• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 20/03/2024

Καλησπέρα σας, βιώνω μια πολύ περίεργη περίοδο στο μυαλό μου. Πάσχω από αποπροσωποποίηση, δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει στα παρακάτω αλλά το αναφέρω. Ενώ ετοιμάζομαι να παντρευτώ σε λίγους μήνες, έχω αρχίσει να πιστεύω ότι ο σύντροφός μου είναι αμφιφυλόφιλος. Το σκέφτομαι συνέχεια, μου έχει γίνει έμμονη ιδέα, με πιάνει κατάθλιψη. Δεν ξέρω αν είναι στο μυαλό μου ή αν όντως είναι και αυτό κοντεύει να με τρελάνει. Προφανώς δεν μπορώ να το ρωτήσω ευθέως. Πως να βγω από το αδιέξοδο του μυαλού μου;

10 ειδικοί απάντησαν

  • Τι είναι αυτό που σας κάνει να το πιστεύετε ??? Έχετε κάποιες ενδείξεις?? Έχετε δει κάτι ??? Πως είναι η σχέση σας ?? Η Σεξουαλική σας ζωή ?? , μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας να τα διερευνήσετε όλα αυτά και να πάρετε βοήθεια, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Αρχικά θα πρέπει να επαληθεύσετε τα στοιχεία που σας οδήγησαν σε μία τέτοια πεποίθηση και εάν υπήρχαν κατά πόσο σας είχαν απασχολήσει κατά το παρελθόν. Με τη βοήθεια ψυχολόγου μπορείτε να διερευνήσετε την πηγή τέτοιων αντιλήψεων με βάση τις εμπειρίες και την ιδιοσυγκρασία σας, να ελέγξετε την εγκυρότητα τους και πιθανόν να τις αμφισβητείσετε. Σε μία τέτοια περίπτωση το πιο πιθανό είναι τα συμπτώματα της αποπροσωποποίησης να υποχωρήσουν.

    Γεωργιτσόπουλος Γρηγόρης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Καθώς πλησιάζει η ημερομηνία του γάμου σας, το μυαλό σας για κάποιο λόγο έχει αρχίσει να φιλοξενεί αμφιβολίες για τον σεξουαλικό προσανατολισμό του συντρόφου σας. Όλο αυτό για εσάς είναι κάτι περίεργο, και συνδυαστικά με την αποπροσωποποίηση, κοντεύει να σας τρελάνει, όπως λέτε. Σας πιάνει κατάθλιψη και νιώθετε ότι βρίσκεστε σε αδιέξοδο. Όλες αυτές οι εμπειρίες μοιάζουν να μη συμβαδίζουν με την εικόνα που έχετε σχηματίσει για τον εαυτό σας και το μέλλον σας, και αυτό σας προκαλεί ταραχή.

    Μακάρι να μπορούσα να σας πω κάτι για να σας ανακουφίσει άμεσα. Θα σας ενθάρρυνα να καταθέσετε τους προβληματισμούς σας αυτούς στο εμ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Διακρίνω άγχος γενικά στη συμπεριφορά σου.
    Θα σε βοηθούσε να επισκεφτείς ψυχολόγο.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Γεια σας! Πολλές φορές ο πανικός και η κρίση λαμβάνει την απόφαση για εμάς τους ίδιους, που ήδη τη γνωρίζουμε, ωστόσο ο ΦΟΒΟΣ (με κεφαλαία γράμματα), κατακλύζει όλο το σύστημα, το περιλούζει με αμφιβολίες και αναστέλλει όλες τις εσωτερικές επιθυμίες. Κατά τη διαδικασία της γνώσης του Εαυτού (αυτογνωσία) καλό είναι να γίνεται εστίαση σε εμάς και όχι στους άλλους. Επομένως η εκκίνηση είναι ο ίδιος ο Εαυτός. Τα αδιέξοδα κάποιες φορές είναι χρήσιμα, για να δώσουν το χώρο και έναυσμα στο νέο. Τα υπόλοιπα είναι στο χέρι σας, την οδό της ψυχοθεραπείας την έχετε ακουστά. Στη διάθεσή σας σχετικά με αυτό. Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • τη διάγνωση τησ αποπροσωποίσης σας την έχει πει κάποιοσ ειδικός; η σνησυχια που αναφέρεται και κατεπεκταση η κατάθλιψη που είναι βαριά βέβαια σαν ορολογία είναι στο ίδιο φάσμα. καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό για ψυχοθεραπεία να σας βοηθήσει

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Αυτό που βιώνετε είναι μια κατάσταση που είναι σημαντικό να την αντιμετωπίσετε με συνειδητοποίηση και ψυχολογική υποστήριξη. Η αποπροσωποποίηση μπορεί να επηρεάζει την αντίληψη και τις σκέψεις. Συνιστώ να μιλήσετε με έναν ειδικό στην ψυχική υγεία για να εξερευνήσετε αυτές τις σκέψεις και τα συναισθήματα σας. Μέσα από τη θεραπευτική διαδικασία, μπορείς να ανακαλύψετε τρόπους να διαχειριστείτε αυτές τις επιπλέον ανησυχίες και να βρείτε ευκολότερα τρόπους να αντιμετωπίσετε τα προβλήματά σας.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχοθεραπευτή σε θέματα σχέσεων για να σας κατευθύνει, προσωπικά πιστεύω πως είναι καλό να ξεκαθαρίσετε αυτό το ζήτημα με τον σύντροφό σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας,

    Έχετε λόγους να πιστεύετε ότι είναι αμφιφυλόφιλος; Είναι απλή υποψία ή έχει αλλάξει κάτι στη συμπεριφορά του και το συνδέετε με τον σεξουαλικο του προσανατολισμό;

    Εγκάρδια
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα,
    Αντιμετωπίζετε μια δύσκολη κατάσταση λόγω της αποπροσωποποίησης και των συναισθημάτων ανασφάλειας που μπορεί να προκαλέσει αυτή η κατάσταση. Είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε πως η έμμονη ιδέα που έχετε μπορεί να οφείλεται σε μια φανταστική σκέψη του υποσυνειδήτου σας και όχι απαραίτητα σε πραγματικά γεγονότα. Είναι σημαντικό να προσπαθήσετε να ανακαλύψετε την πηγή αυτών των συναισθημάτων και να εξερευνήσετε τις ανασφάλειές σας.
    Κατανοώ ότι είναι δύσκολο να μιλήσετε ανοιχτά με τον σύντροφό σας για αυτές τις αμφιβολίες. Ωστόσο, η επικοινωνία είναι κρίσιμη για μια υγιή σχέση και είναι σημαντικό να μοιραστείτε τις σκέψεις και τι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής