• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 24/03/2024

Έχω ζάλη ξαφνική μετά από δυνατό σόκ,, κρίση πανικου μου λένε.. της περισσοτερες φορές είμαι πολυ καλά και ξαφνικα έρχεται με μίσος μια ζάλη κρατάει λίγο και φεύγει.. κ περιμενω τό επόμενο επεισόδιο μή το παθω εκτός σπιτιού.. πως το αντιμετωπίζει η ιατρική,, ευχαριστώ

7 ειδικοί απάντησαν

  • Αρχικά αυτή είναι μια διάγνωση, η οποία αξιολογείται από έναν ψυχίατρο. Σε περίπτωση που η διάγνωση αυτή δεν έχει έρθει από κάποιον επαγγελματία ψυχικής υγείας (ψυχίατρο), τότε θα έπρεπε να επισκεφτείτε έναν. Η γνωστική συμπεριφορική θεραπεία (ΓΣΘ) είναι μια από τις συχνότερες προσεγγίσεις στη θεραπεία των κρίσεων πανικού. Στόχος είναι να μάθετε τεχνικές διαχείρισης του άγχους, να αναγνωρίσετε και να αντιμετωπίσετε τις αρνητικές σκέψεις και πιστεύω που προκαλούν τις κρίσεις πανικού. Σε αυτές τις περιπτώσεις η συνεργασία με ψυχολόγο είναι απαραίτητη για την δική σας λειτουργικότητα.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Κατανοώ απόλυτα. Ως ψυχολόγος, θα σου πρότεινα να δεις αυτήν την κατάσταση μέσα από ένα πλαίσιο που συνδυάζει την κατανόηση των σωματικών συμπτωμάτων και της ψυχολογικής διάστασης. Οι κρίσεις πανικού, όπως αναφέρεις, είναι συχνά συνδεδεμένες με έντονες σωματικές αντιδράσεις, όπως η ζάλη που περιγράφεις, και μπορούν να εμφανιστούν ξαφνικά, συχνά χωρίς προειδοποίηση.
    Η ψυχοθεραπεία μπορεί να προσφέρει σημαντικά οφέλη για την αντιμετώπιση των κρίσεων πανικού και της ξαφνικής ζάλης που αντιμετωπίζεις. Παρέχει έναν ασφαλή χώρο για να εκφράσεις τα συναισθήματά σου, να κατανοήσεις τις ρίζες του άγχους σου και να αναπτύξεις αποτελεσματικές στρατ
    ... Διάβασε περισσότερα

  • Μη αναμενόμενα επεισόδια πανικού και φόβος επερχόμενου επεισοδίου είναι από τα κύρια στοιχεία της Διαταραχής Πανικού. Η Ψυχιατρική και η Ψυχολογία προτείνουν ψυχοθεραπεία και σε πολύ βαριές περιπτώσεις συνδυασμός με φαρμακοθεραπεία.

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που βιώνετε ακούγεται αρκετά δύσκολο. Σαν το σώμα σας να λειτουργεί ώρες ώρες μόνο όπως εκείνο θέλει, χωρίς την άδεια ή την έγκρισή σας. Σας κάνει να ζαλίστεστε, ξαφνικά, και με μίσος, και σας κάνει να φοβάστε για τυχόν επόμενο επεισόδιο, σαν να βρίσκεστε μονίμως σε μία κατάσταση επιφυλακής.

    Ο συνιστώμενος τρόπος αντιμετώπισης είναι η ψυχοθεραπεία συνδυαστικά με τη φαρμακευτική αγωγή. Θα πρότεινα να απευθυνθείτε αρχικά σε ψυχολόγο, ώστε να συζητήσετε και το αν τελικά θα χρειαστεί αγωγή ή όχι (για την οποία θα χρειαστεί επίσκεψη σε ψυχίατρο). Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να έρθετε σε πληρέστερη επαφή με τους παρ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Η κατάσταση που περιγράφετε φαίνεται να είναι μια μορφή αγχώδους διαταραχής που εκδηλώνεται με κρίσεις πανικού. Η ζάλη, η έντονη ανησυχία και τα σωματικά συμπτώματα που αισθάνεστε συνήθως είναι αποτέλεσμα αυτής της διαταραχής.
    Είναι σημαντικό να συμβουλευτείτε έναν ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή και μέσο της ψυχοθεραπείας να διαχειριστείτε αυτές τις καταστάσεις. Ο ψυχολόγος θα σας βοηθήσει να αντιληφθείτε τις πηγές του αγχούς σας και να αναπτύξετε τεχνικές αντιμετώπισης των φόβων σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Μιλήστε με ψυχίατρό να σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Υπάρχει βοήθεια μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας και αν χρειαστεί θα πάρετε και χαπακι , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος