• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 10/04/2023

Σε ποιον γιατρό μπορώ να απευθυνθώ για να διαγνώσει ή μη κριση άγχους ή κριση πανικού?

23 ειδικοί απάντησαν

  • Σε ψυχίατρο

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • https://www.youtube.com/watch?v=vz4dqoaOxxo&t=583s

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Απευθυνθείτε σε ψυχίατρο ή ψυχολόγο. Ο πρώτος θα σας προτείνει φαρμακολογική αντιμετώπιση και ο δεύτερος ψυχοθεραπευτικές τεχνικές. Καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον παθολόγο για να αποκλειστούν τα οργανικά αιτια και μετα να σας παραπέμψει σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Σε ψυχίατρο.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Ψυχίατρο

    Κοντογιάννης Λάμπρος

    Συνθετικός Ψυχοθεραπευτής - Κλινικός Υπνοθεραπευτής

    Αθήνα

  • Αν θέλετε μόνο διάγνωση σε έναν ψυχίατρο. Αν θέλετε την αντιμετώπιση τους σε ψυχολόγο.

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας. Σε κάποιον ψυχίατρο. Ιδανικό θα ήταν αν παρείχε και ψυχοθεραπεία, διαφορετικά να κάνατε και με κάποιον σύμβουλο ψυχικής υγείας.

    Μπογδάνου Έλενα

    Ψυχολόγος - Ομαδική Ψυχοθεραπεύτρια - Ψυχοδραματίστρια

    Αιγάλεω

  • Κλινικό ψυχολόγο ή ψυχίατρο. Για τη διαχείριση όμως της κρίσης πανικού εισηγούμαι ψυχοθεραπευτή.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Για θέματα ψυχικής υγείας, διαγνώσεις κάνουν μόνο οι ψυχίατροι.

    Αναγνωστάκος Γρηγόριος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας,

    Υποθέτω από την ερώτηση σας, καθώς δεν μας το αναφέρετε, πως ενδεχομένως να αντιμετωπίζετε συμπτώματα άγχους.

    Υπάρχει κάποιος λόγος που χρειάζεστε επίσημη διάγνωση; Εάν ναι θα πρέπει να επισκεφθείτε Ψυχίατρο.

    Να αναφέρω ωστόσο πως η φαρμακευτική αγωγή στις κρίσεις πανικού θεωρείται σημαντική ως προς τη διαχείριση των συμπτωμάτων και όχι ως προς την επίλυση τους.

    Μια κρίση πανικού μπορεί να παρουσιαστεί μια δεδομένη χρονική στιγμή στη ζωή ενός ατόμου, ωστόσο υποδηλώνει πως για αρκετό χρονικό διάστημα το άτομο βίωνε έντονο άγχος που συσσωρεύτηκε και ξέσπασε με μια κρίση πανικού.

    Ως εκ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Χρόνια σας πολλά. Από ιατρικής πλευράς μόνο σε Ψυχίατρο. Ένας/μία έμπειρος/η κλινικός Ψυχολόγος μπορεί να καταλάβει επίσης μετά από την λήψη του ιστορικού σας. Από κει και πέρα χρειάζεται να επιλέξετε τρόπους θεραπείας.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα. Καλύτερα να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο, ο οποίος μπορεί, πέρα από τη διάγνωση, να συνταγογραφήσει και φαρμακευτική αγωγή. Αν ο ψυχίατρος δεν δραστηριοποιείται επιπλέον ως ψυχοθεραπευτής και εσείς ενδιαφέρεστε να προσεγγίσετε τη διαταραχή αυτή ψυχοθεραπευτικά, καλό θα ήταν να απευθυνθείτε και σε ψυχολόγο με ειδίκευση στο άγχος και τις αγχώδεις διαταραχές.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας για την διάγνωση ψυχικών νόσων η ειδικότητα του ψυχιάτρου είναι η κατάλληλη. Για την αντιμετώπιση τέτοιων δυσκολιών εκτός από την φαρμακευτική αγωγή (εάν και εφόσον κριθεί αναγκαία από τον γιατρό), σημαντική είναι η έναρξη ψυχοθεραπειας και αποτελεσματικότερα με την μέθοδο της γνωσιακής συμπεριφορικης θεραπείας.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Γεια σας. Διάγνωση μπορεί να κάνει μόνο ψυχίατρος.

    Χριστοπούλου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Ένας ψυχολόγος ή ψυχίατρος που έχουν λάβει εκπαίδευση σε κάποια προσέγγιση είναι σε θέση να διακρίνει αλλά και να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε τέτοιες καταστάσεις.

    Δερμάνη Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ Η ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΕΝΑΝ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ- ΜΙΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΣΑΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΔΥΣΦΟΡΙΑ.
    ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΔΙΑΓΝΩΣΗΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΨΥΧΙΑΤΡΟ Η ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΜΕ ΨΥΨΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΣΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΓΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΔΥΣΦΟΡΙΚΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΣΑΣ.

    Λιοντήρη Αφροδίτη - Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Νευρολόγο/ψυχίατρο αν χρειάζεστε διάγνωση.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Ο ψυχίατρος είναι η ιατρική ειδικότητα

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Σε ψυχίατρο μπορείτε να απευθυνθείτε για να λάβετε μια διάγνωση αν τη χρειάζεστε. Αν δεν χρειάζεστε απλά μια διάγνωση όμως, καλό είναι να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχολόγο για να μπορέσετε να ανακαλύψετε τους λόγους που σας οδηγούν στην εκδήλωση κρίσεων άγχους ή πανικού.

    Χατζηνικολή Μαργαρίτα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Σε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Σε ψυχίατρο ή Κλινικό ψυχολόγο. Να είστε καλά σύντομα εύχομαι.

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Γειά σας!
    Λίγο πολύ όλοι οι γιατροί καταλαβαίνουν ποιός παρουσιάζει κρίση άγχους ή/ και Πανικού!
    Οι πιο ειδικοί βέβαια είναι οι Νευρολόγοι - ψυχίατροι και φυσικά οι ψυχολόγοι!

    Δείτε εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες για τα ψυχοσωματικά συμπτώματα που συνοδεύουν το άγχος και τον Πανικό:
    https://www.gnothisafton.gr/psichosomatikes-pathisis/

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω