• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 09/11/2023

Καλησπέρα σας Πριν 3 χρόνια με έπιασε κρίση άγχους κ επισκέφτηκα ψυχίατρο όπου κ μου έδωσε χάπια.τον Μάρτιο τα σταματήσαμε γιατί ήμουν απόλυτα καλά όπως πριν λόγω ευερέθιστου εντέρου το καλοκαίρι ξανά έπαθα κρίση άγχους κ ξεκίνησα ψυχοθεραπεία αντί για χάπια αυτή τη φορά όμως νιώθω ότι ο εγκέφαλος μου είναι λες κ δεν λειτουργεί σωστά πως να το εξηγήσω... είναι λες κ το το κεφάλι είναι εκτός από το σώμα!! Τις περισσότερες φορές δεν έχω συναισθήματα δεν μπορώ να τα νιώσω.. είναι φυσιολογικό?

11 ειδικοί απάντησαν

  • Πολλές φορές το άγχος εμφανίζεται με συμπτώματα περίεργης αίσθησης για τον εαυτό μας ή δυσκολία στη βίωση των συναισθημάτων μας. Μια ολοκληρωμένη αξιολόγηση από ειδικό ψυχικής υγείας και ειδικά ψυχοθεραπευτή θα ήταν χρήσιμη

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Δυστυχώς τα χάπια από μόνα τους δεν μπορούν να διορθώσουν το πρόβλημα,δίνουν μόνο μια πρώτη βοήθεια σε οξείες φάσεις. Είναι πολύ ευχάριστο που μπήκατε στην διαδικασία της ψυχοθεραπείας. Πιστεύω ότι αυτό θα σας βοηθήσει πολύ.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Καλά κάνατε και ξεκινήσατε ψυχοθεραπεία, θα σας βοήθησει αλλά δώστε χρόνο στην διαδικασία και τον εαυτό σας να εμπεδώσει όσα αναγνωρίζετε και ανακαλύπτετε εκεί. Μιλήστε ανοιχτά με τον/ην θεραπευτή/τρια σας για τους ενδοιασμούς και τις απορίες σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας
    Η στήριξη από έναν ειδικό ψυχικής υγείας θα σας βοηθήσει.
    Χρειάζεται όμως επένδυση στον χρόνο.
    Τα πράγματα δεν αλλάζουν από την μια ημέρα στην άλλη.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Σε καταλαβαίνω... Περνάς μια δύσκολη περίοδο και νιώθεις ότι ο εγκέφαλός σου δεν λειτουργεί σωστά.

    Τα συμπτώματα που περιγράφεις, όπως η αίσθηση ότι το κεφάλι σου είναι εκτός από το σώμα και η έλλειψη συναισθημάτων, είναι κοινά σε άτομα που βιώνουν κρίσεις πανικού ή άλλες διαταραχές άγχους.

    Είναι σημαντικό να θυμάσαι ότι δεν είσαι μόνος.

    Πολλοί άνθρωποι βιώνουν κρίσεις πανικού και άλλες διαταραχές άγχους.

    Υπάρχουν διαθέσιμες θεραπείες που μπορούν να βοηθήσουν στη διαχείριση των συμπτωμάτων και στη βελτίωση της ποιότητας ζωής.

    Η VR Therapy μαζί με τακτικές ψυχοθεραπευτικές συναντήσεις είναι μια α
    ... Διάβασε περισσότερα

    Βασιλάκος Νίκος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας VR Therapy

    Εξάρχεια

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτή την αίσθηση που περιγράφετε. Θα προτιμήσω όμως να μη σας απαντήσω, καθώς βρίσκεστε ήδη σε ψυχοθεραπευτική διαδικασία. Απευθύνετε τους προβληματισμούς αυτούς στον/στην ψυχολόγο σας. Θα βοηθήσει να ισχυροποιηθεί και να εμβαθυνθεί η σχέση μεταξύ σας. Αν δεν είστε ικανοποιημένη από αυτή τη σχέση και τη διαδικασία συνολικά, μπορείτε να δοκιμάσετε κάποιον άλλο συνάδελφο. Εύχομαι ό,τι καλύτερο. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Όσα προαναφέρατε πρέπει να τα επικοινωνήσετε με τον ψυχολόγο σας. Αν θεωρείτε πως δεν μπορεί να σας βοηθήσει ίσως χρειάζεται να απευθυνθείτε σε άλλον συνάδελφο.

    Φεσσόπουλος Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πειραιάς

  • Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει, αλλά θέλει χρόνο

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Στις αγχώδεις διαταραχές αλλά και στις διαταραχές συναισθήματος όπως η κατάθλιψη παρατηρείται, αν και όχι συχνά, το φαινόμενο της αποπροσωποποίησης και αποπραγματοποίησης, καθώς λέτε ότι "νιώθετε το κεφάλι σαν έξω από το σώμα". Στην αποπροσωποποίηση εκλαμβάνετε τον εαυτό σας σαν να είναι μη πραγματικός, σαν να λειτουργεί μηχανικά χωρίς αυτοέλεγχο και σαν η συνείδηση να έχει απομακρυνθεί από το σώμα. Με λίγα λόγια καθώς αισθάνεστε τον εαυτό σας ως λιγότερο αυθεντικό, τόσο λιγότερη οικειότητα νιώθετε και με το περιβάλλον και έτσι δεν μπορείτε και να δείξετε ή αν νιώσετε συναισθήματα. Κάθε εμπειρία φαντάζει αποκομμένη και με απόσταση α... Διάβασε περισσότερα

    Ντούτση Ντόρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Μάλλον πρέπει να ξαναλάβετε φαρμακευτική θεραπεία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Αυτά τα συμπτώματα που περιγράφεις μπορεί να είναι μέρος της εμπειρίας σου με το άγχος. Κατά τη διάρκεια περιόδων υψηλού άγχους, μπορεί να αντιμετωπίσεις αισθήματα αποσύνδεσης από τα συναισθήματα, όπως η απουσία αισθητικής αντίληψης ή η αίσθηση ότι ο εγκέφαλος σου δεν λειτουργεί σωστά. Είναι σημαντικό να κατανοήσεις ότι αυτά τα συμπτώματα είναι συχνά αποτέλεσμα του στρες ή της υπερβολικής άγχος. Κατά τη διάρκεια της ψυχοθεραπείας, η αίσθηση αυτής της αποσύνδεσης από τα συναισθήματα μπορεί να είναι μια αντίδραση στον τρόπο με τον οποίο ορισμένοι άνθρωποι αντιμετωπίζουν το άγχος ή το στρες. Είναι σημαντικό να το μοιραστείς με τον ψυχολόγο ή τον... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια