• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 12/03/2024

Καλησπέρα είχα ξαναγράψει εδώ και 15 χρόνια κάνω θεραπεία με αντικαταθλιπτικά είχα βαρειά κατάθλιψη πριν ένα μήνα έπαθα κρίσεις πανικού με την φοβία ότι έπαθα πάλι τα ίδια πήγα στον ψυχίατρο μου μου εδώσε ανχωλυτικο σε δέκα μέρες ένιωσα καλύτερα και σπάνια τώρα παθαίνω κρίσεις πανικού αλλά κάθε μέρα έχω την φοβία ότι θα το ξαναπάθω και το σκέφτομαι ο γιατρός μου είπε να κάνω υπομονή δεν τα βλέπω όλα μαύρα δεν πιστεύω ότι εχω κατάθλιψη αγαπάω την ζωή μου τα παιδιά μου νιώθω καλύτερα με το ανχωλυτικο αλλά όχι τελείως καλά πιστεύεται ότι με το ανχωλυτικο θα νιώσω εντελώς καλά;

15 ειδικοί απάντησαν

  • Διερευνήστε τη πιθανότητα να υποστηριχθείτε κ ψυχοθεραπευτικά πέρα από τα φάρμακα. Συχνά τα φάρμακα από μόνα τους δεν επαρκούν.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • καλησπέρα μαζί με την φαρμακευτική αγωγή θα χρειαστεί να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία με κα΄ποιο ψυχολόγο ψυχοθεραπευτή για να βοηθείτε περισσότερο, τα φάρμακα είναι βοηθητικά ωσ προσ τα συμπτώματα όχι θεραπευτικά.δε ΄'υνουν δηλαδή την αιτία του προβλήματος.

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλημέρα σας,

    Σε συνδυασμό με την παρακολούθηση που έχετε από τον ψυχίατρο και την αγωγή που ακολουθείτε, θεωρώ ότι θα ήταν βοηθητικό να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας προκειμένου μέσα από συνεδρίες να λάβετε υποστήριξη για το ζήτημα που αναφέρετε, ώστε βήμα βήμα να έχετε μια πιο ευχάριστη ζωή και καθημερινότητα. Είναι το καλύτερο δώρο που μπορείτε να κάνετε στον εαυτό σας.

    Μπάλλας Ορέστης - Νικόλαος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Γεια σας. Χωρίς να γνωρίζω τα φάρμακα που παίρνετε και αν κάνετε ψυχοθεραπεία, είναι καλό σε αυτές τις περιπτώσεις όπου χορηγούνται φάρμακα να γίνεται σε συνδυασμό με ψυχολόγο, έτσι ώστε να υπάρχει καλύτερη αντιμετώπιση του προβλήματος.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για αυτά που βιώνετε. Υπάρχει αυτή η καθημερινή φοβία μήπως ξαναπάθετε κρίσεις πανικού και αυτό μοιάζει να σας ταλαιπωρεί. Κρατιέστε από την αγάπη σας για τη ζωή και τα παιδιά σας και αυτό μοιάζει να σας δίνει δύναμη. Έχετε δοκιμάει να κάνετε ψυχοθεραπεία; Συνήθως η φαρμακευτική αγωγή από μόνη της έχει ρόλο κατασταλτικό, αντί για θεραπευτικό. Οριμένες φορές αυτό αποδεικνύεται αρκετό, ωστόσο πολλές φορές, όπως στη περίπτωσή σας, μοιάζει να χρειάζεται και κάτι άλλο. Πιστεύω ότι η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να διαχειρίζεστε τις σκέψεις σας αυτές αποτελεσματικά, ώστε να ανακτήσετε και πάλι τη λειτουργικότητά σας. Η υπομον... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε συνεδρίες ψυχοθεραπείας. Ο συνδυασμός της λήψης του αγχολυτικού φαρμάκου με συνεδρίες ψυχοθεραπείας είναι ο πιο αποτελεσματικός συνδυασμός.

    Μαυροειδή Άννα

    Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία-Εποπτεία

    Πανόρμου

  • Σε δύσκολες καταστάσεις η αγωγή βοηθάει αλλά ποτέ δεν αρκεί. Χρειάζεται να δουλέψετε με κάποιον ειδικό Ψυχικής Υγείας για να δείτε από που προέρχονται οι κρίσεις και να προσπαθήσετε να σταματήσουν.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά

  • Καλησπέρα,
    Η θεραπεία με αντικαταθλιπτικά είναι ένα σημαντικό βήμα για την αντιμετώπιση της κατάθλιψης και των κρίσεων πανικού. Είναι θετικό που αντιλαμβάνεστε τη βελτίωση στην κατάστασή σας αλλά να γνωρίζετε ότι η θεραπεία μπορεί να απαιτεί χρόνο και υπομονή για να δειτε πλήρη βελτίωση.
    Ο φόβος της επανάληψης των κρίσεων πανικού είναι κάτι που μπορεί να είναι δύσκολο να διαχειριστείτε, αλλά είναι σημαντικό να έχετε εμπιστοσύνη στον εαυτό σας και στη θεραπευτική διαδικασία που ακολουθείτε. Ο ψυχίατρος σας αναγνωρίζει την πρόοδο που έχετε κάνει και σας συνιστά να είστε υπομονετική. Είναι σημαντικό να επικεντρώνεστε στις θετικές πτυχές
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Χρειάζεται να μπείτε σε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας να μιλήσετε για ότι σας ταλαιπωρεί και να δείτε τον εαυτό σας και τον κόσμο με άλλα μάτια , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Μαζί με την αγωγή του ψυχιάτρου καλό είναι να ξεκινήσετε και ψυχοθεραπεία για να σας βοηθήσει σε έναν πιο λειτουργικό τρόπο σκέψης.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Αν ο φόβος ότι θα ξαναπάθετε κρίσεις πανικού σας σταματάει από το να βγείτε εξω η παρεμποδιζει με καποιο τρόπο την καθημερινότητα σας ονομάζεται αγοραφοβία και θα πρέπει να απευθυνθείτε σε ειδικό ψυχικής υγείας . Τα φάρμακα δεν είναι πανάκεια και καλό θα ηταν να τα συνδυάσετε με ψυχοθεραπεία .

    Βλαχάκη Ζωή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Φιλοθέη

  • Χρειάζεται η ψυχοθεραπεία για να αντιμετωπίσετε τους φόβους σας. Το αγχολυτικό βοηθάει πυροσβεστικά, αλλά πρέπει να αλλάξει κάτι για να μην παθαίνετε πανικό

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας! Στις περισσότερες περιπτώσεις η φαρμακοθεραπεία ( πάντα σύμφωνα με τις οδηγίες του θεράποντα ιατρού), σε συνδυασμό με ψυχοθεραπεία έχει εξαιρετικά αποτελέσματα. Η ψυχοθεραπευτική προσέγγιση εκλογής για την Διαταραχή πανικού όσο και για την Μείζονα Καταθλιπτική Διαταραχή είναι η Γνωσιακή - Συμπεριφορική μέθοδος.

    Μπονίκου Ειρήνη

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Κουκάκι

  • Η φαρμακευτική αγωγή χρειάζεται και παράλληλη θεραπευτική δουλειά με ψυχολόγο. Στη διάθεσή σας!

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Ψυχολόγος - Life & Family Coach

    Γαλάτσι

  • Βοηθούν τα φάρμακα που σας έδωσε ο ψυχίατρος, όταν νιώσετε καλύτερα τσ μειώνετε σταδιακά. Αν μπορεί να σας κάνει και ψυχοθεραπεία, θα βοηθείτε περισσότερο.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός