• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 21/03/2023

Καλημέρα.ενας δικός μου άνθρωπος έχει πρόβλημα.της τελευταίες μέρες δεν κοιματε κανονικα.ποναει και δεν μπορεί να σηκώθει μόνο του από το κρεβάτι χωρίς βοήθεια.εχει χαμηλή βιταμίνη d κ παίρνει χάπια από νευρολόγο.υοαρχει περίπτωση κατάθλιψης.

26 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας. Στο ερώτημά σας θα μπορούσε να απαντήσει και ο νευρολόγος σας.

    Νόησις - Τσορμπατζούδη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αλεξανδρούπολη

  • Καλησπέρα σας,

    Η χαμηλή βιταμίνη D πράγματι σχετίζεται με καταθλιπτική συμπτωματολογία (όχι απαραίτητα κατάθλιψη), όπως μειωμένη όρεξη, κόπωση, αδυναμία και έλλειψη κινήτρου.

    Η παρακολούθηση από νευρολόγο γίνεται για κάποιο συγκεκριμένο νόσημα;

    Σίγουρα θα πρέπει να διερευνηθεί περαιτέρω η περίπτωση σε κάποιον γενικό γιατρό ή παθολόγο.

    Έπειτα θα ήταν χρήσιμο να διερευνήσετε και το ψυχολογικό κομμάτι (π.χ. γιατί αυτός ο άνθρωπος οδηγήθηκε σε χαμηλή βιταμίνη D; Υπάρχει υποκείμενο νόσημα; Πως αυτό επηρεάζει τη ζωή του; κλπ).

    Η ψυχολογική μας κατάσταση είναι άμεσα συνδεδεμένη με την σωματική μας (εί
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Πριν μιλήσουμε για οποιαδήποτε ψυχιατρική διάγνωση, οφείλουμε να αποκλείσουμε πιθανό βιολογικό παράγοντα που προκαλεί πόνο και επηρεάζει την καθημερινότητά μας. Μιλήστε σίγουρα με τον νευρολόγο που παρακολουθεί τον άνθρωπο.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Πρέπει πρώτα να αποκλείσετε όλα τα παθολογικά αίτια, ώστε σε δεύτερο χρόνο να διερευνηθεί μια ψυχική διαταραχή.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Ναι, υπάρχει αυτή η περίπτωση

    Γκιουζέλης Ιωάννης

    Ψυχίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Δεν είναι απόλυτα σαφές τί ακριβώς έχει ο ασθενής, αν δεν κοιμάται και πονάει, μπορεί όντως να συνυπάρχουν καταθλιπτικά συμπτώματα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Υπάρχει, ναι, μπορεί όμως να συμβαίνουν και άλλα προβλήματα. Θα σας καθοδηγήσει καλύτερα κάποιος ψυχίατρος.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Καλησπερα σας, θα χρειαστεί πρώτα να ρυθμιστούν όλα τα οργανικά αιτία, εν προκειμένω τα επίπεδα της βιταμίνης D, και έπειτα θα σας καθοδηγήσει ο νευρολόγος που παρακολουθεί το ατομο. Δεν μπορούμε να μιλήσουμε για κατάθλιψη ακόμα, όσο υπάρχουν οργανικά αιτια. Θα φανεί εν καιρω.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Μπορεί να υπάρχει και πρόβλημα υγείας. Απευθυνθείτε σα γιατρό για εξετάσεις και έλεγχο και στο τέλος σε ειδικό ψυχικής υγείας

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Η αλήθεια είναι πως η έλλειψη βιταμίνης d προκαλεί διαφορά στον οργανισμό μας. Δείτε τι χάπια παίρνει κι αν το συναίσθημα του παραμένει καταθλιπτικό ας επισκεφτεί έναν ψυχολόγο.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Απευθυνθείτε στον νευρολόγο σας και ρωτήστε αν υπάρχει ανάγκη εκτίμησης από ψυχίατρο.
    Καλή τύχη.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Η κατάθλιψη (ή μείζων κατάθλιψη) είναι μία συχνή ψυχική νόσος, η οποία επηρεάζει μεγάλη μερίδα του πληθυσμού και εμφανίζεται σε άτομα διαφόρων ηλικιών. Τα κύρια χαρακτηριστικά της είναι η κακή διάθεση και η απώλεια ενδιαφέροντος ή ευχαρίστησης στις καθημερινές δραστηριότητες, η οποία επιμένει για περισσότερο από δύο βδομάδες. Η νόσος συνοδεύεται από συμπτώματα όπως διατροφικές διαταραχές ή διαταραχές ύπνου, κόπωση, αδράνεια, αίσθημα απελπισίας ή ακόμη και αυτοκτονικές τάσεις. Είναι σημαντικό να τονίσουμε ότι αυτά τα χαρακτηριστικά παραπέμπουν στη νόσο αν εμφανιστούν αιφνίδια και δείχνουν μια αλλαγή στη συμπεριφορά του ανθρώπου και δεν αποτελο... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Καλησπέρα σας θα ήταν χρήσιμο αρχικα να συμβουλεύετε τον θεράπων ιατρό σας για να γίνει έλεγχος των σωματικών δυσκολιών και εφόσον έχει εξαντληθεί κάθε άλλος οργανικός παράγοντας που μπορεί να σχετίζεται με αυτό που αναφέρετε, τότε θα μπορούσε να γίνει περαιτέρω έλεγχος σε ψυχολογικό επίπεδο και να ληφθούν υπόψιν όλοι οι παράγοντες που μπορεί να επειρεαζουν και να ευθύνονται για την κατασταση αυτή.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Είναι λίγες οι πληροφορίες που δίνετε ώστε να μπορεί να εκτιμηθεί κατάλληλα η κατάσταση. Συχνά η αϋπνία σχετίζεται και με αγχώδεις διαταραχές. Τώρα, το ότι δεν μπορεί να σηκωθεί μόνο του από το κρεβάτι μπορεί να οφείλεται και σε μυϊκή ή σωματική αδυναμία, όχι απαραίτητα σε κατάθλιψη (φυσικά δεν αποκλείεται ούτε αυτή). Μπορείτε να ρωτήσετε το ίδιο το άτομο τι νιώθει και τι χρειάζεται. Αν έχει επιθυμία για διαφοροδιάγνωση, μπορεί να απευθυνθεί σε ψυχίατρο ή σε κατάλληλα εκπαιδευμένο κλινικό ψυχολόγο. Επίσης, λειτουργούν και τηλεφωνικές γραμμές υποστήριξης που μπορεί να απευθυνθεί και να το κατευθύνουν από εκεί: η γραμμή 10306 γενικά για θέματα ... Διάβασε περισσότερα

    Πατεράκη Ελένη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας. Εφόσον υπάρχει πόνος, θα πρέπει να αποκλειστούν άλλες παθολογικές αιτιες, πριν προβείτε σε ψυχιατρική αξιολόγηση. Η εκτίμηση του νευρολόγου ειναι επίσης σημαντική. Είναι π πιο αρμόδιος να σας απαντήσει για την κατάθλιψη

    Κωστής Νίκος

    Ψυχοθεραπευτής

    Μαρούσι

  • Καλημέρα σας.

    Αν όντως ο άνθρωπος σας πάσχει από κατάθλιψη ή οτιδήποτε άλλο σχετικό, τότε είναι σημαντικό να έχετε στα υπόψη ότι για να πετύχει μια ψυχοθεραπευτική διαδικασία είναι ουσιαστική προϋπόθεση ο ίδιος από μόνος του να απευθυνθεί σε κάποιον ειδικό.

    Με εκτίμηση,
    Χάρης Σιμιντζής

    Σιμιντζής Χάρης

    Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Γειά σας!
    Κατανοώ ότι είναι ανησυχητικό να δείτε έναν αγαπημένο σας άνθρωπο να αντιμετωπίζει τέτοια προβλήματα υγείας. Ωστόσο, ως επαγγελματίας, δεν είναι δυνατόν να κάνω διαγνωστικές εκτιμήσεις ή να παρέχω κλινικές συμβουλές μέσω αυτής της πλατφόρμας.
    Συνιστώ να ενθαρρύνετε το άτομο που αναφέρατε να επικοινωνήσει με τον νευρολόγο που του έγραψε τα φάρμακα. Είναι πιθανό να χρειάζεται να προγραμματίσει μια νέα επίσκεψη για να αξιολογήσει την κατάστασή του και να προσαρμόσει τη θεραπεία του αναλόγως!
    Κατόπιν τούτων θα χρειαστεί να επικοινωνήσετε με ένα έμπειρο ψυχολόγο για την συνέχεια...

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Που πονάει; Πόσο χρόνων είναι; Μπορεί να συνυπάρχει η κατάθλιψη μαζί με κάποια άλλη πάθηση αλλά μια διάγνωση με αυτές τις πληροφορίες είναι λίγο δύσκολο. Μιλήστε με το νευρολόγο ξανά

    Πρωίου Αντιγόνη

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Καλό θα ήταν αφού τον έχει δει νευρολόγος να ρωτήσετε τον ίδιο. Αυτα τα συμπτώματα που μου περιγράφετε δεν είναι αρκετά για να σας απαντησω αν έχει κατάθλιψη.

    Παππά Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Ανάβυσσος

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για αυτό. Κατά τη γνώμη μου, η ασφαλέστερη επιλογή στο στάδιο αυτό είναι να επισκεφθεί έναν παθολόγο ή/και φυσιοθεραπευτή, για να εντοπίσετε αν υπάρχει κάποια οργανική αιτία. Το "υπάρχει περίπτωση κατάθλιψης" μου ακούγεται πολύ γενικό, και δεν θεωρώ ότι έχω να προσθέσω κάτι εμπεριστατωμένο ή χρήσιμο πάνω σε αυτό. Εκτός αν παρατηρείτε και κάτι άλλο, π.χ. αλλαγές στη διάθεσή της/του. Ο νευρολόγος που την/τον παρακολουθεί νομίζω θα μπορέσει να σας κατατοπίσει καλύτερα για το ενδεχόμενο αυτό, αλλά και για την γενικότερη κατάστασή της/του.

    Η βιταμίνη D παίζει σημαντικό ρόλο σε πολλά πράγματα στον ανθρώπινο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας
    Όπως το περιγράφετε, ναι υπάρχουν στοιχεία για διάγνωση κατάθλιψης.
    Η επίσκεψη σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας θα βοηθήσει να διαγνώσετε και να αντιμετωπιστεί η δυσκολία.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • ας κανετε μια επισκεψη ξανα στο νευρολογο που τον παρακολουθει να σας κατευθυνει

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας, εάν έχουν ελεγχθει και αποκλειστεί τυχόν παθολογικοι παράγοντες από ιατρικής απόψεως,τότε καλό θα ήταν να απευθυνθείτε και σε ειδικούς Ψυχικής υγείας για να γίνει μια κλινική αξιολόγηση του πάσχοντος.Ποτέ μόνη της μια φαρμακευτική αγωγή δεν λύνει το πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπίζει ο ασθενής,πάντα συνιστάται η παράλληλη ψυχολογική υποστήριξη μέσω της ψυχοθεραπείας.Συνιστώ να απευθυνθείτε λοιπόν άμεσα σε Ψυχοθεραπευτή.

    Ψωμιάδη Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Παγκράτι

  • Εδώ, όπως και σε άλλες απαντήσεις, είναι σημαντικό να επισημάνουμε πως δεν μπορούμε να "κάνουμε καλά" έναν δικό μας άνθρωπο, αν ο ίδιος δε θέλει να θεραπευτεί. Μπορούμε να τον στηρίξουμε, να τον εμψυχώσουμε, να θέσουμε τα όριά μας, αλλά όπως λένε "μπορείς να πας ένα άλογο στη βρύση, αλλά δεν μπορείς να το κάνεις να πιεί". Εμείς χρειάζεται να δούμε μέχρι που θα φτάσουμε στη φροντίδα που θέλουμε να δώσουμε. Ο κάθε άνθρωπος έχει τους δικούς του λόγους που δεν κάνει κάτι για τον εαυτό του.

    Κύμα Ζωής

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Παλαιό Φάληρο

  • Πολύ πιθανόν να υποθάλπτει κάτι τέτοιο αλλά αυτό δεν μπορούμε να το γνωρίζουμε με αυτές τις πληροφορίες.

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Μπορεί να υπάρχει κατάθλιψη, αλλά δεν μπορούμε να το πούμε αν δεν εξεταστεί από ειδικό. Πάντως η έλλειψη βιταμίνης D προκαλεί κόπωση και τα συμπτώματα που αναφέρετε. Χρειάζεται εξέταση και διαφορική διάγνωση από τους γιατρούς επειδή μπορεί να συνυπάρχουν και οι δύο καταστάσεις

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός