας και να μειώνεται η τάση σας για συχνό τσιμπολογημα. Η ποικιλία στη διατροφή επίσης βοηθάει στο να μειώνονται τα υπερφαγικα επεισόδια. Οι ακραίες διατροφές ή πολύ στερητικές διατροφές καλό θα είναι να αποφεύγονται. Τα συναισθήματα σας είτε χαράς ή λύπης να μην τα συνδυάζετε με τη διατροφή σας. Ένας κλινικός διαιτολόγος θα σας βοηθήσει σε αυτό, να απαλλαγείτε από την συχνή βουλιμία με σωστή και ισορροπημένη διατροφή με ποικιλία από τροφές, να σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας και να σας βοηθήσει να ... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι