• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 08/11/2023

Παθαίνω συχνά κρίσεις πανικού πως θα το αντιμετωπίσω?

11 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Οι κρίσεις πανικού αποτελούν ένα επώδυνο ψυχολογικό σύμπτωμα αγχώδους φύσης το οποίο συχνά αποτελεί την "κορυφή του παγόβουνο", δηλαδή αυτό που βλέπουμε εμείς ως πρόβλημα, ενώ συχνά από κάτω εδράζονται μεγαλύτερες ανησυχίες, φόβοι, πιέσεις της καθημερινής ζωής. Είναι σημαντικό να θυμόμαστε ότι η κρίση πανικού δεν είναι απειλητική για τη ζωή μας, δηλαδή δεν κινδυνεύουμε από αυτή και συνήθως μέσα σε 20 λεπτά maximum υποχωρεί μόνη της. Ωστόσο, επειδή το να το βιώνει κάποιος είναι πράγματι τρομακτικό, μέσω της ψυχοθεραπείας θα μπορούσαμε να ανακαλύψουμε τις αιτίες που οδηγούν στην εμφάνιση αυτών των κρίσεων πανικού, ενώ π... Διάβασε περισσότερα

    Σαββοπούλου Νικολία

    Ψυχολόγος

    Κάτω Αχαΐα

  • Οι κρίσει πανικού είναι συχνό φαινόμενο αλλά είναι σημαντικό να θυμάσαι πως υπάρχουν διάφοροι τρόποι αντιμετώπισής τους.

    Προσπάθησε να επικεντρωθείς στην αναπνοή σας. Κάντε βαθιές, αργές αναπνοές για να ηρεμίσεις το νευρικό σου σύστημα. Επιπλέον, προσπάθησε να αναγνωρίσεις τις αρνητικές σκέψεις σου και να τις αντικαταστήσεις με θετικές. Σκέψου εάν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη σκέψη που προκαλεί τον πανικό.

    Εάν οι κρίσεις πανικού επιμένουν και επηρεάζουν σημαντικά την καθημερινότητα σου είναι σημαντικό να ζητήσεις βοήθεια και να συζητήσεις με έναν ειδικό που θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις και να διαχειριστείς τα συναισθήματα σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Καλημέρα σας. Οι κρίσεις πανικού καλό είναι να να αντιμετωπίζονται με ψυχοθεραπεία. Ένας ειδικός ψυχικής υγείας θα σας βοηθήσει να διαχειριστείτε τις δυσκολίες σας και τον τρόπο που σκέφτεστε για να ξεπεράσετε αυτήν την δυσκολία.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Αντιμετωπίζονται πολύ καλά έως και εντελώς , με ψυχοθεραπεία . Ελάτε σε επαφή μαζί μου. Αρχάγγελος Κωβσταντινίδης, MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Ξεκινήστε ψυχοθεραπεία με έναν ειδικό ψυχικής υγείας!

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Οι κρίσεις πανικού μπορεί να ειναι μια πολύ δύσκολη και εξουθενωτική κατάσταση. Είναι σημαντικό να ζητάμε βοήθεια και υποστήριξη για να τις αντιμετωπίσουμε καλύτερα. Η ενδεδειγμένη μέθοδος ειναι η ψυχοθεραπεία, παράλληλα με φαρμακευτικη αγωγή αν κρίνεται βοηθητικό.

    Δούση Σοφία

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλησπέρα σας.
    Τα θέματα ψυχικής υγείας δεν λύνονται μέσω διαδικτυακών συμβουλών.
    Επισκεφτείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας, για να στηριχτείτε και να βοηθηθείτε.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καταλαβαίνω ότι οι κρίσεις πανικού μπορεί να είναι πολύ τρομακτικές και να επηρεάσουν σημαντικά την ποιότητα ζωής.

    Είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι δεν είσαι μόνος.

    Πολλοί άνθρωποι βιώνουν κρίσεις πανικού. Υπάρχουν διαθέσιμες θεραπείες που μπορούν να βοηθήσουν στη διαχείριση των κρίσεων πανικού και στη βελτίωση της ποιότητας ζωής.

    Οι δύο κύριοι τύποι θεραπείας για τη διαταραχή πανικού είναι ψυχολογική θεραπεία (ψυχοθεραπεία) και φαρμακευτική αγωγή.

    1. Φαρμακευτική αγωγή

    Η φαρμακευτική αγωγή μπορεί να βοηθήσει στη μείωση των συμπτωμάτων του άγχους και να σε βοηθήσει να λειτουργήσεις καλύτερα στη καθ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Βασιλάκος Νίκος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας VR Therapy

    Εξάρχεια

  • Συχνά συγχέουμε τις κρίσεις άγχους με τις κρίσεις πανικού. Χρειάζεται να γίνει αξιολόγηση της κατάστασης και να υπάρξει θεραπευτικό πλάνο από ψυχίατρο ή ψυχολόγο.

    Φεσσόπουλος Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα. Λυπάμαι πολύ για αυτό. Οι κρίσεις πανικού μπορεί να είναι πολύ δυσάρεστες. Δοκιμάστε να ξεκινήσετε διαφραγματικές αναπνοές, που βοηθάνε πολύ στο άγχος. Αν θέλετε μπορώ να σας κατευθύνω σχετικά. Για πιο μόνιμα και σταθερά αποτελέσματα, θα πρότεινα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία, καθώς το άγχος και οι κρίσεις πανικού παραπέμπουν σε ζητήματα ψυχικά που καλό θα ήταν να διερευνηθούν περαιτέρω. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σαα βοηθήσει

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός