• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 11/06/2023

Καλησπέρα πασχω από κρισης πανικου είμαι 23 καθε μέρα έχω τα ίδια αν πάρω που είπανε να πάρω ηρεμιστικό είναι κακό αν πάρω?

28 ειδικοί απάντησαν

  • Φάρμακα λαμβάνουμε μόνο υπό την επίβλεψη ιατρού. Αν ο ψυχίατρος κρίνει πως χρειάζεται, τότε είναι σημαντικό να ακολουθήσετε την ιατρική του άποψη.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας. Αν θέλετε να ξεκινήσετε αγωγή, δεν πρέπει σε καμία περίπτωση μόνος σας. Χρειάζεται ιατρική επίβλεψη η αγωγή, γι' αυτό πρέπει να επισκεφθείτε και να συμβουλευτείτε κάποιον ψυχίατρο. Επιπλέον, το ηρεμιστικό μόνο του δεν μπορεί να βοηθήσει, παρά μόνον προσωρινά. Για κρίσεις πανικού το καλύτερο που συστήνεται είναι αγωγή (αντικαταθλιπτικά), σε συνδυασμό με ψυχοθεραπεία. Η αγωγή δρα στο σύμπτωμα, και η ψυχοθεραπεία στα αίτια.

    Παπασαραντοπούλου Αγγελική-Ελευθερία

    Ψυχολόγος

    Γκύζη

  • Εαν κριθεί απαραίτητο να παρετε αγωγη θα το κρίνει κάποιος ειδικός που θα χρειαστει να επισκευτείτε . Θα προτείνα να πηγαινατε πρώτα σε εναν ψυχολόγο ψυχοθεσαπευτει κι αν χρειαστει αγωγη θα σας παραπέμψει σε ψυχιατρο

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Μπορείτε να πάρετε αυτό που θα κρίνει καλύτερο ο ψυχίατρος που θα πρέπει να επισκεφτείτε για να αξιολογήσει αυτό που σας συμβαίνει. Μην πάρετε κάτι χωρίς συμβουλή ψυχιάτρου. Ωστόσο μπορείτε να ανακουφιστείτε από τα συμπτώματα αλλά τα αίτια θα τα λύσετε με ψυχοθεραπεία.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • https://www.youtube.com/watch?v=vz4dqoaOxxo&t=583s

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Καλησπέρα σας,

    Το ηρεμιστικό αυτό σας έχει δοθεί από ψυχίατρο μαζί με οδηγίες για το πως πρέπει να το λαμβάνεται;

    Η φαρμακευτική αγωγή δεν θα πρέπει να λαμβάνεται ποτέ χωρίς ιατρική συνταγή και οδηγίες.

    Συνεπώς σε περίπτωση που σας το πρότεινε κάποιος που δεν είναι ψυχίατρος θα σας συνιστούσα να επισκεφθείτε έναν ώστε να λάβετε τη βοήθεια που χρειάζεστε.

    Εάν έχετε ήδη ψυχίατρο μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί του τις ανησυχίες σας.

    Σε κάθε περίπτωση οι κρίσει πανικού θα πρέπει να φροντιστούν και μέσω της Ψυχοθεραπείας. Είναι ζητούμενο να μην γίνει απλά μια διαχείριση των συμπτωμάτων αλλά να διερε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Να πάτε σε ψυχίατρο για διερεύνηση και κατάλληλη θεραπεία

    Γκιουζέλης Ιωάννης

    Ψυχίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Υπάρχει διάγνωση από ειδικό ψυχικής υγείας ?

    Κοκόνα Αναστασία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χαλάνδρι

  • Καλό θα είναι να συμβουλευτείτε έναν ψυχίατρο αρχικα για την χρήση ηρεμιστικών καθώς είναι επικίνδυνο να τα ξεκινήστε μόνος/η σας. Σε δεύτερο χρόνο η επισκεψη σε ένα ψυχολογο - ψυχοθεραπευτή κρίνεται απαραίτητη και άκρως βοηθητική στην αντιμετώπιση των κρίσεων ΠΑΝΙΚΟΥ

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας in-between

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Καλο θα ηταν να σκεφτειτε να ξεκινησετε ψυχοθεραπεια που εχει αποδειχθει εξαιρετικα αποτελεσματικη μεθοδος για την αντιμετωπιση των κρισεων πανικου

    Καλογερόπουλος Αθανάσιος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Πατήσια

  • Καλημέρα σας η χρήση και η λήψη γενικά των φαρμάκων γίνεται κατ’ αποκλειστικότητα κατόπιν εξέτασης και συνταγογράφησης από τον γιατρό μας. Σε αυτό που αναφέρατε θα ήταν βοηθητικό να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό γιατρό που θα μπορέσει να σας καθοδηγήσει καλύτερα.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα. Φυσικά και δεν είναι κακό όμως με αυτόν τον τρόπο καλύπτεις και δεν λύνεις το πρόβλημα. Πρέπει να είστε προσεκτικός με τη χρήση χαπιών, καθώς προκαλούν αντοχή και εθισμό.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Όχι απαραίτητα αλλά είναι μια πολύ προσωρινη λύση.ισως η ψυχοθεραπεία ήταν πιο βοηθητικη

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Αν έχετε επισκεφτεί κάποιο ψυχίατρο και σας σύστησε αγωγή, καλό θα ήταν να το εμπιστευτείτε. Σε όλες τις αγωγές μπορεί να υπάρχουν παρενέργειες αλλά ο γιατρός θα είναι εκεί για εσάς αν χρειαστεί. Από εκεί και πέρα, μαζί με την όποια αγωγή, χρειάζεται να δείτε και μέσα από συνεδρίες τη ρίζα των κρίσεων πανικού

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • Καλησπέρα σας.
    Εννοείται, αν σας προτάθηκε κατόπιν διάγνωσης, θα σας βοηθήσει, θα σας στηρίξει και θα σας ρυθμίσει.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Φυσικά και δεν είναι κακό να πάρετε βοήθεια φαρμακευτικά αρκεί αυτό να γίνει με καθοδήγηση από ψυχίατρο.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Δεν υπάρχει «καλό» η «κακό» φάρμακο, μόνο κακή/ακατάλληλη χρήση. Για αυτόν τον λόγο απευθυνόμαστε σε γιατρό της ειδικότητας, κατάλληλα εκπαιδευμένο και αδειοδοτημένο να βρει την καταλληλότερη φαρμακευτική/ θεραπευτική θεραπεία εάν χρειαστεί. Όλα αυτά αξιολογούνται με βάση αυτά που βιώνετε, το περιβάλλον σας και τις συνθήκες ζωής σας καθώς επίσης και κατα ποσο τα συμπτώματα αποτελούν εμπόδιο στην καθημερινότητα σας.

  • Μπορείτε να πάρετε ένα ηρεμιστικό, πάντα όμως με τη συμβουλή ενός ψυχιάτρου. Δεν είναι κακο, ωστόσο καλο είναι να κάνετε και ψυχοθεραπεία, ώστε να μπορέσετε να αντιμετωπίσετε το πρόβλημα σε βάθος.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας το ηρεμιστικό αντιμετωπίζει το σύμπτωμα , και μόνο για λίγο . Η κρίση πανικου έχει πάντα τα αίτια της βαθύτερα , είναι κάτι που αξίζει να δείτε ψυχοθεραπευτικα διότι είναι αντιμετωπίσιμο πλήρως με θεραπεια, αλλά χωρίς μπορεί να σας ταλαιπωρήσει χρόνια.

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Μπορειτε να παρετε και θα σας βοηθησει, αλλα ακομα καλυτερα ειναι να κανετε ψυχοθεραπεια ωστε να αντιμετωπισετε το προβλημα

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • πρεπει να πατε σε ψυχιατρο για να σας δωσει φαρμακευτιη αγωγη και συγχρονως να ξεκινησετε ψυχοθεραπεια

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Γειά σας!

    Εχετε υπ'όψιν τα εξής:
    Φοράς σωσίβιο, (= φάρμακα) επιπλέεις.
    Βγάζεις το σωσίβιο, βυθίζεσαι ...
    Πρέπει να μάθεις κολύμπι!!!
    (= Ψυχοθεραπεία)
    Η ψυχοθεραπεία (γνωσιακή - Συμπεριφοριστική) είναι η πιο αποτελεσματική και μόνιμη θεραπεία που γνωρίζουμε σήμερα!
    Τα φάρμακα έχουν την χρησιμότητά τους αλλα, δυστυχώς, στην καλλίτερη περίπτωση, μπορουν να δράσουν ως παυσίπονα!
    Μπορεί να μειώσουν για λίγο, τα συμπτώματα, αλλά δεν κάνουν τίποτα για τις αιτίες...
    Έχουν χρησιμότητα μόνο όταν χρησιμοποιούνται επικουρικά (βοηθητικά) και όχι σαν κυρία θεραπεία.
    Δεν χρειάζεστε απλώς "ταξιτζή&q
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας, καλό θα ήταν πάντοτε να αξιολογείτε το ποιος σας είπε τι ειδικά σε θέματα υγείας. Από κει και πέρα θα μπορούσατε να δοκιμάσετε να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία και μάλιστα Γνωστική Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία (CBT) που είναι η θεραπεία εκλογής για τις κρίσεις πανικού και τις αγχώδεις διαταραχές γενικότερα. Σε πολλές περιπτώσεις μελέτες έχουν δείξει ότι ισοδυναμεί με τη φαρμακοθεραπεία.

    Μπούρτζος Μάρκος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κοζάνη

  • Εφόσον πρόκειται για ήπιο ηρεμιστικό η κάποια φυτικά σκευάσματα πιθανόν να ηρεμήσεις λιγάκι, το σημαντικότερο απ’ όλα είναι να μιλήσεις με κάποιον ειδικό ώστε να αντιληφθείς τι είναι τελικά αυτά που σου δημιουργούν τις κρίσεις και να βρείτε ένα τρόπο αντιμετώπισης το καλύτερο δυνατόν για σένα Ευχαριστώ πολύ.

    Φανουράκης Δημήτρης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα, αν είναι μετά από ραντεβού με ψυχίατρο, η φαρμακευτική αγωγή μπορεί να είναι πολύ ανακουφιστική, καθώς μπορεί να βοηθήσει στην υποχώρηση των συμπτωμάτων και σε κάποιες περιπτώσεις, αναλόγως και με την ένταση των συμπτωμάτων, μπορεί να καθίσταται και απαραίτητη. Αν έχετε δεύτερες σκέψεις θα ήταν ίσως βοηθητικό να το συζητήσετε και με τον ψυχίατρό σας.

    Ζερβάνου Λυδία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Καλό είναι να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας συμβουλέψει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα. Λυπάμαι για τις κρίσεις πανικού που αναφέρεις. Δεν είναι "κακό" να πάρεις ηρεμιστικό, δεν έχει ουσιαστικές παρερένγειες, ίσα ίσα μπορεί να λειτουργήσει ανακουφιστικά, αν βλέπεις ότι το άγχος σου φεύγει εκτός ελέγχου. Ωστόσο, είναι απαραίτητο θα έλεγα να σε παρακολουθεί ένας ψυχίατρος, ώστε να σε αξιολογήσει, να ρυθμίσει τη δοσολογία και τη διάρκεια της αγωγής. Μακροχρόνια τα ηρεμιστικά μπορούν να προκαλέσουν εθισμό, και γι' αυτό η παρακολούθηση από ψυχίατρο είναι απαραίτητη.

    Παράλληλα, θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε κάποιον ψυχολόγο, διότι ο στόχος δεν είναι να εξαρτάσαι από τα φάρμακα, αλλά να μπορέσεις ν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλύτερα να μιλήσετε με ειδικό ψυχικής υγείας, μόνο τα φάρμακα δεν βοηθούν μακροπρόθεσμα στις κρίσεις πανικού , χρειάζεστε και ψυχοθεραπεία, άλλωστε ηρεμηστικο μπορείτε να πάρετε μόνο με συνταγή , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος