• Κατάθλιψη
  • Υποβλήθηκε 01/08/2023

Εδώ και ένα χρόνο έχω εγκαταλείψει την εργασία μου λόγω προβλημάτων υγείας. Έχω αντιμετωπίσει και αντιμετωπίζω ακόμα διαταραχές στον ύπνο. Πέρασα πρόσφατα μία κρίση πανικού που νόμιζα ότι ήταν κρίση άσθματος αλλά ο πνευμονολόγος μου δεν βρήκε τίποτα. Δεν έχω κανένα ενδιαφέρον, για την ακρίβεια δεν μου κεντρίζει το ενδιαφέρον τίποτα. Είναι όλα αυτά στοιχεία κατάθλιψης και πώς πρέπει να τα αντιμετωπίσω;

12 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας για την εκτίμηση οποιασδήποτε ψυχικης διαταραχής απαιτείτε εκτενέστερη εξεταση απο κάποιον ψυχίατρο. Σε κάθε περίπτωση η παράλληλη έναρξη γνωσιακης συμπεριφορικης ψυχοθεραπειας είναι κατάλληλη για την αντιμετώπιση της κατασταση σας. Είμαι στην διάθεση σας αν το επιθυμείτε για να έχουμε μια συνάντηση και να συζητήσουμε εκτενέστερα αυτό που φαίνεται να σας απασχολεί.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Οι διαταραχές στον ύπνο, η έλλειψη ενδιαφέροντος και οι κρίσεις πανικού ή άγχους μπορεί να είναι μέρος μιας καταθλιπτικής φάσης η οποία θα μπορούσε να κλιμακωθεί σε καταθλιπτικό επεισόδιο. Χρειάζεται να μιλήσεις σε ειδικό. Ακόμα και η κατανόηση που θα δείξει στο πρόβλημα σου από το πρώτο ραντεβού θα απαλύνει τον πόνο.

    Μαυροματάκης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας,

    Συνοπτικά, μας αναφέρετε διαταραχές στον ύπνο, μια κρίση πανικού και έλλειψη ενδιαφέροντος.

    Σίγουρα τα στοιχεία αυτά μου εγείρουν ερωτήσεις για μεγαλύτερη διερεύνηση καθώς είναι λίγα προκειμένου να μπορούμε να μιλήσουμε για κάποια διάγνωση (όπως αγχώδη διαταραχή ή κατάθλιψη).

    Θα σταθώ περισσότερο στην διαταραχή ύπνου καθώς ο ύπνος και η όρεξη για φαγητό όταν διαταράσσονται, δυσχεραίνουν με τη σειρά τους και άλλα κομμάτια της καθημερινής ζωής. Θα λέγαμε δηλαδή πως ο ύπνος και η όρεξη αποτελούν βασικούς "δείκτες" της ψυχικής μας υγείας.

    Σίγουρα θα σας συνιστούσα να επισκεφθείτε κάπ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Να επισκεφτείτε ψυχίατρο

    Γκιουζέλης Ιωάννης

    Ψυχίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Όπως το είπατε στοιχεία όχι διάγνωση , ίσως να έχετε θέμα με το στομάχι και να σας κάνει ψευδοασθμα ψαξτετο και ξεκινήστε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Νομίζω πως έχετε τύψεις που αφήσατε - λέτε εγκαταλείψατε- την εργασία σας. Εφ' όσον όμως αναγκαστήκατε να το πράξετε λόγω της υγείας σας δεν είναι αντιφατικό να ενοχοποιείτε τον εαυτό σας; Μήπως θα μπορούσατε να κρατήσετε κάποια επαφή με το περιβάλλον της εργασίας αυτής έτσι ώστε να δείτε καλύτερα πώς πρέπει να συνεχίσετε, κρατώντας ό,τι είναι σημαντικό για σας ακόμα κι αν δεν πληρώνεστε για την προσφορά σας;

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Φαίνεται να είστε σε μια πολύ απαιτητική και στρεσσογόνα περίοδο για σας. Όταν αντιμετωπίζουμε σωματικά προβλήματα υγείας αυτό επηρεάζει και την διάθεση και την ψυχολογική μας κατάσταση. Θα πρότεινα να λάβετε ψυχολογική υποστήριξη για να αντιμετωπίσετε τα συμπτώματα αλλά και να υποστηριχθείτε στις προκλήσεις που καλέιστε να αντιμετωπίσετε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • χρειάζεται ψυχοθεραπεία και φαρμακευτικη αγωγη η καταθλιψη που περιγραφετε

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • η έλλειψη ενδιαφερόντων και οι διαταραχές του ύπνου είναι σημάδια κατάθλιψης, βέβαια δε γίνεται διάγνωση κατάθλιψης με 2-3 μόνο συμπτώματα. Σε κάθε περίπτωση γιατί δεν επισκέπτεστε έναν ψυχολόγο ή ψυχίατρο εφόσον αντιμετωπίζετε τέτοια θέματα;

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Μπορεί να είναι κατάθλιψη, άγχος, συνδυασμός των δυο ή και κάτι άλλο. Χρειάζεται να επισκεφθείτε έναν ψυχίατρο για διάγνωση και αν κρίνει πως υπάρχει έντονη δυσκολία τότε χρειάζονται και θεραπείες με ψυχολόγο.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Είναι όντως καταθλιπτικά συμπτώματα, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας. Ακούγονται πολλά μαζί οφείλω να ομολογήσω. Εγκατάληψη εργασίας, προβλήματα υγείας, διαταραχές ύπνου, κρίσεις πανικού, έλλειψη ενδιαφέροντος. Πράγματι, αυτά που περιγράφετε παραπέμπουν έντονα σε κάποιου είδους καταθλιπτική διαταραχή.

    Σας ενθαρρύνω έντονα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία. Υπάρχουν και οικονομικές λύσεις. Μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου για να σας κατευθύνω σχετικά. Η χρησιμότητα ή όχι μιας φαρμακευτικής αγωγής είναι κάτι που θα συζητηθεί με τον θεραπευτή σας. Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να αφουγκραστείτε τον εαυτό σας και τις ανάγκες σας χωρίς παρεμβολές, και να διεκδικήσετε εν καιρώ μία πιο λειτουργικ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα