• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 27/12/2023

Καλησπέρα σας! Τέλη Οκτώβρη είχα αρρωστήσει με μια ιωσουλα, είχα πονόλαιμο, βήχα, δεκατα και μυξες. Η γενική ιατρος μου έδωσε αντιβιωση. Με το που τελείωσε η αντιβιωση, ένιωθα ότι δεν είχα γίνει εντελώς καλά, δηλαδή ένιωθα τη μύτη μου μπουκωμένη και ο βηχας δεν είχε υποχωρήσει. Μετά από 5 μέρες ένιωσα να ανεβάζω δεκατα. Όντως είχα 37, 37,3 και 37,5. Πήγα σε άλλον γενικό ιατρό εδώ που ζω, με εξέτασε αλλά δεν άκουσε κάτι ιδιαίτερο. Μου έγραψε γενικές εξετάσεις αίματος, ούρων και ακτινογραφία θωρακος. Οι εξετάσεις βγήκαν καλές αν εξαιρέσεις ότι είχα σιδηροπενικη αναιμια και έλλειψη d3, και μια τιμή του θυρεοειδή ήταν ανεβασμένη. Μου έδωσε μια θεραπεία με σίδηρο και d3 καθώς και ένα αντισταμινικο γιατί συνεχιζόταν ο βηχας. Ένιωθα όμως πάλι να ανεβάζω δεκατα, δηλαδή 36,8 και 37 ή 37,2. Μετά από κάποιες μέρες ένιωσα πιο έντονο ρίγος και όντως ανέβασα 37,8. Πήγα κατευθείαν στον γιατρό, ο οποίος είδε το λαιμό μου και μου είπε ότι είναι χάλια και μου χορήγησε πάλι αντιβιωση. Πήρα την αντιβιωση και όντως ένιωσα καλύτερα στον λαιμό, υποχώρησε και ο πυρετός, αλλά και πάλι είχα δεκατα (36,8 και 37 ή 37,1). Επειδή ένιωθα ότι η μύτη μου δεν ξεβουλωνε πήγα και σε ωρλ. Και όντως είχα ιγμοριτιδα. Μου είπε να συνεχίσω την αντιβιωση και μου έδωσε και μια έξτρα θεραπεία με αντιστατικά, πλυσεις και σπρέι. Η οποία θεωρώ λειτούργησε στο κομμάτι της μύτης, γιατί νιώθω την μύτη μου καθαρή πλεον. Τα δεκατα όμως συνεχίζονται. Δηλαδή μέσα στη μέρα νιώθω δύο με τρεις φορές να φλέγεται το κεφάλι μου. Και όντως οι μετρήσεις δείχνουν 36,8 με 37,3. Πήγα ξανά στον γιατρό και με εξέτασε στην κοιλια και πόνεσε σε ένα σημείο ψηλά στο κέντρο. Έκλεισα για μεθαύριο αξονική άνω κάτω κοιλιάς. Φαντάζομαι είναι κάτι σοβαρό.. Όταν ο γιατρός βρήκε ότι πόνεσα σε ένα σημείο στην κοιλια μου είπε ότι είναι κάτι με το έντερο και μου έγραψε rifacol και nexium. Σήμερα είναι η τελευταία μέρα της αντιβιωσης αλλά τα δεκατα συνεχίζονται. Μεθαύριο πάω για αξονική άνω κάτω κοιλιάς.

2 ειδικοί απάντησαν

  • Εμεις μπορούμε να εξετάσουμε την μύτη σας με βιντεοενδοσκοπιο τελευταίας γενιάς και να λύσουμε οποία ΩΡΛ προβλημα υπάρχει

    Καθηγητής Παπασπύρου Σπύρος, MD, PhD

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Κολωνάκι

  • ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΑΝΤΙΒΙΟΣΕΙΣ ΠΑΙΡΝΑΤΕ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ. ΚΑΛΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ CT KOIΛΙΑΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ CT ΣΠΛΑΧΝΙΚΟΥ ΚΡΑΝΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΞΕΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΡΡΙΝΙΑ.ΑΝ ΤΑ ΔΕΚΑΤΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΤΙΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΔΙΕΡΕΥΝΗΣΗ ΓΙΑ ΠΥΡΕΤΟ ΑΓΝΩΣΤΗΣ ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑΣ. ΑΛΛΑ ΩΣ ΤΩΡΑ ΕΙΧΑΤΕ ΕΣΤΙΕΣ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη