• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 19/03/2024

Γειά σας είχαμε πριν 2 μέρες ένα περιστατικό αποβολής και έχει πέσει η γυναίκα μου σε κατάθλιψη. Δεν θέλει βοήθεια αλλά ούτε να πάει και σε ειδικό. Δεν τρώει ούτε πινει.Εγώ σαν σύζυγος της τι μπορώ να κανω;;;

11 ειδικοί απάντησαν

  • Λυπάμαι πολύ για αυτό που περνάτε. Είναι φυσιολογικό και κατανοητό αυτή η κατάσταση να επηρεάζει σημαντικά τη συναισθηματική κατάσταση της συζύγου σας. Η άρνησή της για βοήθεια είναι επίσης κοινή αντίδραση στον πόνο. Ωστόσο, είναι σημαντικό να αναγνωρίσουμε ότι η απώλεια της όρεξης και η αποφυγή υποστήριξης μπορεί να είναι σημάδια βαθύτερης πρόκλησης. Η αντιμετώπιση τέτοιων συναισθημάτων μέσω ψυχοθεραπείας ή θεραπείας ζεύγους μπορεί να προσφέρει έναν ασφαλή χώρο για να διερευνήσετε και να επεξεργαστείτε αυτές τις εμπειρίες, προάγοντας την ίαση και την ανάκαμψη. Σας παροτρύνω να της προσφέρετε την κατανόηση και την υποστήριξή σας, παραμένοντας... Διάβασε περισσότερα

  • Καλησπέρα σας, θα προτεινα να είστε δίπλα της και να της πείτε ότι δεν ευθύνεται η ίδια γι αυτό και ότι είναι ένα τυχαίο γεγονός που συμβαίνει σε πολλές γυναίκες. Να της πείτε ότι η ψυχοθεραπεία έχει πολλά οφέλη και πολλοί άνθρωποι που κάνουν η ποιότητα της ζωής τους βελτιώνεται.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Να της αφήσετε χώρο να πενθεισει αλλά να είστε διακριτικά εκεί με αγάπη και σε μερικές μέρες να την ξεσηκωσετε να βγει λίγο έξω έστω για ένα καφέ σιγά σιγά θα περάσει θέλει χρόνο , αλλιώς να φωνάξετε ειδικό ψυχικής υγείας στο σπίτι , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Γεια σας. Καταλαβαίνω πόσο δύσκολη πρέπει να είναι αυτή η κατάσταση για εσάς και τη σύζυγό σας. Είναι σημαντικό να αντιλαμβάνεστε ότι η κατάθλιψη είναι μια σοβαρή κατάσταση που χρειάζεται επαγγελματική βοήθεια. Ως σύζυγος, μπορείτε να προσφέρετε στήριξη και αγάπη στη σύζυγό σας. Εσείς από την μεριά σας μπορείτε να αφιερώστε χρόνο να ακούσετε τα συναισθήματά της αλλά και να επιβεβαιώσετε την αγάπη και τη στήριξη σας προς εκείνη. Τέλος, ενθαρρύνετε την να ζητήσει βοήθεια. Παρουσιάστε την επιλογή της επίσκεψης σε ειδικό ψυχικής υγείας ως ένα βήμα προς την ανάκτηση της ευεξίας της. Εάν η κατάσταση επιδεινώνεται ή εάν ανησυχείτε για την ασφάλειά τ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Η σύζυγος σας φαίνεται να πενθεί την απώλεια του εμβρύου που κυοφορούσε. Οι αποβολές συμβαίνουν συχνά (σε ποσοστά ανάμεσα στο μία στις πέντε και μία στις οκτώ εγκυμοσύνες) και επιβαρύνουν την γυναίκα τόσο σωματικά όσο και ψυχολογικά. Από την κατάσταση της εγκυμοσύνης στην κατάσταση της αποβολής το σώμα περνά μία ορμονική καταιγίδα που επηρρεάζει και τα συναισθήματα της γυναίκας ,προκαλώντας της άγχος, κατάθλιψη ,αυπνίες και έντονες αλαγές στη διάθεση..Σε αυτή τη φάση η γυναίκα έχει ανάγκη να πάρει όσο χρόνο χρειάζεται για να πενθήσει τον θάνατο του αγαπημένου της παιδιού.
    Ίσως εσείς πενθείτε με διαφορετικό τρόπο ,οπότε είναι σημαντικό να
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μπάικα Bίβιαν

    Ψυχολόγος - Συστημική Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Ελληνικό

  • Να τη στηρίξετε να είστε δίπλα της και μπορεί να την πείσετε να πατε σαν ζευγάρι για ψυχοθεραπεία.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Δυστυχώς εάν δεν θέλει το ίδιο το άτομο να δεχθεί βοήθεια, οι υπόλοιποι δεν μπορούν να κάνουν κάτι. Πάντως συμπεριφορές όπως απόσυρση και άρνηση, που είναι χαρακτηριστικές της κατάθλιψης, είναι φυσιολογικές στα πλαίσια μιας σημαντικής απώλειας. Για να μπορέσουμε να μιλήσουμε για κατάθλιψη ή περιπεπλεγμένο θρήνο χρειάζεται να περάσει μία περίοδος τουλάχιστον δύο εβδομάδων. Στην παρούσα φάση θα πρότεινα να της δώσετε λίγο χρόνο.

    Γεωργιτσόπουλος Γρηγόρης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Να είστε κοντά της, να επισκεφτείτε το γυναικολόγο σας, μήπως δώσει εκείνος οδηγίες για επίσκεψη σε ψυχίατρο.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Είναι δύσκολο να βλέπει κανείς τους αγαπημένους του να πάσχουν και να μην θέλουν βοήθεια. Σημαντικό είναι να είστε υποστηρικτικός και να της δείξετε αγάπη και κατανόηση. Μπορείτε να προσφέρεστε να την ακούτε αν θέλει να μιλήσει, να προτείνετε εναλλακτικές δραστηριότητες που θα μπορούσαν να της φέρουν ένα αίσθημα ευχαρίστησης ή αποκατάστασης, και να την ενθαρρύνετε να ζητήσει βοήθεια από ειδικούς αν κρίνει ότι χρειάζεται. Επιπλέον, μπορείτε να προσπαθήσετε να διατηρήσετε μια ισορροπημένη διατροφή και να ενθαρρύνετε την κατανάλωση υγιεινών τροφίμων και υγρών. Αν ανησυχείτε εσείς ο ίδιος πολύ, μην διστάσετε να ζητήσετε επαγγελματική συμβουλή για... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Είναι πάρα πολύ δύσκολο για την γυναίκα, και θέλει υπομονή και κατανόηση από εσάς. Εκείνη πενθεί. Αν η κατάσταση όμως επιμείνει, θα πρέπει να επισκεφθείτε ειδικό

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Γεια σας,
    Είναι μια δύσκολη στιγμή που βρίσκεστε ως σύζυγος με την κατάθλιψη που αντιμετωπίζει η σύζυγός σας μετά από το πρόσφατο περιστατικό αποβολής. Η αντιμετώπιση της κατάθλιψης είναι σημαντική και απαιτεί ευαίσθητη προσέγγιση. Η υποστήριξή σας είναι απαραίτητη σε αυτήν τη δύσκολη περίοδο.
    Καταρχήν, είναι σημαντικό να εκφράσετε τη στήριξή σας και την αγάπη σας προς την σύζυγό σας. Να την καθησυχάσετε και να της δείξετε ότι είστε δίπλα της σε αυτήν τη δύσκολη στιγμή. Επικοινωνήστε ανοιχτά και ακούστε τα συναισθήματά της χωρίς να την κρίνετε.
    Επίσης, ενθαρρύνετέ την να ζητήσει επαγγελματική βοήθεια από έναν ψυχολόγο ή ψυχίατρο.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής