• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 21/02/2024

Γεια σας πλέον κοιμάμαι 2 ώρες το πολύ και ξυπνάω στον υπνο μου από μικρή ηλικια περνάω πολλά απαίσια πράγματα νιώθω πολύ μόνη παρόλο που έχω φίλες νιώθω κάποιες φορές ότι πραγματικά τζάμπα ζω νιώθω απαίσια με τον εαυτό μου πραγματικά δεν αντέχω άλλο αυτήν την ζωή. Δεν ξέρω τι λάθος κάνω νιωθω ότι είμαι ότι χειρότερο και ότι δεν αξίζω τίποτα κάθε φορά που μαλώνω με κάποιον προσπαθώ να βρω κάποιον να μιλήσω αυτήν την στιγμή έστω για πέντε λεπτά έχω 10 φίλες και δεν μπορώ να στείλω δεν νιωθω καλά.

12 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας. Νιώθω ότι είσαστε πολύ επικριτική με τον εαυτό σας και τον "βάζετε πολύ στη γωνία". Το θέμα είναι να αγκαλιάσετε τον εαυτό σας και να δείτε τι είναι αυτό που δεν κάνετε αποτελεσματικά για το καλό σας και νιώθετε έτσι.

    Παταργιά Ειρήνη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Η ψυχοθεραπευτική διαδικασία θα σας βοηθήσει σημαντικά.

    Μαυροειδή Άννα

    Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία-Εποπτεία

    Πανόρμου

  • Καλημέρα σας
    Τα συμπτώματα που αναφέρετε είναι ανησυχητικά ωστόσο μπορούν να αντιμετωπιστούν.
    ΠΑρακαλώ όπως με καλέσετε.

    Αλεβίζος-Λουμίτης Ανδρέας

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Φαίνεται να έχετε καταθλιπτικά συμπτώματα, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για καθοδήγηση

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Φαίνεται ότι περνάτε μία δύσκολη φάση που χρειάζεται να ξεκινήσετε συμβουλευτική ή ψυχοθεραπεία με κάποιον ειδικό. αν θέλετε κλείστε ραντεβού.

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Πιθανόν να κατανοείτε ότι οι φιλικές σχέσεις δεν μπορουν να σας βοηθήσουν διότι χρειάζεται να βοηθήσετε εσείς τον εαυτό σας. Αυτό μπορείτε να το καταφέρετε με τη βοήθεια ενός ειδικού!

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Ψυχολόγος - Life & Family Coach

    Γαλάτσι

  • Καλησπέρα,
    Περνάτε μια δύσκολη περίοδο στη ζωή σας με αρκετές προκλήσεις. Είναι σημαντικό να αντιμετωπίσετε αυτά τα συναισθήματα και να ζητήσετε βοήθεια από ειδικό, ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή.
    Υπάρχουν επαγγελματίες που είναι πρόθυμοι και μπορούν να σας βοηθήσουν να αντιμετωπίσετε αυτές τις δυσκολίες και να βρείτε τρόπους να διαχειριστείτε τα αρνητικά συναισθήματα.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Οι διαταραχές ύπνου, η ανηδονία, η απομόνωση, σωματική και ψυχική κόπωση για παραπάνω από 6 μήνες είναι συχνά συμπτώματα κατάθλιψης.Η Κατάθλιψη μπορεί να χρειάζεται φαρμακευτική αγωγή όταν το επίπεδο δυσλειτουργίας του ατόμου σημειώνει σημαντικές αποκλίσεις. Ωστόσο, η φαρμακευτική αγωγή δεν είναι ικανή από μόνη της να θεραπεύσει την κατάθλιψη.

    Σε όλες τις περιπτώσεις, η ψυχοθεραπεία αποτελεί τη μοναδική θεραπευτική λύση της κατάθλιψης.

    Γαλάνη Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • Καλησπερα! Αν και δεν είναι δυνατή η διάγνωση χωρίς πλήρες ιστορικό τα συμπτώματα παραπέμπουν σε διαταραχή διαθεσης κατάθλιψη και θα σας προτεινα να απευθυνθείτε άμεσα σε ειδικό για να διαχειριστείτε τις αρνητικές σκέψεις και το αίσθημα απελπισίας .

    Βλαχάκη Ζωή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Φιλοθέη

  • Καλησπέρα. Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό, καθώς φαίνεται ότι βρίσκεστε σε έναν φαύλο κύκλο που ανατροφοδοτει τη θλίψη σας. Υπάρχουν πολλές τεχνικές που μπορούν να σας βοηθήσουν.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • 10306 24ωρο για ψυχολογική στήριξη, ή με ειδικό ψυχικής υγείας να μπείτε σε θεραπεία ώστε να επαναπροσδιορίσετε τον εαυτό και τον ρόλο σας στον κόσμο , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας, η έλλειψη ύπνου μπορεί να επιδεινώσει την ψυχική κατάσταση και την αντίδραση στο στρες. Είναι σημαντικό να προσπαθήσετε να βελτιώσετε την ποιότητα του ύπνου σας. Μια καλή ρουτίνα πριν τον ύπνο, αλλά και η αποφυγή της κατανάλωσης καφεΐνης και η δημιουργία ενός ήρεμου περιβάλλοντος ύπνου, μπορεί να βοηθήσει. Εάν οι δυσκολίες συνεχίζονται, είναι καλό να συζητήσετε με έναν ειδικό για περαιτέρω συμβουλές και υποστήριξη.
    Αντιλαμβάνομαι οτι νιώθετε πολύ μοναξιά, όμως είναι σημαντικό να θυμάστε ότι δεν είστε μόνοι σε αυτό. Υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να σας στηρίξουν και να σας βοηθήσουν να αντιμετωπίσετε αυτά τα συναισθήματα. Συ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια