• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 02/02/2024

Καλησπέρα....μου έχει συμβεί δύο φορές και η αλήθεια είναι ότι έχω γενικά άγχος και στρες στη ζωή μου αρκετά χρόνια....αλλά μου ποτέ δεν είχα κάποια θέματα....πριν δύο μήνες και ενώ δούλευα (εργάζομαι σε κλάμπ) ξαφνικά και χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο άρχισα να νιώθω πόνο στο στήθος και πίσω στην πλάτη είχα ταχυκαρδία ένιωθα λες και δεν μπορώ να αναπνεύσω και ένα μούδιασμα που ξεκίνησε από τα χέρια και έφτασε μέχρι κάτω τα πόδια... έτρεξα στην τουαλέτα και έριξα λίγο νερό πίσω στον αυχένα μου....ένιωθα ζάλη όχι λιποθυμία....μετά από αρκετή ώρα και αφού έφυγα από την δουλειά ηρέμησα...και ερχόμαστε στο σήμερα....μόλις πριν λίγο και πάλι στην δουλειά και ενώ ήμουν αρκετά χαλαρή εννοώ δεν είχα φουλ δουλειά...όπως καθόμουν στην καρέκλα με έπιασε ακριβώς το ίδιο πόνος στο στήθος και πίσω στην πλάτη δύσπνοια και ταχυκαρδία... μούδιασμα έντονο στα κάτω άκρα σε σημείο που νόμιζα πως δεν μπορώ να σταθώ στα πόδια μου....πήγα τουαλέτα έριξα νερό πάνω μου κ ένιωσα λίγο καλύτερα....η ερώτηση μου είναι η εξής....την πρώτη φορά πού το έπαθα δεν έδωσα ιδιαίτερη βάση αλλά αυτή τη φορά τρομοκρατήθηκα....σε τι γιατρό πρέπει να απευθυνθώ και υπάρχει περίπτωση αυτό που έπαθα να σηματοδοτεί καρδιακή προσβολή?

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα. Θα ήταν καλό αρχικά να το κοιτάξεις ιατρικά. Όταν κ εφόσον δεν υπάρχει κάτι παθολογικό, μια επίσκεψη σε Ψυχοθεραπευτή θα σε ανακούφιζε.

    Σακελλαρίου Μαίρη

    Συνθετική Ψυχοθεραπεία, Συμβουλευτική και Εποπτεία

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα,
    βάσει της περιγραφής που δώσατε, φαίνεται ότι έχετε περάσει συμπτώματα που ίσως να συνδέονται με το καρδιαγγειακό σας σύστημα. Σε τέτοιες περιπτώσεις, συνιστάται να ζητήσετε άμεσα ιατρική βοήθεια από καρδιολόγο.
    Δεδομένου ότι αναφέρετε μακροχρόνιο άγχος και στρες, θα σας συμβούλευα να επικοινωνήσετε επίσης με έναν ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή. Μαζί με τον ψυχολόγο θα διερευνήσετε τους παράγοντες που προκαλούν το άγχος και το στρες σας και θα σας βοηθήσει στην διαχείρισή τους.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας! Για να μπορέσετε να βεβαιωθείτε για το εάν υπάρχει κάποια παθολογική αιτία των συμπτωμάτων που αναφέρετε μπορείτε να επισκεφθείτε έναν γιατρό και να γίνουν οι απαραίτητες εξετάσεις. Εάν δεν πρόκειται για κάτι παθολογικό, ίσως είναι ένας τρόπος με τον οποίο το σώμα σας σας εξωτερικεύει συναισθήματα άγχους και στρες. Σε αυτήν την περίπτωση καλό θα ήταν να επισκεφθείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας με τον οποίο θα προσδιορίσετε τι είναι αυτό που πυροδοτεί αυτά τα συναισθήματα και θα συζητήσετε τρόπους για τη διαχείριση των συμπτωμάτων σας αλλά και των σκέψεων που πυροδοτούν τα συναισθήματα αυτά.

    Μαρασλή Βασιλική

    Ψυχολόγος

    Ιωάννινα

  • Υποθέτω είστε νέα , αυτό που περιγράφεται μοιάζει περισσότερο με κρίση άγχους παρά με καρδιά όμως η εξέταση από καρδιολόγο είναι απαραίτητη πριν τον ειδικό ψυχικής υγείας, που μετά θα σας βοηθήσει με ότι σας απασχολεί και βγαίνει έτσι στην επιφάνεια. Μην το αφήσετε δώστε σημασία για να μην χειροτερέψει , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Τα συμπτώματα που αναφέρετε προσομοιάζουν με κρίση πανικού. Ωστόσο, για να μπει διάγνωση θα πρέπει να γίνει αξιολόγηση από έναν ψυχίατρο, προκείμενο να συνεκτιμηθει το ιστορικό. Βασικό σε κάθε περίπτωση είναι να αποκλειστεί η ύπαρξη οργανικής νόσου. Στην περίπτωσή σας, καλό θα ήταν να επισκεφθείτε έναν καρδιολόγο αρχικά και, αν δεν υπάρχει καρδιολογικο πρόβλημα και νιώθετε ότι τα συμπτώματα επιμένουν, εν συνεχεία να συμβουλευτείτε έναν ψυχίατρο.

    Ζολώτα Κατερίνα

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέος Κόσμος

  • Μετά απο αποκλεισμό του οργανικού παράγοντα (καρδιολόγικές εξετάσεις) καλό θα είναι να συμβουλευτείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας, καθώς τα συμπτώματα θα μπορούσαν να εξηγηθουν και από την ύπαρξη άγχους.

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Τα συμπτώματα που περιγράφεται φαίνεται
    να είναι αγχώδη, αν δεν πρόκειται για κάτι το
    παθολογικό επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο
    ψυχοθεραπευτή.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπερα σας

    Σε καθε περιπτωση πρεπει να επισκεφτειτε καρδιολογο για να αποκλεισει οργανικό πρόβλημα. Μονο τότε μπορούμε να πουμε οτι ειναι κρίση πανικού, αφου αποκλειστουν οργανικες αιτιες. Σιγουρα η κριση πανικου αντιμετωπιζεται με φαρμακευτικη αγωγη και ψυχοθεραπεια.

    Στρουμπούλη Παναγιώτα

    Ψυχίατρος