• Θεραπεία ζεύγους
  • Υποβλήθηκε 14/03/2024

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ, ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΩ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΝΘΡΩΠΟ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙΣ. ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ ΠΧ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ.ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ? ΕΙΜΑΙ ΚΟΠΕΛΑ 23 ΧΡΟΝΩΝ

10 ειδικοί απάντησαν

  • Συμβαίνει γιατί φοβάστε το μέλλον ? Έχετε αισθήματα για το ταίρι σας ? Φοβάστε την μοναξιά ? Μιλήστε μαζί του και διερευνήσετε αν υπάρχουν σημεία που μπορείτε να συνεννοηθείτε κάντε μια προσπάθεια μόνοι σας ή μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας ειδικό στα ζευγάρια, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλημέρα σας,

    Το κλάμα είναι μια φυσιολογική αντίδραση του οργανισμού μας όταν βρισκόμαστε σε καταστάσεις πίεσης, άγχους ή/και έντονων συναισθημάτων. Σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι θα ήταν βοηθητικό να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας προκειμένου να λάβετε υποστήριξη για το ζήτημα που αναφέρετε, ώστε βήμα βήμα να έχετε μια ευχάριστη ζωή και καθημερινότητα. Είναι το καλύτερο δώρο που μπορείτε να κάνετε στον εαυτό σας, ιδιαίτερα σε επιβαρυντικές περιόδους όπως αυτή που βιώνετε.

    Μπάλλας Ορέστης - Νικόλαος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Καλημέρα σας. Δείχνετε αναστατωμένη με βάση αυτά που γράφετε. Μπορείτε να ζητήσετε βοήθεια από έναν ειδικό ψυχικής υγείας να σας βοηθήσει στις δυσκολίες σας και να αναγνωρίσετε μέσα σας τι είναι αυτό που πραγματικά θέλετε για τον εαυτό σας και για την σχέση σας.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Καλημέρα!

    Είναι δύσκολο να δώσετε απάντηση στο "γιατί" που θέσατε στην ερώτησή σας, πολύ πιθανό επειδή οι αιτίες μπορεί να είναι πολλές και όχι μόνο μία. Παρόλα αυτά, θα σας έλεγα πως είναι λογικό να ψάχνετε μία αιτιολόγηση, αλλά το πιο σημαντικό ίσως είναι το "πως;" ή το "τι;". Δηλαδή, τι μπορείτε να κάνετε για την κατάσταση που βιώνετε και πως μπορείτε να τη βελτιώσετε; Νιώθετε ένα συναίσθημα έντονο για τον άνθρωπο που είστε σε σχέση (και για την ίδια τη σχέση σας), αφού προσπαθήσετε να το αναγνωρίσετε και να καταλάβετε τι είναι αυτό, πως μπορείτε να προχωρήσετε και ποιο είναι το επόμενο βήμα για εσάς;
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα

  • Θα πρέπει να σκεφτείτε το ενδεχόμενο να κάνετε κάποια θεραπεία ζεύγους μαζί με το σύντροφό σας, αν θέλετε να πάει καλύτερα η σχέση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Ξεκινώντας ατομική ψυχοθεραπεία θα γνωρίσετε καλύτερα τον εαυτό σας και θα πάρετε απαντήσεις στα ερωτηματικά σας

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καλησπέρα,
    Η ανησυχία σας για το ενδεχόμενο χωρισμού με τον σύντροφο σας μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες. Είναι σημαντικό να εξετάσουμε την επίδραση των προβλημάτων και των παρεξηγήσεων στη σχέση σας.
    Όταν αντιμετωπίζουμε δυσκολίες στη σχέση μας, είναι σημάδι ότι κάτι δεν λειτουργεί ομαλά. Μπορεί να υπάρχουν δυσκολίες στην επικοινωνία, ανεπίλυτες διαφορές στις απόψεις και αξίες σας, αλλά και πως αναπτύσσεστε ως προσωπικότητες μπορεί να επηρεάζουν τη σχέση.
    Ως ψυχολόγος θα ήθελα να σας προτείνω την εξερεύνηση των συναισθημάτων και των σκέψεών σας σε βάθος. Συχνά, οι φόβοι μας για την απώλεια των σχέσεων μας αντικατοπτρίζο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Θα μπορούσατε να κάνετε μια συνεδρια ζεύγους ώστε να βελτιωθεί η σχέση σας αν το επιθυμείτε και οι δυο. Σας πιάνουν κλάμματα γιατί σας στεναχωρεί το ενδεχόμενο να χωρίσετε.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Μέσα σε μια σχέση η οποία είναι και μακροχρόνια, είναι φυσικό να υπάρξουν τριβές, παρεξηγήσεις κα, επόμενο είναι να δημιουργηθούν συναισθήματα ανασφάλειας και άγχους για το μέλλον της σχέσης αλλά και του ατόμου που βιώνει αυτά τα συναισθήματα. Το κλάμα μπορεί να είναι ένας τρόπος να εκφράσετε τον συναισθηματικό σας πόνο, είναι σημαντικό να επικοινωνήσετε αυτά τα συναισθήματα αλλά και τους πρόβληματισμούς σας με τον σύντροφο σας ανοιχτά και με ειλικρίνεια ώστε να φροντίσετε τα θέματα που υπάρχουν στην σχέση σας αλλά και να φροντίσει ο ένας τον άλλο.
    Στην διάθεση σας.

    Μαρίνης Ιωάννης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Οι λόγοι μπορεί να είναι αρκετοί. Ωστόσο έχει σημασία πόσο εύκολο σας είναι γενικά το τέλος και οι αλλαγές σε διάφορες περιπτώσεις (όπως χωρισμοί, αλλαγή δουλειάς, αλλαγή σπιτιού), Σας είναι οικείες ή δυσβάσταχτες? Αν σας είναι όλες δύσκολες τότε πιθανότατα η δυσκολία είναι εκεί και όχι στη συγκεκριμένη σχέση.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά