• Κάταγμα
  • Υποβλήθηκε 14/10/2023

Καλησπέρα στις 11/10 είχα τροχαίο με πήγανε στο ΚΑΤ. Και μου βγάλαν (κάταγμα του άνω άκρου του βραχιονίου οστού) δεν μου έβαλαν γύψο. Αλλά μου έγραψε να κρατήσω ένα μήνα ανάρτηση σκελετού. Θέλω να ρωτήσω ποτέ πότε μπορώ να πάω σε φυσιοθεραπευτή μπορώ άμεσα ή πρέπει να περιμένω ένα μήνα. Ευχαριστώ πολύ

16 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα
    Το ποιο σωστό είναι να ακολουθήσεις πίστα τις οδηγίες του γιατρού σου

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά

  • Καλημέρα σας. Επειδή δεν έχω εικόνα του κατάγματος, να ακολουθήσετε τις οδηγίες του γιατρού σας. Για οτιδήποτε χρειάζεται μπορείτε να με καλέσετε στο τηλέφωνο επικοινωνίας που θα βρείτε στο προφίλ μου.

    Αυθίνος Κωνσταντίνος (My Physio)

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Καλημέρα σας. Τα κατάγματα του άνω άκρου του βραχιονιου οστου οταν αντιμετωπίζονται συντηρητικά γινεται χρήση φακέλου ανάρτησης ώμου . Η ακίνητοποίηση απαιτείται για την πωρωση του οστού και η έναρξη φυσικοθεραπειας επιτρέπεται μετα τις 4-6 εβδομάδες. Αυτο αξιολογείται ανα περίπτωση καθώς υπαρχουν πολλοί παράγοντες που το επηρεαζουν όπως τυπος κατάγματος, ηλικία,πορεία πωρωσης οστού , συνοδα προβληματα κ. α.
    Ακολουθείστε τις οδηγίες του θεράποντος ιατρού σας και ολα θα πάνε καλά. Καλη σας ανάρρωση.

    Dr. Σπηλιωτόπουλος Γεώργιος

    Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Αμπελόκηποι

  • Μόλις υπάρχει πόρωση θα μπορείτε να ξεκινήσετε τις φυσικοθεραπείες . Μέχρι τότε μπορείτε να κινείτε το αντιβράχιο , τον καρπο και τα δάχτυλα σας για να μην πρηστουν .

    Τζανίνης Βασίλης

    Φυσικοθεραπευτής

    Παλλήνη

  • Καλησπέρα ...όταν σας το επιτρέψει ο γιατρός...βασικά πρέπει να έχει πορωθει το καταγμα

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΑΜΕΣΑ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΠΟ ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ(ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕΣ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΩΜΟΥ).

    Στροφύλλα- Κουκοβίνη Ευγενία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμφιλοχία

  • Σίγουρα μετά το πέρας του 1 μηνα και καλό θα ήταν να πάτε σε εξειδικευμένο μυοσκελετικό φυσικοθεραπευτή

    Κωτούλας Ιωάννης

    Φυσικοθεραπευτής

    Παλαιό Φάληρο

  • Καλημέρα καλό θα ήταν μετά την Τρίτη εβδομάδα κανονικά θα έπρεπε να κάνουν. Τυχόν ανάταξη και γύψο στην περίπτωση του κατάγματος , ξαναεπισκεπτειτε το νοσοκομείο η κάποιον ιδιώτη ορθοπεδικό

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • πρέπει να περιμένετε τον μήνα που σας είπε ο ορθοπαιδικός

    Χριστοδούλου Παύλος

    Ορθοπαιδικός - Χειρουργός Σπονδυλικής Στήλης

    Θεσσαλονίκη

  • Ακόμα και ένα κάταγμα που δε χρειάζεται γύψο, θέλει το χρόνο του για να πωρώσει και να επουλώσει. Το διάστημα αυτό μετράται σε εβδομάδες και μέχρι τότε δεν έχει νόημα να κάνετε φυσικοθεραπεία εκτός αν ψάξετε για θεραπεία που θα βοηθήσει λίγο στην ταχύτερη πωρωση του κατάγματος όπως μια διαμαγνητική αντλία.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Καλησπέρα σας, το σωστό είναι να πορωθεί το κάταγμα και αμέσως μετά να ξεκινήσει η αποκατάσταση του χεριού σας. Ανάλογα με το κάταγμα σας θα κρατηθεί και η ανάρτηση. Ακολουθείτε τις οδηγίες από το κατ και σε δεύτερο χρόνο θα έρθετε σε επαφή με το φυσικοθεραπευτή σας.

    Τρουπή Ελένη

    Φυσικοθεραπευτής

    Νέα Σμύρνη

  • Συνήθως περιμένουμε 3-4 βδομάδες να επουλωθεί σχετικά το κάταγμα κ μετά γίνεται έναρξη φυσικοθεραπείας

    Αλαφροπάτης Ηλίας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Εύοσμος

  • Πάντα κάνουμε ότι λέει ο γιατρός. Αφού δεν σας έδωσε οδηγίες για άμεση κινητοποίηση θα χρειάζεται ακινησία για 4 εβδομάδες όπως σας είπε. Και μετά ξεκινάτε φυσικοθεραπεια.
    Ευχαριστώ για την ερώτηση.
    Στην διάθεσή σας.

    The Physiologicals - Γιαννούλης Πέτρος

    Φυσικοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας!Για να κάνετε φυσικοθεραπεία στον ώμο,θα πρέπει να περάσει ο 1 μήνας να κάνετε πάλι ακτινογραφία και να είναι σταθεροποιημένο το κάταγμα,οπότε και θα σας δώσει τι Οκ ο γιατρός!
    Τώρα αν θέλετε μπορείτε να πάτε σε κάποιον συνάδελφο για να δείξει τι να κάνετε με το χέρι -δαχτυλα κλπ για να μην πρήζεται,τον αγκώνα και αυχένα και μόνο .
    Περαστικά σας!Αν θέλετε κάτι επιπλέον καλέστε με στο τηλέφωνο!
    Καλή συνέχεια!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα, λυπάμαι πολύ για το τροχαίο που είχατε. Η αποθεραπεία μετά από κάταγμα, ειδικά στον βραχίονα, μπορεί να είναι μια διαδικασία που απαιτεί προσοχή και χρόνο.

    Συνήθως, η φυσιοθεραπεία ξεκινάει μετά τη σταθεροποίηση του κατάγματος, όταν ο ορθοπεδικός κρίνει ότι η κατάσταση είναι αρκετά ασφαλής ώστε να αντέξει την κίνηση χωρίς να υπάρχει κίνδυνος περαιτέρω βλάβης. Αυτό μπορεί να διαφέρει ανάλογα με τον τύπο του κατάγματος, την ηλικία, τη γενική υγεία και την επανακτήσιμη ικανότητα του ασθενούς.

    Εάν ο γιατρός σας συνέστησε ανάρτηση σκελετού για ένα μήνα, είναι πιθανόν να χρειάζεται αυτός ο χρόνος για την επούλωση του οσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καραλιώτας Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Αγία Παρασκευή

  • Συνήθως ανάλογα με τη σοβαρότητα, συντριβή του κατάγματος μετά τις 4 εβδομάδες αν όλα πάνε καλά στον ακτινολογικό έλεγχο, ξεκινάνε οι φυσικοθεραπείες

    Διακάτος Ανδρέας

    Ορθοπαιδικός - Ορθοπαιδικός Χειρουργός

    Ηλιούπολη