• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 26/04/2024

Καλησπέρα σας!!!!!!Πρίν 2 , 5 μήνες ξαφνικά με έποιασε κρίση πανικού ( εχω ξαναπάθει στο παρελθόν και γενικά είχα και εχω φοβίες με θέματα υγείας κλπ. ) Εδω και δυο χρόνια αφαιρέσει τον θυροειδή μου ( και τον τελευταίο καίρό έπαιρνα μεγάλη δόση T4 με αποτέλεσμα υπερθυροειδισμού ).Επίσης πολλά χρόνια είχα κεφαλαλγίες.Επίσης πέρασα κορονοϊο τον Ιανουάριο και γρίπη μετά απο τέσσερεις εβδομάδες.Μετά την κρίση πανικού είχα βάρος στο κεφάλι αίσθημα ζαλάδας φωτοφοβία θολούρα ναυτία βάρος στα μάτια θολούρα και έντονο ιδρώτα.Έκανα τα πάντα απο εξετάσεις και είναι ολα καθαρά.Είχα και εχω το αίσθημα οτι θα μπερδευτώ οτι κολλάει το μυαλό μου.Επίσης διαβάζω συνέχεια διάφορα και φοβάμαι και επηρεάζομαι.Εδω και δυο ημέρες ξεκίνησα imitran την μικρή δόση και εχω στο πίσω μέρος του κεφαλιού μια θολούρα και νομίζω οτι θα πάθω κάτι κακό η οτι θα ξεχάσω τα πάντα.Είναι κάτι ανησυχητικό?

2 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, Κατανοώ ότι έχετε περάσει πολλά και ότι αυτές οι εμπειρίες έχουν επηρεάσει την ψυχολογική σας κατάσταση.
    Είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε το βάρος που φέρετε και να ζητήσετε υποστήριξη από ειδικούς όταν αισθάνεστε ότι δεν μπορείτε να αντιμετωπίσετε τις δυσκολίες που αντιμετωπίζετε. Μια συνομιλία με έναν ψυχολόγο ή θεραπευτή μπορεί να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε αποτελεσματικά την ανησυχία και τα συναισθήματά σας.
    θα ήταν σημαντικό να συζητήσετε αυτά τα συμπτώματα με έναν ειδικό ψυχικής υγείας ή έναν γιατρό πρωτοβάθμιας φροντίδας. Οι κρίσεις πανικού και η ανησυχία μπορεί να χρειάζονται επαγγελματική αξιολόγηση και θερ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα,
    Βασιζόμενος στο ιστορικό σας με κρίσεις πανικού και υπάρχουσες φοβίες, καθώς και στην πρόσφατη αφαίρεση του θυροειδούς σας, είναι φυσιολογικό να βιώνετε αυξημένα επίπεδα άγχους και στρες. Ο κορονοϊός και η γρίπη έχουν εντείνει αυτή την κατάσταση, καθώς ο οργανισμός σας αναρρώνει και προσπαθεί να ανακτήσει την ισορροπία του.
    Τα συμπτώματα που περιγράφετε μετά από κρίση πανικού, όπως βάρος στο κεφάλι, αίσθημα ζαλάδας, φωτοφοβία, θολούρα, ναυτία, βάρος στα μάτια, έντονος ιδρώτας και δυσκολία στη συγκέντρωση, είναι αρκετά συχνά σε ανθρώπους που βιώνουν έντονο άγχος.
    Οι εξετάσεις που έχετε κάνει και τα καλά αποτελέσματα είν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής