• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 14/04/2024

Καλησπέρα σας ! Πρόσφατα έπαθα κρίση πανικού και δεν ήξερα αν μπορώ να κάνω κάτι για να με βοηθήσει εκείνη την στιγμή . Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε κάτι σε περίπτωση που ξανά συμβεί ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

9 ειδικοί απάντησαν

  • Κατανοώ απόλυτα την ανησυχία σας και είναι σημαντικό να έχετε στο μυαλό σας ότι η διαχείριση των κρίσεων πανικού απαιτεί πρακτική και εξάσκηση. Ένας ψυχολόγος μπορεί να σας βοηθήσει να εξερευνήσετε τα συμπτώματα σας, να κατανοήσετε τις αιτίες τους και να μάθετε τεχνικές διαχείρισης του άγχους. Μέσα από τη θεραπεία, μπορείτε να μάθετε στρατηγικές όπως η αναπνοή και η χαλάρωση, η επανεκτίμηση των αρνητικών σκέψεων και η αντιμετώπιση των φόβων με συγκεκριμένες τεχνικές. Μαθαίνοντας πώς να αντιμετωπίζετε τα συμπτώματα και το άγχος σας, μπορείτε να αποκτήσετε την αυτοπεποίθηση και την ικανότητα να διαχειρίζεστε τις κρίσεις πανικού πιο αποτελεσματι... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Δεν υπάρχει τρόπος με εκπαιδευτείτε με μήνυμα τι να κάνετε στις κρίσεις πανικού χρειάζεται να μιλήσετε με ειδικό ψυχικής υγείας υπάρχουν τρόποι υπάρχουν τεχνικές και το βασικό να μάθετε γιατί παθαίνετε πανικό και να κάνετε τις απαραίτητες αλλαγές στη ζωή σας ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα! Είναι δυνατόν να αισθάνεσαι ανασφάλεια μετά από μια κρίση πανικού, αλλά υπάρχουν κάποια βήματα που μπορείς να ακολουθήσεις για να βοηθήσεις εαυτόν σου σε περίπτωση που ξανασυμβεί:
    Η βαθιά αναπνοή μπορεί να βοηθήσει στην καταπολέμηση της ανησυχίας που συνοδεύει την κρίση πανικού. Εστίασε στην αναπνοή σου, παίρνοντας βαθιές και αργές ανάσες.
    Εστίασε στο παρόν και προσπάθησε να αναγνωρίσεις ότι οι φόβοι σου είναι πιθανόν να μην είναι πραγματικοί. Συχνά, ορισμένες εικόνες ή μυρωδιές μπορούν να ηρεμήσουν το νου και το σώμα. Δοκίμασε να φανταστείς έναν ήρεμο τόπο ή να χρησιμοποιήσεις μια ηρεμιστική μυρωδιά. Δοκίμασε ακόμη ασκήσει
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα,
    Είναι σημαντικό να θυμάστε πως υπάρχουν τρόποι αντιμετώπισης τέτοιων καταστάσεων που μπορούν να σας προσφέρουν ανακούφιση και να μειώσουν τη συχνότητα των κρίσεων.
    Μερικές προτάσεις που μπορούν να σας βοηθήσουν.
    Εστιάστε στην αναπνοή σας: Προσπαθήστε να κάνετε βαθιές, ήρεμες αναπνοές, αυξάνοντας σταδιακά τον ρυθμό. Αυτή η τεχνική βοηθά στη μείωση του στρες και στην επαναφορά της ηρεμίας.
    Εντοπίστε τις σκέψεις που πυροδοτούν την κρίση: Προσπαθήστε να αναγνωρίσετε τι προκάλεσε την κρίση πανικού. Αναρωτηθείτε τι πραγματικά φοβάστε και προσπαθήστε, στο βαθμό που είναι δυνατόν, να το αντιμετωπίσετε.
    Αντικαταστήστε τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα! Καταλαβαίνω είναι μία δύσκολη εμπειρία η κρίση πανικού, που εκείνη την ώρα νομίζετε ότι χάνετε την αίσθηση του εαυτού σας και της υγείας σας. Αυτό που θα μπορούσατε να κάνετε εκείνη τη στιγμή είναι να εστιάζεται σε ένα συγκεκριμένο μέρος να σκέφτεστε κάτι ευχάριστο και να ξεκινήσετε αναπνοές, εισπνέοντας από τη μύτη και εκπνέοντας από τη μύτη στο δικό σας ρυθμό.
    Σας εύχομαι καλή ευκολία

    Μαρτζιβάνου Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Μιλήστε με ψυχίατρο θα σας συμβουλέψει και ψυχοθεραπευτικά και φαρμακευτικά αν χρειαστεί.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • να παιρνετε ανασες και να βαλετε καλα στο μυαλο σας οτι δεν προκειται να παθετε απολυτως τιποτα απο την κριση πανικου ετσι ωστε την στιγμη που σας συμβαινει να μην φοβαστε

    Κωστόπουλος Θάνος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας, όταν αντιμετωπίζετε μια κρίση πανικού, η ακόλουθη τεχνική μπορεί να σας βοηθήσει: Αναστείλτε τις σκέψεις σας και εστιαστείτε στην αναπνοή σας. Εισπνέετε βαθιά μέσα από τη μύτη για 4 δευτερόλεπτα, κρατήστε την αναπνοή για 7 δευτερόλεπτα, και εκπνέετε αργά μέσα από το στόμα για 8 δευτερόλεπτα. Επαναλάβετε αυτήν την αναπνευστική τεχνική μέχρι να αισθανθείτε πιο ήρεμοι. Είναι επίσης σημαντικό να θυμάστε ότι η κρίση πανικού περνάει, οπότε προσπαθήστε να διατηρήσετε την ψυχραιμία σας. Εάν οι κρίσεις πανικού συνεχίζουν να συμβαίνουν συχνά, μπορεί να είναι χρήσιμο να συζητήσετε με έναν ειδικό υγείας για περαιτέρω στρατηγικές διαχείριση... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας! Θα προτεινα να κάνετε ορισμένες συνεδρίες ψυχοθεραπείας ώστε να μη συμβεί παλι

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι