• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 08/06/2023

Γεια σας δεν έχω ξανά κάνει κάτι παρόμοιο απλά θα ήθελα να αναφέρω κάποια πράγματα που με προβληματίζουν και θεωρώ πως πάσχω από κατάθλιψη λοιπόν αρχικά κλαίω παρά πολύ και με λυγμούς ασταμάτητα ακόμη και για ασήμαντα πράγματα κάνω σκέψεις και σενάρια στο μυαλό μου που με κάνουν να κλαιω τα βράδια και συγκεκριμένα πέρυσι πήγα και σε ψυχολόγο για πολλά πράγματα που συνέβησαν και κάποια παραμένουν ακόμα μάλιστα και πέρυσι πάθαινα και παρά πολλές κρίσεις πανικού ζαλιζομουν συνέχεια με πονούσε η κοιλιά και γενικά έχω πολύ μεγάλο πρόβλημα με το άγχος πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω πολλές φορές πιστεύω πως έχω πρόβλημα στο μυαλό μου με τόσες σκέψεις και σενάρια που κάνω α και επίσης η μουσική και ο ύπνος με κάνουν να ηρεμώ κοιμάμαι συνέχεια δεν μπορώ να πω πως είμαι κλειστή σαν άτομο είμαι πολύ κοινωνική και μου αρέσει αυτό αν και την πατάω πολλές φορές άλλες όμως βρίσκω την χαρά μου στο κινητό ελπίζω να μην έχω κάτι

18 ειδικοί απάντησαν

  • Προτείνω να πάτε σε ψυχίατρο για διάγνωση.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Θα σας βοηθούσε πολύ να δοκιμάζει την ψυχοθεραπευτική οδο

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Φαίνεται να έχετε δυσκολία να διαχειριστείτε την ίδια την ζωή ! Την καθημερινότητα σας . Ο πολύς ύπνος είναι μια ένδειξη κατάθλιπτικγς διάθεσης καθως και τα παραπάνω που αναφέρεται , χρειάζεται να κάνετε μερικές συνεδρίες ώστε να δυναμώσετε ψυχικα και να βρείτε τρόπους να έχετε χαρά στην ζωή σας , Ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας,

    Μας αναφέρετε διάφορες συμπεριφορές και συναισθήματα που φαίνεται να σας ενοχλούν όπως κλάμα, έντονο άγχος κλπ.

    Σίγουρα θα ήθελα να ρωτήσω περισσότερα πράγματα όπως πόσο καιρό το βιώνετε όλο αυτό και εάν τα παραπάνω προέκυψαν στα ξαφνικά ή συνέβη κάποιο "ψυχοπιεστικό" γεγονός (όπως κάποια έντονη αλλαγή, απώλεια κλπ.).

    Λέτε ότι πέρσι επισκεφθήκατε ψυχολόγο. Βιώνατε τα ίδια με αυτά που μας αναφέρετε εδώ; Δεν βοηθηθήκατε;

    Δεν ξέρω πόση σημασία έχει να ονομάσουμε κάτι ως κατάθλιψη. Η λέξη κατάθλιψη υπάρχει για να περιγράψει ένα σύνολο συμπτωμάτων τα οποία συναντώνται μαζί και επιμένου
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Αγαπητή μου, θα σας σύστηνα να πάτε σε ψυχοθεραπευτή που να δουλεύει με οραματισμό. Βοηθά πολύ στις περιπτώσεις αυτές. Αν χρησημοοποιεί οραματισμό έχοντας βάση τη γνωσιοσυμπεριφορική θεραπεία είναι ακόμα καλύτερα.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα

  • Ακούγεται να αντιμετωπίζετε κάποιες δυσκολίες και κυρίως η αίσθηση ότι δεν ελέγχετε τις σκέψεις, μπαίνετε σε σενάρια που οδηγούν σε έντονα συναισθήματα. Δεν μπορεί να γίνει διάγνωση μέσα από εδώ όπως καταλαβαίνετε, αλλά θα πρότεινα να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας, όχι τόσο για να πάρετε μια διάγνωση αλλά για να βοηθηθήτε σχετικά με όσα βιώνετε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Αγαπητή φίλη ελπίζετε να μην έχετε κάτι αλλά δεν είστε σίγουρη. Προφανώς έχετε κάτι αφού δεν είστε καλά. Αυτά που αναφέρετε όντως μοιάζουν με καταθλιπτικά συμπτώματα και φαίνετε ότι σωματοποιείτε και το άγχος. Τι σας είπε ο ψυχολόγος που πήγατε; συνεχίζετε να τον βλέπετε ή όχι; Αν κάνετε συνεδρίες μαζί του και τα συμπτώματα εξακολουθούν τότε οδηγούμαστε στο συμπέρασμα ότι χρειάζεστε κάτι περισσότερο για να ακακουφιστείτε και να νιώσετε καλά. Θα έλεγα ότι στην περίπτωση σας η αξιολόγηση της κατάστασης σας από ψυχίατρο είναι υποχρεωτική. Προσοχή γιατί η κατάθλιψη είναι σοβαρή νόσος και καταστρέφει τον εγκέφαλο. Μην καθυστερείτε, αυτά δεν περνάν... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Γεια σας! Φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε μια δύσκολη περίοδο και έχετε ανησυχίες σχετικά με την κατάθλιψη και την ψυχική σας υγεία. Είναι σημαντικό να ξέρετε ότι δεν είστε μόνος/η σας και ότι υπάρχουν πόροι και υπηρεσίες που μπορούν να σας βοηθήσουν.

    Πρώτα απ' όλα, θα ήταν καλό να συνεχίσετε τη συνεργασία με έναν ειδικό, όπως έναν ψυχολόγο ή ψυχίατρο, που μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε και να αντιμετωπίσετε τα προβλήματά σας. Οι επαγγελματίες αυτοί έχουν την εμπειρία και τα εργαλεία για να σας παρέχουν στήριξη και συμβουλές που μπορούν να βελτιώσουν την ψυχική σας ευημερία.

    Επιπλέον, μπορείτε να εξετάσετε ορισμένες α
    ... Διάβασε περισσότερα

    Αντωνιάδης Δημήτριος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας από την περιγραφή των συμπτωμάτων φαίνεται πως υπάρχει αρκετή ένταση και δυσφορία στην λειτουργικότητα σας όσον αφορά την ψυχοσυναισθηματική ισορροπία. Άρχικα θα ήταν βοηθητικό να επισκεφτείτε κάποιον γιατρό έτσι ώστε να μπορέσει να εκτιμήσει περαιτέρω την κατάσταση σας. Σε κάθε περίπτωση η έναρξη γνωσιακής συμπεριφορικής θεραπείας ενδείκνυται ως αρκετά κατάλληλη για την άμεση αντιμετώπιση ολων αυτών των συμπτωμάτων που αναφέρατε σε γνωστικό και σε συμπεριφορικο επίπεδο. Εάν το επιθυμείτε είμαι στην διάθεσή σας για να έχουμε κάποιο ραντεβού διά ζώσης και να επικοινωνήσουμε εκτενέστερα αυτό που φαίνεται να αποτελεί ψυχοσυναισθηματ... Διάβασε περισσότερα

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Τα συμπτώματα που αναφέρετε παραπέμπουν σε κατάθλιψη, όμως καλό είναι να κάνετε και γενικές εξετάσεις αίματος και θυρεοειδή γιατί μπορεί να έχετε κάποια έλλειψη και να οφείλεται εκεί η κακή ψυχολογία σας

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Δεν έχετε κάτι, αλλά αυτό που έχετε είναι πολύ άγοχς. Θα σας βοηθήσει πολύ να απευθυνθείτε σε ψυχοθεραπευτή

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Μπορείς να σχετίζεται πραγματικά;έχεις νόημα στην ζωή; Ξέρεις τι θέλεις νομίζω ότι χρειάζεσαι να μάθεις πράγματα για σενα

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Γεια σας. Είναι πολύ καλό που εκφράζεστε. Που εκφράζετε τους προβληματισμούς σας. Βλέπω ότι σας ταλαιπωρεί η σκέψη σχετικά με αν έχετε κάτι. Δεν ξέρω αν θα σας βοηθούσε μία διάγνωση. Εστιάστε στο συναίσθημά σας που φαίνεται ότι είναι η θλίψη και οι σκέψεις που την γεννούν. Δείτε ποιες σκέψεις σας προκαλούν θλίψη και με τι συνδέονται αυτές οι σκέψεις. Αυτά που σας βοηθούν συνεχίστε να τα κάνετε (μουσική, ύπνος κ.λ.π). Σίγουρα είναι βοηθητικά. Αν δείτε ότι συνεχίζουν οι προαναφερόμενες εκδηλώσεις συμβουλευτείτε έναν ειδικό.

    Παπαχρηστοπούλου Ευγενία

    Ψυχολόγος - Κλινική Νευροψυχολόγος

    Πειραιάς

  • σε πρωτη φαση χρειαζεται να επισκεφτειτε ψυχιατρο ή κλινικο ψυχολογο. Δεν γινονται δθαγνωσεις με αυτο τον τροπο.

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Καλο θα ηταν να απευθυνθεις σε καποιον Ψυχολογο.

    Σκαπέτης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Τρίκαλα

  • Έχετε αγχώδη και καταθλιπτικά συμπτώματα, θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας προτείνει θεραπεία, ψυχοθεραπευτική κι αν χρειαστεί και φαρμακευτική.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα. Έκανες πολύ καλά που έστειλες το μήνυμα αυτό. Λυπάμαι πολύ για το βάρος που κουβαλάς. Ακούω πολλά. Ασταμάτητο κλάμα για ασήμαντους λόγους, ψυχοπιεστικές καταστάσεις στο παρελθόν, κρίσεις πανικού, άγχος, ζαλάδες, πόνος στη κοιλιά, αναρωτιέσαι αν έχεις πρόβλημα στο μυαλό. Ταυτόχρονα αναφέρεις ότι σε χαλαρώνει η μουσική, ο ύπνος, και το κινητό. Παράλληλα όμως υπάρχει κάπου και η ελπίδα ή η προσδοκία να μην έχεις κάτι.

    Αυτό που δεν μου είναι ξεκάθαρο είναι αν συνεχίζεις να πηγαίνεις στον ψυχολόγο που αναφέρεις. Αν ναι, τότε θα σου πρότεινα να απευθύνεις όλα τα παραπάνω σε εκείνον/η. Αν όχι, τότε θα καλό θα ήταν να απευθυνθείς
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Γειά σας!
    Πάσχετε από άγχος και κατάθλιψη και διάφορες ψυχοσωματικές διαταραχές...
    Εμφανώς , για λόγους που δεν μπορώ να γνωρίζω, δεν ολοκληρωσατε την θεραπεία σας...
    Βρείτε κάποιον έμπειρο ψυχολόγο ειδικευμένο, μεταξύ άλλων, στην Γνωσιακή-συμπεριφορική ψυχοθεραπεία για να σας καθοδηγήσει...
    Δείτε εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τα ψυχοσωματικά:
    https://www.gnothisafton.gr/psichosomatikes-pathisis/

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω