• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 14/03/2024

Πώς μπορώ να καταλάβω ότι είμαι σε καταθλιψη;

7 ειδικοί απάντησαν

  • Με επίσκεψη σε ειδικό ψυχικής υγείας που θα το διερευνήσει και θα σας πει , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Δεν μπορείτε να κάνετε εσείς τέτοια διάγνωση. Επισκεφτείτε ψυχίατρο η ψυχολόγο

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Γεια σας. Αν έχετε παρατηρήσει διαφορές στην διάθεση και την καθημερινή σας ρουτίνα, θα ήταν καλό να επισκεφθείτε κάποιον ψυχίατρο έτσι ώστε να έχετε μια διάγνωση αν πρόκριτε γι αυτό.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Θα πρέπει να κάνει διάγνωση κάποιος ψυχίατρος, συνήθως υπάρχει έντονο καταθλιπτικό σύμπτωμα, δεν ευχαριστιόμαστε πράγματα που μας ευχαριστούσαν παλαιότερα, δεν συγκεντρωνόμαστε καλά, δεν λειτουργούμε καλά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Τα συμπτώματα της κατάθλιψης περιλαμβάνουν απώλεια ενδιαφέροντος και ευχαρίστησης σε δραστηριότητες που κάποτε απολαμβάνατε, αλλαγές στον ύπνο και την όρεξη, αυξημένη κόπωση και αδυναμία, δυσκολία συγκέντρωσης και λήψης αποφάσεων, αισθήματα ανικανότητας και αυτοαποκλεισμού. Η κατάθλιψη συνήθως επηρεάζει τις καθημερινές δραστηριότητες και τις σχέσεις του ατόμου με τον εαυτό και τους άλλους, ενώ μπορεί να οδηγήσει σε σημαντική δυσκολία στην αντιμετώπιση των καθημερινών προκλήσεων. Η αναγνώριση αυτών των συμπτωμάτων και η αναζήτηση επαγγελματικής βοήθειας είναι σημαντική για την αντιμετώπιση και την ανάρρωση από την κατάθλιψη.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Η κατάθλιψη είναι μια σοβαρή ψυχική διαταραχή της διάθεσης που μπορεί να επηρεάσει σημαντικά την καθημερινή ζωή ενός ατόμου.
    Υπάρχουν σημάδια που μπορείτε να παρατηρήσετε στον εαυτό σας για να καταλάβετε αν πιθανόν αντιμετωπίζετε κατάθλιψη.
    Ένα πρώτο σημάδι είναι η μείωση του ενδιαφέροντος και της χαράς για δραστηριότητες που παλαιότερα απολαμβάνατε. Επίσης, η απώλεια του ενδιαφέροντος για τις κοινωνικές επαφές και η απόσυρση από τις κοινωνικές δραστηριότητες μπορεί να αποτελούν ένα σημάδι ότι κάτι δεν πηγαίνει καλά.
    Άλλα σημάδια της κατάθλιψης περιλαμβάνουν την αδυναμία να αντιμετωπίσετε τις καθημερινές υποχρεώσεις, την αυξημένη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Για να έχετε κατάθλιψη χρειάζεται να πληρούνται αρκετές συνθήκες και τη διάγνωση μπορεί να τη κάνει ψυχίατρος (και προσοχή όχι το google). Αν έχετε διαταραχή στο φαγητό, διαταραχή στον ύπνο, αρκετά χαμηλή διάθεση γενικότερα και έλλειψη ενέργειας, αξίζει να επισκεφτείτε έναν ψυχίατρο για διάγνωση.

    Σπανουδάκης Στράτος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χανιά