• Κρίση πανικού
  • Υποβλήθηκε 05/10/2023

Καλημέρα σας . Τον περασμενο Δεκέμβρη αρρώστησα ασχημα και είχα θέμα με το αναπνευστικό , τότε έπαθα (νομίζω) την πρωτη ας το πουμε κρίση. Πίστευα ότι ήταν ένα τυχαίο γεγονός και το αντιμετώπισα με κάποιο ηρεμιστικό που μου έδωσε η γιατρός μου (παγωσαν τα χέρια μου, κρυος ιδρώτας, ταχυκαρδια, αύξηση πιεσης και δεν μπορουσα να αναπνευσω). Πίστευα ότι αυτό ήταν και ότι δεν θα μου ξανασυμβεί όμως, από το περασμένο πασχα και μετά συνέβη τουλάχιστον νομίζω άλλες 5-6φορες με αποτέλεσμα να ανησυχώ (πηρα μόνη μου ηρεμιστικό τίς υπόλοιπες φορές χωρίς κάποια καθοδήγηση από ειδικό. Χρειάζομαι την συμβουλή σας γιατί δεν θελω να περνω χάπια (εάν αυτό είναι δυνατόν) και τί μπορώ να κάνω. (Εάν παιζει ρόλο είμαι 50 ετών και έχω δυο παιδια) ευχαριστώ πολύ

15 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας! Η κατάθλιψηκαι οι αγχώδεις διαταραχές έχουν γίνει ένας όρος ομπρέλα και μία καραμέλα που μπαίνει συνεχώς ως ταμπέλα από τους ψυχιάτρους! Ο καθένας όμως έιναι μοναδικός και έχει τον δικό του υποκειμενικό πόνο και θλίψη και το άγχος θέλει κάτι να σας πει, να το κάνετε κάτι άλλο καλό, να το αναλάβετε.. Μια θεραπεία διαμέσου λόγου που πάει σε βάθος , όπως η ψυχανάλυση , θα σας βοηθήσει να ανακουφιστείτε και να εφεύρετε λύσεις, καθώς και να γνωρίσετε τις ρίζες των αιτίων, αλλά και να βρείτε τα αίτια. Θα χαρώ να δουλέψουμε μαζί.
    Με εγκάρδιους χαιρετισμούς,
    Ορέστης Καραμανίδης, Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία, να μιλήσετε σε έναν ειδικό

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • καλησπέρα σας,

    Φυσικά και μπορείτε να αντιμετωπίσετε τις κρίσεις πανικού και φυσικά μπορείτε να αποφύγετε τα χάπια. Επίσης δεν είναι φρόνιμο να λαμβάνετε χάπια χωρίς ψυχιατρική εκτίμηση. Η απάντηση είναι να αναζητήσετε τη βοήθεια ενός ειδικού ψυχικής υγείας με ψυχοθεραπευτική εκπαίδευση, για να διερευνήσετε μαζί τους παράγοντες που πυροδοτούν την εκάστοτε κρίση

    Παππά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Τρίκαλα

  • Δεν μπορεί κάποιος να εγγυηθεί πως δεν θα χρειαστείτε φαρμακευτική αγωγή. Σαν πρώτο βήμα σας προτείνω να αρχίσετε ψυχοθεραπεία και θα κρίνει ο ψυχολογος την συχνότητα που χρειάζεστε.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Κάποιες φορές η έναρξη κρίσεων πανικού είναι μια ένδειξη, μια προειδοποίηση, ότι κάποιες προσωπικές μας ανάγκες και επιθυμίες, για τις οποίες δεν έχουμε πλήρη και συνειδητή επιγνωση, δεν ικανοποιούνται ή δεν ικανοποιούνται πλήρως. Και χρειάζεται να εντοπίσουμε ποιες είναι αυτές, για να τις καλύψουμε και να τις φροντίσουμε. Μέσα από τη θεραπεία, μπορείτε να βοηθηθείτε να εντοπίσετε αυτές τις πτυχές του εαυτού σας που χρειάζονται ενδυνάμωση και τις οποίες έχει φέρει στο προσκήνιο ο πανικός, όντας βοηθητικός με κάποιο τρόπο, για να σας δείξει ότι πρέπει να τις φροντίσετε!
    Σας ευχαριστώ
    Με εκτίμηση Ντόρα Ντουτση

    Ντούτση Ντόρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Καλησπέρα σας. Σα να συμβαίνει κάτι στο σώμα μας που έχει τη δική του λογική. Συμβαίνει χωρίς να σας ρωτήσει, χωρίς να πάρει την άδειά σας. Φαντάζομαι πόσο στρεσογόνο μπορεί να είναι κάτι τέτοιο. Θέλετε να μην εξαρτάστε από τα χάπια και αναζητείτε εναλλακτικές λύσεις. Δεν είναι απαραίτητο να λαμβάνετε φαρμακευτική αγωγή για τις κρίσεις πανικού. Η ψυχοθεραπεία θα μπορέσει να σας βοηθήσει να αφουγκραστείτε πλήρως τις ανάγκες σας, να ορίζετε συνειδητά τη σκέψη σας και να αναζητήσετε τρόπους διαχείρισης. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας.

    Παράλληλα θα σας ενθάρρυνα να συμβουλευτείτε άμεσα ψυχίατρο για τη λήψη ηρεμιστικών, καθώς η αλόγ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Αγαπητή κυρία αυτό που πιθανολογώ ότι σας έχει συμβεί είναι ότι το θέμα που αντιμετωπίσατε με το αναπνευστικό λόγω της αρρώστιας που αναφέρατε σας τρόμαξε και σας επέφερε αυτό που μοιάζει με κρίση πανικού. Ενδεχομένως κάνατε πολλές και έντονες αρνητικές σκέψεις ίσως και χωρίς να τους έχετε δώσει μεγάλη σημασία, ωστόσο πιθανόν να αυξήθηκε το άγχος σας και να μπήκατε σε ένα φαύλο κύκλο αρνητικών σκέψεων - άγχους. Οι επαναλαμβανόμενες κρίσεις που αναφέρετε δυστυχώς δείχνουν ότι το άγχος δεν σας έφυγε, αντίθετα πιθανώς δούλευε σιωπηλά μέσα σας, και δυστυχώς οδηγούν στην πιθανότητα να αναπτύξετε διαταραχή πανικού. Ωστόσο αυτά χρειάζονται αξιολόγησ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Οι περισσότεροι άνθρωποι, κάποια στιγμή στη ζωή μας, θα βιώσουμε κρίσεις πανικού.
    Τα καλά νέα είναι ότι μπορούμε να εκπαιδευτούμε ώστε να τις ελέγχουμε και να ζούμε αρμονικά..

    Αντωνίου Μαρία Χ.

    Ψυχολόγος

    Σκύδρα

  • Καλησπέρα.
    Αναφέρεστε σε μια περίοδο που για κάποιο λόγο ο οργανισμό ασς ξέσπασε έντονα.Δεν γνωρίζω τι συνέβη τότε αλλά φαίνεται πως ολο αυτό κάτι το πυροδότησε.Δεν αναφέρεστε σε κάποια συγκεκριμένη δυσκολία που αντιμετωπίζετε στη ζωή σας εκτός απο τα συμπτώματα που εκδηλώθηκαν. Καλό θα ήταν να μιλήσετε με εναν ειδικό για να δείτε τι υπάρχει πίσω απο αυτό,
    Ευχαριστώ

    Τσουμέζη Λία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Γλυφάδα

  • Μπορείτε να κάνετε ψυχοθεραπεία η συμβουλευτική για τις κρίσεις πανικού και το άγχος που υποδηλώνουν οι κρίσεις αυτές. Το αν χρειάζεται να πάρετε φαρμακευτική αγωγή θα το συζητήσετε με τον ειδικό ψυχικής υγείας που θα συνεργαστείτε. Πολλοί άνθρωποι τα καταφέρνουν χωρίς φάρμακα μόνο με ψυχοθεραπεία.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Χρειάζεται να μπείτε σε θεραπεία για κρίσεις πανικού, βρείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας που να ταιριάξετε και να το δουλέψετε μαζί , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας! Καταλαβαίνω την ανησυχία σας!θα πρότεινα την επίσκεψη σε έναν ψυχίατρο για συζητήσετε μαζί του όσον αφορά τη διάγνωση και την φαρμακευτική αγωγή ή όχι υπό την καθοδήγηση του! Παράλληλα να ξεκινήσετε να μιλάτε με κάποιον επαγγελματία ψυχικής υγείας. Η φροντίδα του εαυτού μας είναι σημαντική!

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Ψυχολόγος - Life & Family Coach

    Γαλάτσι

  • Θα σας βοηθήσει να κάνετε συνεδρίες με ψυχοθεραπευτή

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Εάν, τα συμπτώματα, τα οποία περιγράφετε επιδρούν σε σημαντικό βαθμό στην καθημερινότητά σας (ζημιώνοντας την ευεξία σας και/ή προκαλώντας επιπρόσθετο άγχος, αποφευκτικές συμπεριφορές, καταθλιπτικές σκέψεις κτλ), εκτιμώ θα ήταν ωφέλιμη κάποια ψυχοθεραπευτική παρέμβαση. Σε γενικές γραμμές, τα σωματικά συμπτώματα δεν αποτελούν την αιτία, αλλά το αποτέλεσμα ενδότερων ψυχικών συγκρούσεων.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα