• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 01/09/2023

Είμαι σε αντικαταθλιπτικη αγωγή από το 2008 που πέρασα μεγάλη μπόρα με την υγεία μου ,οι θεραπείες κράτησαν 10 χρόνια. Το 2018 χειρουργηθηκα για κακοήθεια στο μαστό, την περίοδο εκείνη περνουσα τραγικα συναισθηματικά, πέρασα σνα μεγάλο σοκ στο γάμο μου.Οταν προέκυψε σε ένα μήνα ο καρκίνος ήμουν με φουλ αγωγή η οποία με βοήθησε να περάσω την ταλαιπωρία των χειρουργειων και των ακτινοβολιων με μεγάλο θάρρος και γενναιότητα, όλη μέρα έκανα δουλειές για να ξεχνιέμαι και κάθε βράδυ είχα τρομερές αϋπνίες,οι οποίες κρατάνε χρόνια.Μου άλλαξε ο ψυχίατρος την αγωγή γιατί υποτροποιασα και ενώ πήγα καλά για αρκετούς μήνες έπεσα ξαφνικά κι έπιασα πάτο, ξανά άλλη αλλαγή αλλά δυστυχώς από τότε δεν μπορώ να σταθώ στα πόδια μου.Περασαν 5χρονια σταμάτησα την ορμόνη για την κακοήθεια και είμαι συνεπής στον έλεγχο των εξετάσεων. Η ζωή μου όμως χειροτερεύει ,δεν μπορώ να ηρεμήσω και να αντιμετωπίσω το ποιο απλό πράγμα, από το πρωί ξυπνω με ταραχή που κρατάει μέχρι αργά το βράδυ. Με δυσκολία λειτουργώ καθημερινά, πολλές κακες σκέψεις,δεν έχω κουράγιο και διαθεση να ντυθώ να πάω έναν περίπατο, τα καταφέρνω αλλά πάντα με παρέα και νεχρι να πάρω την απόφαση να φτάσω στην πόρτα είμαι σε πανικό. Είμαι γενικά γενναία στη ζωή μου,παλεύω σκληρά χωρίς κλάματα και βογγιτα αλλά η καρδούλα μου το ξέρει...όταν παραστεί ανάγκη για βοήθεια αγαπημένων μου προσώπων βοηθάω παρολους τους φόβους μου και όλη νομίζουν ότι είμαι δυνατή και νιώθουν ασφαλείς μαζί μου.Η δική μου ανασφάλεια η απειλή για την υγεία μου και το άγχος στο κάθε λεπτό με καταρακωνει,κάνω κουράγιο προσπαθώ, δεν μιλώ πάντα για αυτό που νιώθω ντρέπομαι, αλλά η καθημερινότητα μου είναι Γολγοθάς. Μου έχουν αλλάξει όλα αυτά τα χρόνια πολλές φορές την αγωγή, πήγα σε ψυχολόγο αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει βελτίωση. Παίρνω λίγο φόρα να ανέβω αλλά πάντα κάτι θα με κάνει να υποτροποιασω.Θελω να σταθώ στα πόδια μου χωρίς φόβο και ταραχή να απολαύσω τα μικρά όμορφα πράγματα στη ζωή, πότε δεν είχα τρελές απαιτήσεις, μου άρεσαν τα απλά και όμορφα .

14 ειδικοί απάντησαν

  • Χαίρεται.Να γνωρίζετε πως η επιστήμη της ψυχολογίας μας δίνει πολλά από αυτά τα εργαλεία που ζητάτε. Μπορείτε να εμπιστευθείτε έναν Σύμβουλο Ψυχικής υγείας/Ψυχολόγο που θα σας δώσει τις κατάλληλες κατευθύνσεις.

    Τσιουραλίδου Όλγα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας. Νιώθω ότι μόλις διάβασα μία περιπέτεια. Ακούγεται να έχετε περάσει πολλά. Και δύσκολα. Περιπέτειες με την υγεία σας, με τον γάμο, με θεραπείες τόσο σε σωματικό όσο και σε ψυχολογικό επίπεδο, θεμελιώδεις δυσκολίες στη καθημερινότητά σας. Αντιμετωπίζετε με γενναιότητα, υπομονή και κουράγιο τη ζωή, βρίσκεστε εκεί για όσους έχουν ανάγκη, αλλά αυτό με κάποιο τρόπο μοιάζει να μην είναι αρκετό για να σταθείτε στα πόδια σας. Εξάλλου δεν είχατε ποτέ τρελές απαιτήσεις.

    Φαίνεται να κάνετε ό,τι περνάει από το χέρι σας σε ιατρικό επίπεδο. Θα σας ενθάρρυνα να δώσετε λίγο χρόνο ακόμα στη ψυχοθεραπεία, αλλά αν αυτό το συναίσθημα που
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • δεν είναι απλή η περίπτωση σας. Αν αυτός ο ψυχολόγος δεν βοήθησε, υπάρχουν κ άλλοι

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Γειά σας!

    Παρ'ότι όπως καταλαβαίνετε δεν είναι δυνατόν, ως επαγγελματίας ψυχολόγος, να παρέχω εξατομικευμένες συμβουλές, εξ'αποστάσεως μέσω αυτής της πλατφόρμας...παρ'όλα αυτά θα πρέπει να επισημάνω κάποια πράγματα που θεωρώ σημαντικά!
    Πόσο καιρό πήγατε σε ψυχολόγο;
    τι του είπατε και τι σας είπε;
    Μάθατε κάτι από αυτές τις συναντήσεις;
    Αν όχι, έπρεπε να πάτε αλλού!
    Όσον αφορά την φαρμακευτική αγωγή Εχετε υπ'όψιν τα εξής:
    Φοράς σωσίβιο, (= φάρμακα) επιπλέεις.
    Βγάζεις το σωσίβιο, βυθίζεσαι ...
    Πρέπει να μάθεις κολύμπι!!!
    (= Ψυχοθεραπεία)
    Η ψυχοθεραπεία (γνωσιακή - Συμπεριφοριστι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Λυπάμαι για όλα αυτά που περάσατε και χαίρομαι που τα καταφέρατε. Δυστυχώς, αυτό που συνέβη είναι κάτι έντονα τραυματικό και αφήνει υπολείμματα. Δυστυχώς, η φαρμακευτική αγωγή από μόνη της δεν μπορεί να βοηθήσει, όποτε χρειάζεστε και ψυχοθεραπεία. Με την ψυχοθεραπεία δεν βλέπετε άμεσα αποτελέσματα, αλλά σε βάθος χρόνου. Θα πρότεινα να δείτε ξανά κάποιον ψυχολόγο.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Αν και είναι δύσκολη και απρόσωπη η επικοινωνία με μηνύματα, θα προσπαθήσω να προσθέσω κάποιες ιδέες σε όλα αυτά τα μεγάλα προβλήματα που καταθέτετε. Η εμπειρία μου με καρκινοπαθείς μου δίδαξε ότι ωφελούνται από μια σταθερή και σε βάθος χρόνου υποστηρικτική σχέση, με ένα πρόσωπο που αφού το επιλέξετε θα του δώσετε την ευκαιρία να αναπτυχθεί μια σχέση εμπιστοσύνης, αυτή μπορεί να είναι ευεργετική όποτε έρχονται τα δύσκολα.

    Κουκουρίκη Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καταλαβαίνω απ' όσα γράφετε ότι έχετε ταλαιπωρηθεί και έχετε υπομύνει και αντεπεξέλθει σε δύσκολες συνθήκες, σχεδόν ηρωικά θα λέγαμε. Για να μπορέσουμε να αλλάξουμε μοτίβα της συμπεριφοράς μας που δεν βοηθούν στην διάθεση και την λειτουργικότητα της ζωής μας χρειάζεται χρόνος και δέσμευση, αποφασιστικότητα και κουράγιο για αλλαγές. Η ψυχοθεραπεία είναι απαραίτητη συνδυαστικά με την φαρμακευτική αγωγή, αν αυτό κριθεί απαραίτητο. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει και στην καθημερινότητα αλλά και στην καλύτερη υγεία συνολικά. Αν δεν σας κάλυψε η/ο ψυχολόγος που πηγαίνατε δοκιμάστε κάπου αλλού. Αλλά αξίζετε φροντίδα, υποστήριξη και μια ζωή με ικ... Διάβασε περισσότερα

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Σας συγχαίρω για το κουράγιο μέσα σε όλες αυτές τις δυσκολίες. Ο ψυχολόγος ειδικά αν είναι εκπαιδευμένος σε κάποια προσέγγιση ψυχοθεραπείας μπορεί να βοηθήσει, ώστε να «μαλακώσει» αυτός ο δύσκολος δρόμος που περιγράφετε. Κάποιες φορές όμως επειδή και αυτός άνθρωπος είναι που ενδεχομένως δεν θα είχε τη δύναμη να περάσει αυτά που περνάτε ίσως ούτε καν να τα σκεφτεί και να σας νιώσει.... Οπότε δεν μπορεί να σας συνοδεύσει στα δύσκολα και εκεί φαίνεται ότι η θεραπεία δεν προχωράει. Σε αυτή την περίπτωση μια αλλαγή ίσως συμβάλλει στο συναισθηματικό «ξεκόλλημα». Ξέρετε αυτό που λέτε είναι ότι ενώ τον δρόμο σας τον περάσατε με θά... Διάβασε περισσότερα

    Μαυροματάκης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι πολύ σημαντικό ότι παρά τις δυσκολίες με την υγεία σας (πρακτικές, σωματικές και ψυχολογικές) εξακολουθείτε να αγωνίζεστε τόσο για τον εαυτό σας όσο και για τους αγαπημένους σας. Ίσως, ένας ακόμη σύμμαχος να είναι απαραίτητος, ώστε να σας βοηθήσει να ανταπεξέλθετε καλύτερα στην καθημερινότητά σας, παρέχοντάς σας υποστήριξη και εργαλεία μέσω της ψυχοθεραπευτικής συμμαχίας.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Εκτός από την φαρμακευτική αγωγή, θα χρειαστεί να δείτε κάποιον ειδικό, ψυχοθεραπευτή, που να σας βοηθήσει να τα επεξεργαστείτε όλα αυτά.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Μπορειτε να δοκιμασετε να πατε σε εναν αλλο ψυχολόγο που πιθανόν να ταιριάζετε περισσότερο και να μπορεσει να σας βοηθήσει. Δεν ταιριάζουν όλοι με όλους και αυτό ισχύει και με τους ψυχολόγους.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Μην χάνετε την ελπίδα σας. Απευθυνθείτε κι αλλού, υπάρχουν πολλές θεραπείες, συνδυασμοί τους. Προσωπικά πιστεύω ότι και τα πιο ανθεκτικά περιστατικά μπορούν να βελτιωθούν σημαντικά με επιμονή και υπομονή.

    Ντούρος Βασίλειος

    Ψυχίατρος

    Πυλαία

  • Ακούω έναν άνθρωπο που δεν αποδέχεται τον εαυτό του έχει πολύ αυστηρά κριτήρια για το πως αν είναι θα είναι καλά και παρόλο την ψυχική δύναμη που διαθέτει ( πολύ δυνατή πραγματικά) αυτό σαμποτάρει τον εαυτό γιατί δεν τον αποδέχεται και δεν αποκαλύπτει την αλήθεια του λες και είναι μολυσματικός και τον κρύβει , πως θα νοιώσετε καλά μέσα και έξω σας με αυτή την αντίφαση ??? Τολμήστε αγαπήστε και αγκαλιάστε κάθε πλευρά του εαυτού σας δείξτε τον και υπερασπιστε τον , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Αναποδιές πάντα υπάρχουν στη ζωή. Συζητήστε το με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά, η θεραπεία εξατομικεύεται κι επαναπροσδιορίζεται αναλόγων των συνθηκών.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός