• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 01/02/2024

Καλησπέρα. Υποφέρω από το άγχος από τη παιδική μου ηλικία, αλλά τα τελευταία 4 χρόνια αναρωτιέμαι αν έχω κατάθλιψη, επειδή εμφάνιζα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα. Δυσκολεύομαι στον ύπνο, ειδικά αν βιώνω κάποια περίοδο όπου δεν έχω κάποιο στόχο/σκοπό (όπως για παράδειγμα στις καλοκαιρινές διακοπές ή όταν δεν έχω πανεπιστήμιο). Να σημειώσω ότι έχω έντονο υπαρξιακό άγχος από την εφηβική μου ηλικία και δυσκολεύομαι από τότε να βρω κάποια απάντηση στο για ποιο λόγο ζω. Όταν μένω άυπνη και είμαι πολύ κουρασμένη, κάνω σκέψεις που συνδέονται με την αυτοκτονία και γενικά χαίρομαι που κάποια στιγμή θα πεθάνω καθώς ανακουφίζομαι από τη σκέψη ότι δεν θα υποφέρω για πάντα. Καθημερινά απωθώ όλη αυτή την έλλειψη νοήματος και κενού που αισθάνομαι, απασχολώντας τον εαυτό μου με διάφορες υποχρεώσεις, ακούγοντας μουσική κτλ. Επίσης είχα κάνει πριν μερικούς μήνες εξετάσεις αίματος και είχαν δείξει ότι έχω σοβαρή έλλειψη βιταμίνης D (7 μονάδες), που βέβαια πλέον έχω πάρει συμπληρώματα, αλλά μπορεί να μου έχει ξαναπέσει.

8 ειδικοί απάντησαν

  • Ακούγεται ότι περνάς μια πολύ δύσκολη περίοδο και είναι σημαντικό να γνωρίζεις ότι δεν είσαι μόνη σε αυτό. Η αντιμετώπιση του άγχους και των συμπτωμάτων που περιγράφεις απαιτεί την υποστήριξη ενός επαγγελματία ψυχικής υγείας, ο οποίος μπορεί να σε καθοδηγήσει μέσα από τη διαδικασία της θεραπείας. Η έλλειψη βιταμίνης D μπορεί επίσης να επηρεάσει τη διάθεση και το γενικότερο αίσθημα ευεξίας, επομένως είναι καλό που έχεις ήδη αρχίσει να παίρνεις συμπληρώματα. Παρ' όλα αυτά, συνιστώ να συνεχίσεις να συζητάς αυτά τα θέματα με τον γιατρό σου, που μπορεί να σε καθοδηγήσει και να σε παραπέμψει σε ειδικούς ανάλογα με τις ανάγκες σου.

    Σημα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καραγιάννη Πηνελόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια - Ομαδική Αναλύτρια

    Εξάρχεια

  • Ακούγεται ότι βρίσκεστε σε μια αρκετά δύσκολη στιγμή στη ζωή σας, καθώς αυτά τα οποία περιγράφετε φαίνεται να σας βαραίνουν αρκετά τα τελευταία χρόνια και να είναι πλέον μη διαχειρίσιμα. Είναι πολύ σημαντικό πως στο εδώ και τώρα, φαίνεται να ψάχνετε ένα τρόπο να αναζητήσετε βοήθεια που θα σας βοηθήσει να ανακουφιστείτε από αυτά που βιώνετε. Επίσης, είναι πολύ ενθαρρυντικό πως βρίσκεστε σε μια συνειδητή παρατήρηση του εαυτού σας και αναγνωρίζετε πολλά από αυτά που θεωρείτε σημαντικά ότι επιβαρύνουν τόσο τη σωματική όσο και ψυχική σας υγεία. Παρ' όλα αυτά, επειδή πολλά από τα συμπτώματά που περιγράφετε (αυξημένο άγχος, έλλειψη ύπνου, σκέψει... Διάβασε περισσότερα

    Μουσούλης Νίκος

    Ψυχολόγος

    Ίλιον

  • Καλησπέρα σας,

    Διάβασα προσεκτικά αυτό που γράψατε και παρατήρησα πως δεν κάνατε κάποια ερώτηση, οπότε σκέφτηκα να σας απαντήσω σχετικά με τις σκέψεις σας που συνδέονται με την αυτοκτονία, μιας και είναι ένα σημαντικό θέμα. Υπάρχει διαφορά με απλές τυχαίες σκέψεις που έχουν να κάνουν με την αυτοκτονία, το οποίο δε μου φαίνεται περίεργο να κάνετε τέτοιες από τη στιγμή που νιώθετε το υπαρξιακό άγχος που έχετε από μικρή, και είναι άλλο να σκέφτεστε ενεργά τρόπους να το κάνετε (με ποιον τρόπο, σε ποιο σημείο ή μέρος, ποιο μέσο μπορεί να χρησιμοποιήσετε και πότε). Η δεύτερη περίπτωση είναι κάτι που θα σας έκανε καλό να συζητήσετε με κάποι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα

  • καλησπέρα, αυτό που περιγράφεις ότι ζεις θα μπορούσε να είναι κάποια δυσθυμική διαταραχή. Δηλαδή κάτι σαν μόνιμη αλλά όχι βαριά κατάθλιψη που ενώ επηρεάζει τη διάθεση σου, τον ύπνο και ενδεχομένως και άλλες πτυχές της ύπαρξής σου, σου επιτρέπει να λειτουργείς σε κάποιον βαθμό. Το θέμα στον ύπνο φαίνεται να είναι κεντρικό όσον αφορά το παρόν σου. Αν το λύσεις και κοιμάσαι κανονικά δεν θα έχεις τις άσχημες σκέψεις την ώρα της αϋπνίας, θα φύγει η κούραση που λογικά διαχέεται σε όλο το παρόν. Το να βρεις, δημιουργήσεις, ή έστω να ψάξεις για το νόημα της ζωής σου είναι μια δεύτερη προσέγγιση που θα ωφελήσει καθώς φαίνεται ότι συνδέεται με τα προβλ... Διάβασε περισσότερα

    Μαυροματάκης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας! Για να απαλύνω λίγο τις έντονες σκέψεις, πιστέψτε το ζήτημα της ύπαρξης ξεκινάει απ΄ όταν μας φέρνουν σε αυτή την ενσάρκωση οι γεννήτορες δηλαδή οι γονείς. Κάποιοι αυτή την ανησυχία την εκφράζουν φανερά, κάποιοι άλλοι την κουβαλάνε κρυφά για πάντα μαζί τους, τίποτε κατακριτέο ωστόσο. Ο θάνατος είναι το πιο εύκολο πράγμα, διότι αφενός δε θα υπάρχει κανένα σώμα που θα υποφέρει από εκεί και ύστερα, αλλά μόνο το σώμα. Παρόλα αυτά η μεγαλύτερη πρόκληση είναι η ΖΩΗ σε αυτή την ενσάρκωση. Πάρτε την σαν παιχνίδι και παίξτε το ζώντας το, με ό,τι σας φέρει αυτό, σημειωτέον ότι στη μπορούν να συμβούν μέσα σε αυτήν και πολύ ωραία πράγματα, όταν... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα,
    Με βάση τα συμπτώματα που αναφέρετε, φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε ένα συνδυασμό αγχώδους διαταραχής με κάποια διαταραχή της διάθεσης. Η δυσκολία στον ύπνο, η έλλειψη σκοπού στις καθημερινές σας δραστηριότητες και οι αυτοκτονικές σκέψεις είναι ένδειξη ότι αντιμετωπίζετε δυσκολίες στην ψυχική σας κατάσταση. Το υπαρξιακό άγχος που αναφέρετε από την εφηβική σας ηλικία μπορεί να συμβάλλει στα συμπτώματα που αντιμετωπίζετε.
    Θα σας συνιστούσα να αναζητήσετε βοήθεια από ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή, ο οποίος θα σας παράσχει την υποστήριξη που χρειάζεστε για να αντιμετωπίσετε την δύσκολη κατάσταση που βιώνεται.
    Επίσης η επίσκεψη σε έ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλό είναι να δείτε κάποιον ψυχίατρο αρχικά και ύστερα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεια ώστε να μπορέσετε να αντιμετωπίσετε τις δυσκολίες που αναφέρετε ! Σας εύχομαι το καλύτερο.

    Παπαδόγιαννη Μαρίνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια - Κλινική Νευροψυχολόγος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα σας,

    Φαίνεται ότι για αρκετά χρόνια είστε σε μεγάλο ψυχικό πόνο. Τα συμπτώματα που αναφέρετε , άγχος, δυσκολία στον ύπνο, νοηματοδότηση της ζωής, ψυχικό κενό, αυτοκτονικό ιδεασμό, σίγουρα δεν οφείλονται μόνο στην έλλειψη βιταμίνης. Χρειάζεται άμεσα να αναζητήσετε βοήθεια για τον εαυτό σας, μέσω ψυχοθεραπείας. Η διαδικασία της ψυχοθεραπείας θα σας βοηθήσει να καταλάβετε σε βάθος ποιοι παράγοντες ενεργοποιούν αυτά τα συμπτώματα. Σταδιακά, θα έρθετε σε καλύτερη επαφή με τον εαυτό και τα συναισθήματα σας , θα μιλήσετε για όσα σας απασχολούν και σιγά σιγά τα πράγματα στη ζωή σας θα κάνουν νόημα.
    Βικτωρία Παπαδημητροπούλου

    Παπαδημητροπούλου Βικτώρια

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό