• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 30/01/2024

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ξέρω αν αυτό που βιώνω κάποιες φορές είναι κρίσεις πανικού. Δεν έχω επίσημη διάγνωση από ψυχίατρο, αλλά γνωρίζω ότι παλεύω με το άγχος και τα διαφορά συμπτώματα του από μικρή ηλικία. Κάποιες φορές όταν πάω να κοιμηθώ με κατακλύζουν σκέψεις ανησυχίας που με δυσκολία μπορώ να σωπάσω. Αυτή τη φορά συγκεκριμένα δεν μπορούσα να σταματήσω τις ανήσυχες σκέψεις μου και κατέληξα να μη μπορώ να κοιμηθώ και να αρχίζω να κλαίω έντονα και για ώρα. Το κλάμα συνοδευόταν από έντονο τρέμουλο στο σώμα που δεν μπορούσα να σταματήσω. Όπως ανέφερα, όλο αυτό μου έχει συμβεί και άλλες φορές.

7 ειδικοί απάντησαν

  • Αυτό κρίση πανικού δεν είναι ! Είναι επίσης ξεκάθαρο πως κάτι σας απασχολεί κάτι σοβαρό για εσάς στην ζωή σας και καλό θα ήταν να μιλήσετε με ειδικό ψυχικής υγείας να βγάλετε από μεσα σας φόβους ανησυχίες ενοχές και αγχοι , ίσως χρειαστεί να δοκιμάσετε με περισσότερους από έναν ειδικό μέχρι να βρείτε αυτόν που σας ταιριάζει!! επιμείνετε όμως σας παρακαλω , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας,

    Φαίνεται από τα συμπτώματα που αναφέρετε, ότι κατακλύζεστε από άγχος από μικρή ηλικία. Αυτό που βιώνετε είναι δύσκολο και δεν μπορείτε να το αντιμετωπίσετε μόνος/η σας. Θα πρέπει να ζητήσετε βοήθεια , να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία. Ζείτε με ένα έντονο ψυχικό πόνο ο οποίος βρίσκει διέξοδο στο σώμα σας. Ξεκινώντας ψυχοθεραπεία θα έχετε το χώρο να εκφράσετε αυτά που σας απασχολούν, να έρθετε σε επαφή με τον εαυτό σας , τις σκέψεις και τα συναισθήματα σας. Αυτό σταδιακά θα μειώσει το άγχος σας και θα μπορέσετε να έχετε μια πολύ καλύτερη διαχείριση της καθημερινότητας σας και της ζωής σας.
    Βικτωρία Παπαδημητροπούλου

    Παπαδημητροπούλου Βικτώρια

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλησπέρα.
    Από την περιγραφή σας, ίσως υπάρχει η πιθανότητα να αντιμετωπίζετε κρίσεις πανικού. Οι κρίσεις πανικού χαρακτηρίζονται από αιφνίδιο έντονο φόβο και άγχος, το οποίο συνοδεύεται από σωματικά συμπτώματα όπως τρέμουλο, αύξηση του καρδιακού ρυθμού, αίσθηση πνιγμού και δυσφορία. Οι κρίσεις πανικού μπορεί να οδηγήσουν το άτομο σε αίσθηση απομόνωσης και ανησυχίας, να προκαλέσουν δυσκολία στον ύπνο και έντονα αρνητικά συναισθήματα.
    Σας συνιστώ να ζητήσετε βοήθεια από ψυχολόγο, ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει να κατανοήσετε καλύτερα την κατάστασή σας και να σας προτείνει την κατάλληλη για σας θεραπεία.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Ναι καλό θα ήταν να επικοινωνήσετε με ένα ψυχίατρο να σας βοηθήσει στο κομμάτι των συμπτωμάτων και να δουλέψετε και να επεξεργαστείτε αυτο που σας συμβαίνει εντός σας συναισθηματικά λωστε να δείτε από που προέρχεται όλο αυτό.

    Χατζησωτηράκη Ειρήνη

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλημέρα σας. Ακούγεται ότι το άγχος που βιώνετε έχει επίδραση στην καθημερινή σας ζωή. Αρχικά θα ήταν βοηθητικό για εσάς να σας δει ένας Ψυχίατρος για να εξετάσει αν υπάρχει η διάγνωση κάποιας ψυχικής διαταραχής. Κατόπιν μπορείτε να επισκεφτείτε έναν Ψυχολόγο η έναν Ψυχοθεραπευτή ο οποίος θα σας βοηθήσει στην αντιμετώπιση των σκέψεων ανησυχίας και του συνεχούς κλάματος, με Ψυχοθεραπεία, Ψυχοεκπαίδευση και τεχνικές διαχείρησης του άγχους. Η συμβουλευτική και η Ψυχοθεραπεία παρέχουν ενα ασφαλές περιβάλλον που βοηθά το άτομο να εκφράσει τα συναισθήματα και τις σκέψεις του έτσι ώστε να λάβει υποστήριξη και να προχωρήσει με ευημερία αλλά και ποιό... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που περιγράφεται είναι έντονο άγχος. Η κρίση πανικού έχει και σωματικά συμπτώματα. Μοιάζει να σας απασχολεί περισσότερο η διάγνωση παρά η θεραπεία. Θα σας βοηθήσει να συζητήσετε για τις ανησυχίες σας με κάποιον ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή. Θα καταλάβετε τα αίτια των ανησυχιών σας και θα μπορέσετε να σκεφτείτε λύσεις στα προβλήματα σας.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καλησπέρα,
    Από αυτό που περιγράφετε, παρουσιάζετε πράγματι έντονο άγχος το οποίο βρίσκει διέξοδο το βράδυ πριν τον ύπνο. ίσως και μέσα στην ημέρα να βρίσκεστε σε αντίστοιχη κατάσταση, αλλά λόγων υποχρεώσεων να το απωθείτε. Σχετικά με το άγχος σας, θα πρέπει να διερευνίσετε ποιό πεδίο της ζωής σας πιέζει: είναι το οικογενειακό; το προσωπικό; το εργασιακό; ένας συνδυασμός;
    Εγκάρδια,
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια