• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 01/06/2023

Έχω πολλά από τα παρακάτω συμπτώματα κλαίω συνέχεια αισθάνομαι μόνη μου και ότι έχω κάτι σοβαρό στην υγεία μου νομίζω ότι θα πέθανω φοβάμαι να αντιμετωπίσω καταστάσεις δεν ξέρω τι να κάνω ..

22 ειδικοί απάντησαν

  • Δυστυχώς μόνο ψυχοθεραπεία. Ίσως και φαρμακευτική αγωγή.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Μιλήστε σε κάποιον δικό σας άνθρωπο κι αν δεν σας ανακουφίσει αυτό πηγαίνετε σε κάποιον ειδικό. Δώστε προτεραιότητα στον εαυτό σας κάνοντας πράγματα που σας γεμίζουν ευχαρίστηση.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Να δώσετε χρόνο στον εαυτό σας ,να αποδεχτεί ότι αυτό το μικρό διάστημα θα είστε έτσι, μετά να επιμείνετε σε πολύ μικρές αλλαγές ακόμα και αν δεν έχετε όρεξη, ίσως να αρχίζατε και σε κάποιον ψυχολογο

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Χρειάζεται να μπείτε σε θεραπεία άμεσα , δεν υπάρχει κανένας λόγος να ταλαιπωρείστε την στιγμή που υπάρχουν λύσεις , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας,

    Δεν μας δίνετε πολλές πληροφορίες, όμως από αυτά που μας αναφέρετε καταλαβαίνω πως βιώνετε μια δύσκολη περίοδο με έντονα συναισθήματα και έντονο στρες.

    Σίγουρα θα ήθελα να ρωτήσω περισσότερα πράγματα όπως, πόσον καιρό τα βιώνετε αυτά; Τα συμπτώματα ήρθαν ξαφνικά ή προηγήθηκε κάποιο γεγονός;

    Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να το βιώνετε μόνος/η. Απευθυνθείτε σε κάποιον Ψυχολόγο- Ψυχοθεραπευτή. Πιστεύω πραγματικά πως θα μπορέσει να σας βοηθήσει.

    Μπορείτε να μας βρείτε και στον παρακάτω σύνδεσμο:
    https://creatingnarratives.gr/

    Τζο Γρηγοριάδου,
    Ψυχολόγος- Ψυχοθερα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Θα σας πρότεινα να μπείτε σε διαδικασία ψυχοθεραπείας όπου σε κλίμα ασφάλειας και αποδοχής μπορείτε να διερευνήσετε το βίωμα σας, να το νοηματοδοτήσετε και να ανακαλύψετε νέους τρόπους διαχείρισης και αντιμετώπισης των καταστάσεων.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Αν και δεν μου αναφέρετε την ηλικία σας, αυτά που λέτε δείχνουν ότι περνάτε πολύ δύσκολα. Χρειάζεται να ξέρουμε πόσο χρονικό διάστημα σας συμβαίνουν αυτά. Αν σχετίζονται με κάτι συγκεκριμένο που σας έχει συμβεί και που σας έχει αναστατώσει/αγχώσει/στενοχωρήσει/θυμώσει/απογοητεύσει. Μένετε μόνη ή με την οικογένεια σας; οι κοντινοί σας άνθρωποι ξέρουν τι σας συμβαίνει; Πρέπει να μιλήσετε με κάποιον και οι πιο κατάλληλοι γι αυτό είναι οι Ψυχολόγοι/Ψυχοθεραπευτές σε πρώτη φάση για να αξιολογηθεί η κατάσταση σας και να δειχθεί αν μπορεί να βελτιωθεί με ψυχολογικές παρεμβάσεις ή θα χρειαστείτε τουλάχιστον ένα διάστημα παράλληλα και κάποια μορφή φαρ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Ζητάς βοήθεια από ψυχολόγο η ψυχίατρο ψυχοθεραπευτη

    Χατζησάββα Ρεβέκκα

    Ψυχίατρος

    Αγία Παρασκευή

  • Θα σας βοηθούσε αν κλείνατε ένα ραντεβού με σύμβουλο ψυχικής υγείας, για να μπορέσετε με στήριξη να βοηθηθείτε και να προχωρήσετε στη ζωή σας.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καλλιθέα

  • να πάτε σε έναν ειδικό. Ζητήστε βοήθεια

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • χρειαζεται να επισκεφτειτε επειγοντως ψυχιατρο και να ξεκινησετε ψυχοθεραπεια

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Αυτό που περιγράφετε μπορεί να έχει ρίζα σε πολλά, Όπως κατάθλιψη, άγχος ,κρίση πανικού, μετατραυματικό στρες και αλλα. Καλό θα ήταν να ζητήσετε βοήθεια από έναν ειδικό στον οποίον θα μιλήσετε και μέσα από μερικές συνεδρίες θα μπορέσει να σας βοηθήσει.

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Καλησπέρα σας, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι τα συμπτώματα που αναφέρετε αποτελούν κομμάτι της ζωής πολλών ανθρώπων και δεν είστε μόνη. Το πρώτο βήμα, το οποίο έχετε ήδη κάνει, είναι να παρατηρήσουμε και να δεχθούμε ότι κάτι μας ενοχλεί και ότι κάτι θα θέλαμε να αλλάξουμε. Μιας και πρόκειται για ένα πρόβλημα που χρειάζεται δουλειά για να βοηθηθείτε, θα σας πρότεινα να ξεκινήσετε συνεδρίες με κάποιο ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή, που θα συμβαδίσει μαζί σας και θα προσπαθήσει να σας βοηθήσει να βρείτε με τι συνδέονται αυτά τα συμπτώματα, πώς διατηρούνται και με ποιο τρόπο μπορείτε να μετακινηθείτε σε σχέση με αυτά.

    Παλάτος Αιμίλιος

    Ψυχολόγος - Συστημικός Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας, αρχικά δεν εμφανίζετε κάτι σχετικά με την συμπτωματολογία που αναφέρατε, ωστόσο σύμφωνα με την ένταση και τον αίσθημα φόβο σχετικά με την υγεία σας η έναρξη ψυχοθεραπειας θα ήταν αρκετά βοηθητική στην διαχείρηση και βελτίωση της κατάστασης. Μέσω της γνωσιακής συμπεριφορικής θεραπείας γίνεται αναγνωριση των σκέψεων και των αιτιων που ενδεχόμενος οδηγούν σε αυτήν την ψυχοσυναισθηματική κατασταση με σκοπό την βελτίωση και σταδιακή ανάκαμψη σε κάθε επίπεδο. Είμαι στην διάθεση σας αν το επιθυμείτε να έχουμε δια ζώσης επικοινωνία και να δομησουμε μαζί ενα βραχύχρονη πλάνο αντιμετώπισης αυτων που φαίνεται να σας απασχολούν.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • πραγματικά είναι πολύ δύσκολο αυτό που περιγράφετε,ειδικά εάν είναι κομμάτι της καθημερινότητας σας.Χρειαζεστε βοήθεια για να μπορέσετε να το αντιμετωπίσετε.Θα σας πρότεινα να επισκεφτείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας .

    Παναγοπούλου Αθανασία

    Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Αχαρνές

  • Μοιαζει σαν αγχος και ισως και καποια καταθλιψη. πρεπει να δειτε καποιον για να σας προτεινει τους καταλληλους για σας τροπους αντιμετωπισης

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Aρκετα δυσκολες αυτες οι σκεψεις και τα αρνητικα συναισθηματα απο τις περιγραφες σου , εαν ολα τα συμπτωματα δεν υποχωρησουν και η καθημερινοτητα σου ειναι δυσλειτουργικη ισως να βρεις το κουραγιο και να μιλησεις με καποιον ειδικο ψυχικης υγειας .

    Φανουράκης Δημήτρης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Λυπάμαι που περνάτε δύσκολα . Όμως πρέπει να σας πω πως υπάρχει ελπίδα καθώς η ψυχοθεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει να τα διαχειριστείτε ή και να τα ξεπεράσετε τελείως . Μου φαίνεται πως υποφέρετε με χρόνιο στρες ή/και με κάποιο κρίσιμο γεγονός πρόσφατα . Ελάτε σε επαφή μαζί μου για μια πρώτη τηλεφωνική συνεδρια ή με κάμερα , μισής ώρας περίπου , η οποία είναι δωρεάν. Εύχομαι σύντομα να λάβετε βοήθεια .

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Το πιο πιθανό είναι να έχετε κατάθλιψη. Θα πρέπει να συμβουλευτείτε κάποιον ειδικό

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Γειά σας!

    Από τα λεγόμενα σας φαίνεται ότι πάσχετε από κατάθλιψη...
    Και το "φοβάμαι να αντιμετωπίσω καταστάσεις..." φαίνεται να είναι η αιτία!
    Αναζητήστε ένα έμπειρο ψυχολόγο και
    ξεκινήστε ψυχοθεραπεία...

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα. Ακούγονται δύσκολα όλα αυτά που αναφέρετε. Θα σας πρότεινα να απευθυνθείτε άμεσα σε ψυχίατρο-ψυχοθεραπευτή. Διερευνήστε το ενδεχόμενο λήψης φαρμακευτικής αγωγής, μπορεί να λειτουργήσει πολύ ανακουφιστικά. Παράλληλα, η ψυχοθεραπεία θα σας εξοπλίσει με τα απαραίτητα εφόδια για να διαχειρίζεστε τη ζωή σας και τις σκέψεις σας πολύ πιο αποτελεσματικά. Υπάρχει λύση. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα