• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 24/04/2024

Χωρισα.... μετά από 4 χρόνια...δεν μπορώ να φανταστώ τίποτα που να έχει νόημα και ουσιαστικη χαρά στη ζωή μου ..δεν βλέπω τίποτα ευχάριστο στο μέλλον μου..έχω ταχυκαρδία (χωρίς κάποιο νόσημα πχ Καρ/Κο ή ορμονολογικο),στρες, αϋπνία και πονοκέφαλο τις περισσότερες ώρες της ημέρας .. δεν θέλω να πεθάνω όμως δεν θέλω να υπάρχω... είναι πολύ εξαντλητικό..δεν υποχωρεί όσο και αν πενθω ή προσπαθώ να "φιλοσοφίσω" την κατάσταση για αυτοβελτιωση..ξέρω πως ότι δεν είναι θέμα υγείας είναι στο χέρι μας κυρίως. Όμως δεν μπορώ να βρω ανακούφιση...

11 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας. Δώστε μια ευκαιρία στον εαυτό σας και επισκευθειτε έναν κατάλληλο ειδικό ψυχικης υγείας . Η αρχή θέλει πάντα πολύ μεγάλο θάρρος αλλά υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να σας βοηθήσουν ουσιαστικά.

    Τραμπακοπουλου Αλεξια

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Φαίνεται ότι περνάτε πολύ δύσκολες στιγμές. Ο πόνος από μια διάσπαση μπορεί να είναι συναισθηματικά εξουθενωτικός και να επηρεάζει σοβαρά την ψυχολογική και σωματική σας υγεία. Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι αυτά τα συναισθήματα είναι κατανοητά και ότι δεν είστε μόνος/μόνη σας. Υπάρχουν πολλοί τρόποι να βοηθήσετε τον εαυτό σας σε αυτήν τη δύσκολη περίοδο. Είναι σημαντικό να μιλήσετε με κάποιον που μπορεί να σε στηρίξει. Μπορεί να είναι ένας φίλος, ένα μέλος της οικογένειας σας, ή ένας επαγγελματίας ψυχολόγος ή θεραπευτής. Προσπαθήστε να εστιάσετε στη φροντίδα προς τον εαυτό σας. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει να αναλύσετε τα συναισθήματά σ... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Ο χωρισμός αποτελεί ένα βαθύ προσωπικό πένθος, ιδίως μετά από μια πολύχρονη σχέση, στην οποία οι εμπλεκόμενοι έχουν επενδύσει σημαντικούς πνευματικούς, συναισθηματικούς και υλικούς πόρους.
    Η προσαρμογή σε μια νέα πραγματικότητα μπορεί να φέρει στην επιφάνεια μια σειρά από ψυχολογικές προκλήσεις, όπως ταχυκαρδία, στρες, αϋπνία και πονοκεφάλους, αντανακλώντας την ένταση του εσωτερικού αγώνα που δίνει ο καθένας μας.
    Η έλλειψη χαράς και ελπίδας για το μέλλον είναι φυσικές συνέπειες αυτής της κατάστασης.
    Σε εσάς φαίνεται ότι παρά τις προσπάθειες για αυτοβελτίωση και εσωτερική επεξεργασία, η αναζήτηση ανακούφισης και θεραπείας μοιάζει ε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας,

    Λυπάμαι πολύ που το περνάτε αυτό, σίγουρα ο χωρισμός μετά από μία μεγάλη σχέση φέρνει τεράστιες αλλαγές και εσωτερικές συγκρούσεις. Ίσως να σας βοηθούσε να βρείτε στήριγμα και βοήθεια από τον κύκλο σας (οικογένεια, φίλοι κ.λπ.), και από κάποιον ειδικό. Δεν χρειάζεται να το περάσετε μόνος/η σας αυτό, είναι μεγάλο βήμα να μοιραστείτε το βάρος σας, όπως ακριβώς κάνατε με το να αναρτήσετε αυτό που νιώθετε στις ερωτήσεις του Doctor Anytime.

    Χαίρομαι που προσπαθείτε να βρείτε τρόπο να το αφήσετε πίσω σας αυτό το βάρος και είναι αλήθεια πως είναι στο χέρι σας να κάνετε την αλλαγή. Μένω στο τελευταίο γιατί είναι πολύ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα

  • Όπως αναφέτερε κ εσείς είναι αναμενόμενα όσα βιώνεται μετά το χωρισμό σας καθώς κ ο χωρισμός είναι μια απώλεια που χρειάζεται χρόνο για να πενθησουμε κ να μπορέσουμε να επαναπροσδιορίσουμε τον εαυτό μας κ τη ζωή μας. Αν παρόλα αυτά δυσκολεύεστε αρκετά για πάνω από 6 μήνες καλό θα είναι να συνεργαστείτε με ειδικό ψυχικής υγείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπερα!
    Αυτό το χωρισμό φαίνεστε να τον βιώνεται δύσκολα και μονη σας χωρίς βοήθεια.
    Είναι κρίμα να αφήνετε τον εαυτό σας να περνάει συνέχεια απογοήτευσης που δεν καταφέρνει να ξεπεράσει αυτό το χωρισμό.
    Ζητήστε από έναν Σύμβουλο Ψυχικής Υγείας να σας συνοδεύσει σε όλο αυτό και να βοηθηθείτε.
    Καλή συνέχεια.!

    Μαρτζιβάνου Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημερα σας.Πιθανον με την βοηθεια ενος ειδικου να αποκτουσατε καλυτερη παρακολουθηση των σκεψεων, συναισθηματων και δεξιοτητες που θα μετριαζαν αυτες τις συμπεριφορες

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Θα σας βοηθήσει σημαντικά να ξεκινήσετε ψυχοθεραπευτικές συνεδρίες.

    Μαυροειδή Άννα

    Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία-Εποπτεία

    Πανόρμου

  • Φαίνεται να υπάρχουν συμπτώματα κατάθλιψης και συμπτώματα πανικού χρειάζεται όμως να γίνει αξιολόγηση και εκτίμηση

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Ένας χωρισμός, πρακτικά και συναισθηματικά, βιώνεται ως πένθος μιας και βιώνουμε την απώλεια της σχέσης, του ανθρώπου, της καθημερινότητας και των συνθηκών που την περιέβαλλαν. Το νόημα είναι μια προσωπική υπόθεση που προϋποθέτει την επιθυμία για ζωή. Είναι πολύ δύσκολο, απαιτητικό και σίγουρα εξαντλητικό αυτό που βιώνετε. Μια διαφορετική προσέγγιση της ζωής και της ύπαρξής σας θα σας βοηθήσει να βρείτε ξανά το νόημα και να το υπερασπιστείτε με όλες σας τις δυνάμεις. Ένας χωρισμός, όσο επίπονος κι αν είναι, πολλές φορές λειτουργεί ανακουφιστικά. Αυτό για να γίνει χρειάζεται να δώσουμε χώρο σε όλα τα συναισθήματα να αναπτυχθούν και να εκφραστο... Διάβασε περισσότερα

    Κωνσταντίνου Χαρίκλεια

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό. Περιγράφετε μια κατάσταση που φαντάζομαι ότι είναι δύσκολο να την βιώνει κάποιος. Είναι δυσάρεστο γεγονός η απώλεια ενός ανθρώπου από την ζωή μας καθώς πάει αντίθετα στην τάση μας για συμβίωση και συνύπαρξη. Το πρώτο βήμα είναι η αναγνώριση του προβλήματος και η συνειδητοποίηση ότι χρειάζεται να κάνουμε κάτι για αυτό. Ένα τέτοιο γεγονός μπορεί να είναι η αφορμή για την έναρξη του ψυχοθεραπευτικού ταξιδιού. Με την βοήθεια ενός ψυχολόγου - ψυχοθεραπευτή θα λάβετε κατευθύνσεις ώστε να διαχειριστείτε συναισθηματικά την κρίση αυτή και να βρείτε ανακούφιση. Θα καταλάβετε τις σκέψεις που σας δημιουργούν θλίψη κα... Διάβασε περισσότερα

    Μπαμπίλη Αγγελική

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία