• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 04/11/2023

Έχω περάσει δύσκολα τον τελευταίο καιρό και αθροιστικά στην ζωή μου . Έχω βιώσει στο παρελθόν κατάθλιψη λόγω οικονομικών ζητημάτων αλλά και τραυμάτων ψυχικών που εγώ απωθούσα , με τον καιρό έφυγε. Η δουλειά που ήμουν όμως μου έφερνε άγχος και πίεση, οργάνωσα τα πράγματα, οι συνθήκες βέβαια δεν ήταν τόσο καλές. Σε αυτή την φάση της ζωής μου δουλεύω σε μία δύσκολη θέση εργασίας από ανάγκη, εργάζομαι πολλές ώρες και δεν έχω καθόλου προσωπικό χρόνο, η φύση της δουλειάς είναι τέτοια άλλωστε. Σκοπός είναι να συγκεντρώσω κάποια χρήματα για να μετακομίσω σε έναν δικό μου χώρο και να αρχίσω την ζωή μου ξανά. Πολλές φορές τις νύχτες κλαίω, νιώθω μπερδεμένη, δεν μπορώ να συγκεντρωθώ , δεν βρίσκω τις κατάλληλες λέξεις, έχω αδυναμία συγκέντρωσης και δεν μπορώ να γράψω, μίας και ασχολούμαι με την συγγραφή. Νιώθω ότι έχω κατάθλιψη όμως δεν μπορώ να την δω τώρα λόγω ότι για δύο μήνες δεν θα έχω χρόνο για να επισκεφθώ κάποιον ειδικό. Θέλω να ρωτήσω εάν η φαρμακευτική αγωγή για την κατάθλιψη μπορεί να γίνει με φυτικά προϊόντα και όχι χημικά μίας και ανησυχώ μήπως με επηρεάσουν. Προσπαθώ κάθε μέρα να είμαι λειτουργική.

12 ειδικοί απάντησαν

  • Λυπάμαι που περνάτε δύσκολες στιγμές. Είναι σημαντικό που μοιράζεστε τα συναισθήματά σας.

    Όσον αφορά τα φυτικά προϊόντα, υπάρχουν κάποια που έχουν ερευνηθεί για την υποστήριξη της ψυχικής υγείας. Ωστόσο, πριν αποφασίσετε να χρησιμοποιήσετε οποιοδήποτε συμπλήρωμα, συνιστάται να συμβουλευτείτε με έναν ειδικό, ειδικά λαμβάνοντας υπόψη την ιστορία σας και τυχόν αλληλεπιδράσεις με άλλες ουσίες που ενδέχεται να λαμβάνετε.

    Επιπλέον, είναι σημαντικό να αντιμετωπίσετε τα συμπτώματα της κατάθλιψης με ολιστικό τρόπο. Εκτός από τυχόν φαρμακευτική θεραπεία, η συνεργασία με έναν ειδικό μπορεί να σας βοηθήσει να αντιμετωπίσετε τις προκλήσε
    ... Διάβασε περισσότερα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για όλα αυτά που περιγράφετε. Διάβάζοντας το μήνυμά σας ένιωσα σα να βρίσκεστε σε μία τρικυμία, βαλλόμενη από κύματα του παρελθόντος, του παρόντος, και του μέλλοντος, από σκέψεις, συνθήκες, ανάγκες, πιέσεις, και άγχη που μοιάζουν να βρίσκονται εκτός ελέγχου και να έχουν τη δική τους δυναμική. Η κατάθλιψη με κάποιο τρόπο φαίνεται να σας ξαναχτυπά τη πόρτα. Θέλετε να κάνετε μία νέα αρχή στη ζωή σας αλλά η παρούσα κατάσταση φαίνεται να αποτελεί εμπόδιο. Αναγνωρίζετε ότι δεν έχετε χρόνο να επισκεφθείτε κάποιον ειδικό, και εγώ με τη σειρά μου αναρωτιέμαι τί άλλο ενδεχομένως να στερείτε από τον εαυτό σας.

    Απευθ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Πριν ξεκινήσετε φαρμακευτική αγωγή σε ψυχίατρο και όχι μόνη σας, απευθυνθείτε σε ψυχολόγο .Σίγουρα θα βρείτε χρόνο για αυτό που σας στερεί την ψυχική σας υγεία.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καλημέρα σας! Η κατάθλιψη έχει γίνει όρος ομπρέλα και καραμέλα από τους ψυχιάτρους, Ίσως επρόκειτο για μια βαθειά θλίψη και τον δικό σας μοναδικό υποκειμενικό πόνο. Ξέρετε τί θέλετε από τη ζωή σας και αυτό είναι σημαντικό. Θα τα καταφέρετε. Μια θεραπεία διαμέσου λόγου που πάει σε βάθος , όπως η ψυχανάλυση , θα σας βοηθήσει να ανακουφιστείτε και να εφεύρετε λύσεις. Θα χαρώ να δουλέψουμε μαζί.
    Με εγκάρδιους χαιρετισμούς,
    Ορέστης Καραμανίδης, Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Επικοινώνησε με κάποιον ψυχολόγο έστω 1 h να βρεις για να πάρεις μερικές απαντήσεις. Φυσικά και υπάρχουνε οι φυσικές και φυτικές λύσεις για όλα τα ζητήματα μπορείς να κάνεις από αυτές στην αρχή και ανάλογα με το αποτέλεσμα ένας ψυχολόγος θα σε παραπέμψει ή όχι σε ψυχίατρο για κάποια αγωγή

    Σκαπέτης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Τρίκαλα

  • Δεν φαίνεται να υπάρχουν συμτωματα κατάθλιψης συμτωματα γενικευμένου άγχους φαίνεται να υπάρχουν. Ο συνδυασμός ψυχοθεραπείας και φαρμακευτικής αγωγής θα μπορούσε σε βοηθήσει περισσότερο

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Θα πρότεινα να απευθυνθείτε και σε κάποιον ενναλακτικό θεραπευτή. Υπάρχουν τα ομοιοπαθητικά, τα ανθοιάματα και διάφορες άλλες ενναλακτικές προσεγγίσεις. Αν νιώθετε ότι κάτι τέτοιο σας ταιρίαζει περισσότερο σε αυτήν τη φάση μπορείτε να το δοκιμάσετε και να κρίνετε μόνη σας αν βοηθιέστε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Αγαπητή κυρία διάβασα με προσοχή το κείμενο σας και θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος. Η κατάθλιψη είναι μία οργανική νόσος που αν δεν αντιμετωπιστεί με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή καταστρέφει τον εγκέφαλο. Δεν περνάει μόνη της και τα φυτικά παρασκευάσματα δεν έχει δειχθεί μέσα από τις έρευνες ότι είναι αποτελεσματικά. Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια.
    Φυσικά αυτά σε περίπτωση που αυτό που βιώνετε είναι όντως κλινική κατάθλιψη. Θα μπορούσε να είναι ένα υπαρξιακό αδιέξοδο και συναισθήματα που προκύπτουν από επαγγελματική καταπόνηση και γενικότερη κούραση. Φαίνεται να έχετε πολλά ανοιχτά μέτωπα στη ζωή σας που σας καταβάλλουν. Προσέξτε για
    ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας.
    Φαίνεται να φορτώνετε πολλά πράγματα στον εαυτό σας, πέραν των ήδη δυσκολεμένων συνθηκών που βιώνετε. Προσπαθείτε να είστε κάθε μέρα λειτουργική, κάτι που φαίνεται να δείχνει και το πόσο φοβιστικό ίσως να είναι το να δώσετε και εσείς χώρο στον εαυτό σας να υπάρξει με τον τρόπο του. Έχετε θέσει ένα στόχο για τον οποίο προσπαθείτε πολύ και η επίτευξη του οποίου φέρει πολύ άγχος και πολλές θυσίες. Σε περιόδους κρίσεων στη ζωή μας, συνήθως τα τραύματα από προηγούμενες ηλικίες έχουν την τάση να επιστρέφουν και να μας αποδιοργανώνουν, επηρεάζοντας ακόμα και τις συνήθειες που αγαπούμε, όπως στη δική σας περίπτωση, τη συγγραφή. ... Διάβασε περισσότερα

    Περπινιώτη Ναταλία

    Ψυχολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Θα πρέπει να επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή που να γνωρίζει και φυτικά σκευάσματα αλλά και εναλλακτικές θεραπευτικές μεθόδους.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Η φαρμακευτικη αγωγή αφορά τους ιατρούς. Προτείνω εκτίμηση από ψυχίατρο για διαγνωστικούς σκοπούς και ψυχοθεραπεία έστω και διαδικτυακά αν υπάρχει δυσκολία με τον χρόνο. Όσο το αφήνετε και παραμένει η δυσκολία με την διάθεση πως θα γράφετε;

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Για τα φυτικά δεν γνωρίζω, αλλά σίγουρα θα σας βοηθήσει να ξεκινήσετε συνεδρίες με ψυχαναλυτικά προσανατολισμένο ψυχοθεραπευτή.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός