• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 15/01/2024

Μπορεί η κατάθλιψη να προκληθεί από κάποια ερωτική απογοήτευση

15 ειδικοί απάντησαν

  • Οι σχέσεις είναι σημαντικό μέρος της ζωής μας και οι δυσκολίες ή οι απώλειες σε αυτό τον τομέα μπορούν να έχουν σοβαρό αντίκτυπο στην ψυχική μας υγεία.

    Μια ερωτική απογοήτευση, όπως ένας χωρισμός ή μια απόρριψη, μπορεί να προκαλέσει ένα φάσμα αρνητικών συναισθημάτων όπως θλίψη, απόγνωση, αίσθημα απώλειας ή μοναξιά. Όταν αυτά τα συναισθήματα γίνονται έντονα και διαρκούν για μεγάλο χρονικό διάστημα, μπορούν να συμβάλλουν στην ανάπτυξη κατάθλιψης.

    Είναι σημαντικό να αναζητήσεις υποστήριξη εάν αισθάνεσαι ότι μια ερωτική απογοήτευση σε έχει επηρεάσει σε βαθμό που επηρεάζει σοβαρά την καθημερινότητά σου ή την ικανότητά σου να λειτ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γιαννή Ιωάννα

    Ψυχολόγος

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα.! Η κατάθλιψη είναι κάτι που μπορεί να συμβεί στον καθένα ιδίως όταν πενθεί. Είναι ένα στάδιο που δεν χρειάζεται να το φοβόμαστε. Έρχονται οι περισσότερες συνειδητοποιήσεις. Και είμαστε πιο κοντά στον εαυτό μας από ποτέ.

    Σακελλαρίου Μαίρη

    Συνθετική Ψυχοθεραπεία, Συμβουλευτική και Εποπτεία

    Γλυφάδα

  • Φυσικά. Παρόλα αυτά για να διαγνωστεί κάποι@ με κατάθλιψη χρειάζεται να επισκεφθεί από ψυχίατρο.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπερα σας. Η κατάθλιψη ή κάποια πρόσκαιρα ή και πιο μακροχρόνια καταθλιπτικά συμπτώματα μπορουν να προκληθούν απο ψυχοπιεστικά γεγονότα. Αυτά μπορεί να ειναι είτε καποια συγκεκριμένα έντονα γεγονότα ή η συσσώρευση για πολύ καιρό μικρότερων σε ένταση γεγονότων. Η ερωτική απογοήτευση μπορεί σίγουρα να αποτελεί ένα μεγάλης έντασης επιβαρυντικό παράγοντα.
    Θα σας πρότεινα να επισκευτείτε καποιον ειδικό ψυχικής υγείας σχετικά με το πρόβλημά σας.

    Παγώνας Γιάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • ναι είναι πιθανό αλλά αν δεν υπάρχουν βαθύτερα αίτια, τότε με το που θα υποχωρήσει η ερωτική απογοήτευση θα ανέβει ξανά η διάθεσή σας
    Εγκάρδια
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Η κατάθλιψη μπορεί να προκαλείται από πολλούς παράγοντες, και η ερωτική απογοήτευση μπορεί να είναι ένας από αυτούς. Συχνά γίνονται αναφορές στην επίδραση που μπορεί να έχει η αποτυχία ή οι δυσκολίες στις ερωτικές σχέσεις, στην ψυχολογική κατάσταση του ατόμου. Αν και η ερωτική απογοήτευση μπορεί να προκαλέσει συναισθήματα θλίψης και απογοήτευσης, πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι η κατάθλιψη είναι μία σύνθετη ψυχική κατάσταση που μπορεί να οφείλετε σε πολλούς άλλους παράγοντες όπως η γενετική προδιάθεση και το περιβάλλον.
    Παρόλα αυτά, η ερωτική απογοήτευση μπορεί να επηρεάσει σημαντικά την ψυχολογική κατάσταση ενός ατόμου και να συμβάλλει στην
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλημέρα σας, η κατάθλιψη μπορεί να προκληθεί αντιδραστικά από κάποιο επώδυνο γεγονός.

    Γκανάς Στυλιανός

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Βέβαια ανάλογα πόσα έχεις επενδύσει σε αυτήν τι προσδοκίες είχες και πόσο περίμενες να επιβεβαιώσεις τον εαυτό και την αξία σου μέσα από την σχέση , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα. Θα μπορούσε οποιοδήποτε στρεσογόνο και ψυχοπιεστικο γεγονός να δημιουργήσει συμπτώματα κατάθλιψης. Παρ'ολα αυτά για να δώσουμε διάγνωση κατάθλιψης θα πρέπει να βρίσκεται σε αυτήν την κατάσταση για περισσότερο από 6μηνες. Θα ήταν πολύ πιο βοηθητικό να δεχτείτε την βοήθεια κάποιου ειδικού για να νιώσετε σιγά σιγά καλύτερα.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Καλησπέρα σας.
    Η κλινική κατάθλιψη είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων. Η ερωτική απογοήτευση θα μπορούσε να προκαλέσει την έναρξη μίας δύσκολης & επίπονης συναισθηματικά περιόδου. Σε κάθε περίπτωση το να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας θα σας βοηθήσει στο να διαχειριστείτε τις δυσκολίες που μπορεί να έχουν προκύψει.

    The Therapy Room - Παπαρίζου Αλίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αχαρνές

  • Καλησπέρα. Από μόνη της η ερωτική απογοήτευση προκαλεί συναισθήματα λύπης και άλλα πολλά όμως αυτό που ονομάζουμε κατάθλιψη από κλινική άποψη (δηλαδή διαταραχή του συναισθήματος) είναι σοβαρό νόσημα και προϋποθέτει κληρονομική/γονιδιακή προδιάθεση, και μπορεί να εκδηλωθεί χωρίς να υπάρχει κανένα αίτιο. Είναι χρήσιμο να ξεχωρίσετε τα φυσιολογικά συναισθήματα θλίψης, απογοήτευσης, θυμού, ανορεξίας ή άλλα που οφείλονται στην ερωτική απογοήτευση από την πραγματική κατάθλιψη. Μόνο αν υπάρχει λοιπόν προδιάθεση μπορεί η ερωτική απογοήτευση και σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις να πυροδοτήσει μια πραγματική καταθλιπτική διαταραχή.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Η κατάθλιψη ως όρος έχει πολλές συνιστώσες. Άλλο κατάθλιψη και άλλο καταθλιπτική διάθεση. Σίγουρα μια ερωτική απογοήτευση, δηλαδή μια απόρριψη μπορεί να μας προκαλέσει πολλά δυσάρεστα συναισθήματα που ενδεχομένως να είναι δύσκολα να τα επεξεργαστούμε και να αντιμετωπίσουμε, ιδίως αν υπάρχουν και πρότερες απογοητεύσεις ερωτικές και όχι μόνο.

    Γαλάνη Μαρία

    Ψυχολόγος

    Πατήσια

  • Η κατάθλιψη μπορεί να εμφανιστεί χωρίς συγκεκριμένη αιτία/ αφορμή. Στην περίπτωση μιας ερωτικής απογοήτευσης μπορεί να ειναι ενας επιβαρυντικός παράγοντας για διαταραχή προσαρμογής, τα συμπτώματα μπορεί να μιμούνται την κατάθλιψη, και εχει διάρκεια μέχρι έξι μήνες.

    Στρουμπούλη Παναγιώτα

    Ψυχίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Ναι θα μπορούσε

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Γεια σας! Είναι ρίσκο να σας απαντήσω "ναι, όχι" κ.ο.κ. Προσωπικά το αποφεύγω γιατί αφενός είναι μια χονδρική μέθοδος, ανεπίσημη και δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για να σκιαγραφήσω ένα δυνατό απότελεσμα. Αυτό που μπορώ να σας απαντήσω με ακρίβεια, είναι πως ο αληθινός έρωτας σπέρνει και παράλληλα θερίζει, πολεμά και ειρηνεύει, ενώνει και παράλληλα χωρίζει. Ο έρωτας είναι κάτι μοναδικό, με ό,τι συνεπάγεται αυτό. Κλείνοντας όταν αναδύονται ζητήματα ψυχικής φύσης συνήθως πάντα κάτι εσώτερο υπάρχει που τα "πυροδοτεί". Με άλλα λόγια οι αφορμές μπορεί να είναι πολλές, αλλά οι αιτίες μια τέτοιας κατάστασης (καταθλιπτικής) να είναι βα... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι