• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 24/12/2023

Θέλω να μάθω πώς να παρηγορισω την 14 χρόνων κόρη μου για το θάνατο του μπαμπα;

15 ειδικοί απάντησαν

  • Να παρηγορήσεις ένα παιδί για τον θάνατο ενός γονιού είναι μία από τις πιο δύσκολες και ευαίσθητες καταστάσεις που μπορεί να αντιμετωπίσει κάποιος.Ανοίξτε τον διάλογο: Ενθαρρύνετε την κόρη σας να εκφράσει τα συναισθήματα και τις σκέψεις της για τον θάνατο του πατέρα της, αλλά μην την πιέζετε αν δεν είναι έτοιμη να μιλήσει. Να είστε διαθέσιμοι και ανοικτοί για συζήτηση όταν εκείνη είναι έτοιμη.

    Δείξτε τα δικά σας συναισθήματα: Είναι υγιές και φυσικό να δείχνετε τη θλίψη σας. Αυτό μπορεί να βοηθήσει το παιδί να καταλάβει ότι είναι εντάξει να νιώθει λυπημένο και ότι δεν είναι μόνο στα συναισθήματά του.

    Προσφέρετε ασφάλεια: Επιβ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γιαννή Ιωάννα

    Ψυχολόγος

    Καλλιθέα

  • Συλληπητήρια για την απώλεια σας. Είναι καλό να λάβει το παιδί υποστήριξη αυτό το διάστημα εφόσον και το ίδιο το επιθυμεί, σας δίνω έναν σύνδεσμο για την Μέριμνα, που είναι φορέας που υποστηρίζει οικογένειες και παιδιά σε περίοδο πένθους. https://merimna.org.gr/symvouleutiki-paidiwn-oikogeneiwn/

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Η συμβουλευτική γονέων θα σας βοηθούσε για να το διαχειριστείτε.

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπέρα σας, καταρχάς είναι μια ιδιαίτερα δύσκολη συνθήκη τόσο για εσάς όσο και για την κόρη σας. Η απώλεια του γονιού είναι ένα πένθος που χρειάζεται χρόνο και θα περάσει από διάφορα στάδια. Παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η υποστήριξη που θα λάβει από εσάς, φίλους και συγγενείς όπως επίσης και να συνεχίσει το πρόγραμμά της. Σε περίπτωση που χρειάζεστε πιο συγκεκριμένη κατεύθυνση, καθώς κάθε άνθρωπος εκφράζεται διαφορετικά, θα σας πρότεινα να μιλήσετε με έναν ψυχολόγο που ασχολείται με παιδιά και εφήβους.

    Παπαδιώτη Ευαγγελία

    Συστημική Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Μελίσσια

  • Καλησπέρα σας. Το πένθος είναι μία δύσκολη αλλά αναπόφευκτη διαδικασία ώστε η απώλεια να μεταβολιστεί. Καταλαβαίνω ότι ίσως να θέλετε η κόρη σας να νιώσει καλύτερα όσο πιο γρήγορα γίνεται αλλά βοηθητικό θα ήταν για εκείνη να περάσει-βιώσει τα δύσκολα αυτά συναισθήματα μέσα στην διαδικασία αυτή του αποχωρισμού από τον πατέρα της. Είναι φυσιολογικό να μην νιώθει καλά στην φάση αυτή και αυτό που μπορείτε να κάνετε είναι να δεχτείτε την εμπειρία της και να είστε εκεί αν θέλει να μοιραστεί μαζί σας κάτι ή κάποια βοήθεια. Να την βγάλετε γρήγορα από αυτό που βιώνει δεν βοηθάει. Αν το πένθος κρατάει πολύ, κοντά στον χρόνο, τότε ίσως να χρειάζεται να ... Διάβασε περισσότερα

    Χατζηαναστασίου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Νέα Μάκρη

  • Καλησπέρα σας ειλικρινή συλλυπητήρια... η απώλεια είναι πολύ σημαντική και ο θρήνος ακολουθεί μια διαδικασία που δεν είναι εύκολο ούτε πρέπει να αναχαιτιστεί, γιατί θα δημιουργήσει άλλα προβλήματα. Στην κόρη σας θα πρέπει να επιτραπεί να θρηνήσει με τον δικό της τρόπο..... δυστυχώς ποτέ τα πράγματα δεν θα μπορέσουν να είναι ποτέ ίδια. Μείνετε μαζί της, κλάψτε μαζί της αν το νιώσετε, και βοηθείστε την σε πρακτικά πράγματα που πιθανόν δεν θα έχει όρεξη ή δεν θα μπορεί να κάνει γιατί δεν θα ακολουθεί το σώμα και το συναίσθημα της. Όμως μη προσπαθήσετε να ακυρώσετε ή να υποβαθμίσετε τα συναισθήματα της... θα έρθει η ώρα που η ζωή μέσα της θα την ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Προφανώς είναι δύσκολο θέμα. Μιλήστε με ψυχοθεραπευτή.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα σας,

    Αρχικά να σας εκφράσω τα συλλυπητήρια μου. Θα σας παραθέσω ένα άρθρο το οποίο πιστεύω θα σας φανεί βοηθητικό, καθώς περιέχει προτάσεις που θα μπορούσε να κάνει ο οποιοσδήποτε άνθρωπος χωρίς να είναι ειδικός ψυχικής υγείας, ώστε να βοηθήσει κάποιον συνάνθρωπο του που έχει υποστεί κάποιο ψυχοπιεστικό γεγονός. Ο θάνατος ενός αγαπημένου μας προσώπου είναι φυσιολογικό να δημιουργήσει αλλαγές στην ψυχολογία μας και είναι σημαντικό να έχουμε ένα υποστηρικτικό περιβάλλον και ανθρώπους που μπορούν να μας ανακουφίσουν. Ελπίζω το άρθρο να σας φανεί βοηθητικό για εσάς και την κόρη σας και αν χρειάζεστε περισσότερη υποστήριξη σε αυ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αννίνου - Ντόχερτυ Μάντυ

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Η απώλεια ενός αγαπημένου προσώπου είναι μια δύσκολη και επίπονη εμπειρία για οποιονδήποτε, ιδίως για ένα παιδί. Είναι σημαντικό να είστε εκεί για την κόρη σας και να δείξετε κατανόηση και στήριξη.
    Καταρχάς, είναι σημαντικό να της επιτρέψετε να εκφραστεί ελεύθερα και να μοιραστεί τα συναισθήματά της. Αφήστε την να ξέρει ότι είναι απολύτως φυσιολογικό να νιώθει θλίψη, απογοήτευση και θυμό για την απώλεια του πατέρα της. Ακούστε την προσεκτικά και θέστε της ερωτήσεις που θα την βοηθήσουν να εκφραστεί και να επεξεργαστεί τα συναισθήματά της.
    Επίσης, βοηθήστε την να θυμάται τον πατέρα της με θετικό τρόπο. Συζητήστε με εκείνη τις καλές στι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • δεν υπαρχει κάτι ιδιαίτερο που πρέπει να κάνετε ο χρόνος θα φερει την αποδοχη της απώλειας, αφήνουμε την ροη του χρόνου για να γίνει συνειδητη κ αποδεκτη η απώλεια , επιτρεπουμε να βιωθεί ο θρήνος

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Να είστε δίπλα της όσο μπορείτε . Μην πιέζετε προς οποιοσδήποτε κατεύθυνση . Δώστε χρόνο και επιστρέψτε την έκφραση συναισθημάτων. Εάν δείτε να δυσκολεύεται στην καθημερινότητα της θα πρέπει οπωσδήποτε να δείτε παιδοψυχολόγο . Εάν δεν έχετε στην περιοχή σας ψάξτε για κάποιον που να κάνει συνεδρίες μέσω διαδικτύου. Να μιλάτε για τον μπαμπά , μην το αποφεύγετε . Εάν χρειαστείτε εσείς κάποια συμβουλευτικη , μπορώ να σας βοηθήσω καθώς ασχολούμαι με τον θάνατο και το πένθος . Τα συλλυπητήρια μου. Εύχομαι να πάνε όλα καλά . Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης, MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Απευθυνθείτε εσείς η ίδια πρώτα σε ψυχολόγο γιατί είναι θέμα προσωπικό σας και του παιδιού σας, δεν υπάρχουν γενικές οδηγίες παρηγοριάς αλλά χρειάζεται να απαντηθούν προσωπικά ερωτήματα που το παιδί σας θα φέρει στην ψυχολόγο σε δεύτερο χρόνο

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Ειναι μεγάλο θέμα αυτό, και δεν μπορεί να περιγραφεί γραπτά. Έχετε σκεφτεί να πάρετε συμβουλη απο ψυχοθεραευτή για το τι να της πειτε;

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Αν είναι τώρα κοντά το γεγονός χρειάζεται απλώς να είστε εκεί να ξέρει πως ότι χρειαστεί θα έχει εσας και να την αφήσετε να το περάσει με τον δικό της τρόπο ούτε να αποφεύγεται να συζητάτε για αυτόν ούτε να την πιέζεται όμως , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Το πένθος δεν περνά 2ύκολα, επισκεφτείτε ειδικό ψυχοθεραπευτή για να τη βοηθήσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός