• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 06/02/2024

Καλησπέρα σας ελπίζω να είστε όλοι καλά.. Ήθελα να ρωτήσω μου έχει συμβεί 2 φορές πρόσφατα δεν το έχω ξαναπάθει..Είμαι 25 ετών.. Ενώ κοιμάμαι αισθάνομαι έντονα λες και συμβαίνει στα αλήθεια έναν δυνατό πόνο στην κοιλιά σαν να με πιέζει κάποιος και όλο το βάρος μου πέφτει προς τα κάτω.. Ταυτόχρονα δυσκολία στην αναπνοή... Δεν καταλαβαίνω γιατί το παθαίνω τώρα και σε τι μπορεί να οφείλεται ή απλά αν έτυχε...

12 ειδικοί απάντησαν

  • Μπορεί να περιγράφεται την υπνική παράλυση, είναι ένδειξη έντονου άγχους, Αναρωτηθείτε και στοχαστείτε τις συνθήκες που ζείτε και αν υπάρχουν πράγματα που σας ζορίζουν. Αν δείτε ότι συνεχίζεται καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε ειδικό ψυχικής υγείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Μπορεί να έτυχε, μπορεί να είναι άγχος, αλλά καλό θα είναι να εξετάσετε και την κοιλιακή χώρα σας με έναν γιατρό για να αποκλείσετε το ενδεχόμενο ενός παθολογικού παράγοντα. Εάν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο τότε είναι άγχος.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Αρχικά να εξετάσετε ότι δεν είναι κάτι παθολογικο βιολογικό και κατόπιν αν όλα είναι καλά να δείτε μήπως είναι άγχος η κάποιο ψυχοσωματικο με έναν ψυχοθεραπευτή !

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Χρειάζεται διερεύνηση από γενικό γιατρό και μετά από ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας, αρχικά είναι σημαντικό να διασφαλίσετε πως δεν πρόκειται για κάποιο παθολογικό αίτιο επισκεπτόμενος/η έναν γιατρό. Πολλές φορές λόγω έντονων περιόδων ζωής ή λόγω συναισθηματικών παραγόντων που σχετίζονται κυρίως με το άγχος, τυγχάνει να βιώνουμε και σωματικά συμπτώματα. Σκοπός της ψυχοθεραπείας είναι να βοηθήσει τους ανθρώπους να ανακουφιστούν από τον συναισθηματικό πόνο και η αντιμετώπιση συμπτωμάτων που πιθανά να τους παρεμποδίζουν στην καθημερινότητά τους.

    Κόλλια Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος - Ειδ. Συστημική ψυχοθεραπεύτρια

    Εξάρχεια

  • Παρακολουθήστε να δείτε τη συχνότητα αυτού του πόνου, τη διάρκειά του… Πρώτα αποκλείουμε κάτι παθολογικό και μετά στρεφόμαστε στον ψυχολογικό παράγοντα.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Θα πρέπει να ρωτήσετε τον γιατρό σας. Αν εκείνος σα πει ότι είναι σύμπτωμα άγχους, θα είναι καλό να δείτε ψυχοθεραπευτή. Μπορεί να είναι από άγχος, το 'άγχος προκαλεί σωματικά ενοχλήματα όταν σωματοποιείται

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα,
    ο πόνος στην κοιλιά και η δυσκολία στην αναπνοή μπορεί είναι συμπτώματα που αξίζει να εξεταστούν περαιτέρω για να βρεθεί η αιτία τους. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που μπορούν να προκαλέσουν αυτά τα συμπτώματα, όπως το άγχος, η κακή διατροφή, η κακή στάση του σώματος κατά την διάρκεια του ύπνου, αλλά υπάρχει επίσης η πιθανότητα να σχετίζονται με κάποιο άλλο πρόβλημα υγείας.
    Θα σας συνιστούσα να επικοινωνήσετε με έναν ιατρό για να λάβετε περαιτέρω φροντίδα και να προσδιορίσετε την αιτία των συμπτωμάτων που αισθάνεστε.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Φαίνεται να έχετε πολύ άγχος, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχπθεραπευτή να σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας,
    Αν συνεχίσει να σας συμβαίνει κάτι τέτοιο, θα πρέπει αρχικά να αποκλειστούν τα παθολογικά αίτια.
    Ένας παθολόγος μπορεί να σας συστήσει μια σειρά από εξετάσεις και να σας παραπέμψει ανάλογα.
    Εάν παράλληλα αισθάνεστε ότι είσαστε επιβαρυμένος/η ψυχολογικά και θα θέλατε να συζητήσετε με έναν ειδικό ψυχικής υγείας, μη διστάσετε. Κάλλιστα θα μπορούσε τα αίτια του συμπτώματος αυτού να είναι ψυχοσωματικά και να μπορέσετε να βοηθηθείτε.
    Καλή σας συνέχεια.

    Μπανούτα Μαρία

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Γεια σας, πιθανώς κάτι σας απασχολεί και σας πιέζει αυτή την περίοδο για αυτό αισθανθήκατε τα συμπτώματα που περιγράφετε. Θα ήταν καλό να κάνετε κάποιες εξετάσεις και αφού αποκλείσετε κάποιο οργανικό αίτιο, να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχολόγο για να συζητήσετε αυτό που σας απασχολεί σε ψυχικό επίπεδο.

    Λαγός Μάνος

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας,
    Θα ήτανε καλό να παρατηρηθεί τι είδους σκέψεις κάνετε πριν κοιμηθείτε ,πως είναι η καθημερινότητα σας και πως επηρεάζει τον ύπνο σας. Θα σας πρότεινα ωστόσο να απευθυνθείτε και σε ένα ειδικό ψυχικής υγείας.

    Μπάρλα Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Γλυφάδα